Redakcja Polska

20 lat temu zmarł Jeremi Przybora, współtwórca Kabaretu Starszych Panów

04.03.2024 13:34
4 marca 2004 roku, zmarł Jeremi Przybora, pisarz, poeta, aktor i współzałożyciel Kabaretu Starszych Panów. Był ikoną powojennej, polskiej sztuki estradowej, mistrzem słowa rymowanego. Jego wykwintny, pełen humoru i poetyckich metafor styl oddziaływał na współczesną polszczyznę, a twórczość stała się elementem polskiego kodu kulturowego.
Audio
  • 20 lat temu zmarł Jeremi Przybora - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis o Jeremim Przyborze
Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis o Jeremim Przyborze Foto: materiały prasowe

Jest uważany za "ojca" piosenki poetyckiej. Wybitni aktorzy - Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Irena Kwiatkowska, Wiesław Gołas i Wiesław Michnikowski – w sposób mistrzowski interpretowali jego teksty.  Piosenki wielokrotnie zdobywały nagrody na festiwalach w Opolu i Sopocie.

Wraz z Jerzym Wasowskim Przybora stworzył dla telewizji polskiej niezapomniany "Kabaret Starszych Panów”, jeden z najlepiej ocenianych i najbardziej lubianych programów rozrywkowych lat 50-tych i 60-tych. Stworzone przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego piosenki do dziś stanowią przykład wyjątkowego kunsztu. Sięga po nie wielu wykonawców, między innymi Grzegorz Turnau, Renata Przemyk, Ewelina Flinta i Anna Maria Jopek. Te najpopularniejsze - „Do ciebie szłam”, „Utwierdź mnie”, „Bo we mnie jest sex”, „Addio pomidory”, „Jeżeli kochać to nie indywidualnie” czy „Bez ciebie”- wciąż pozostają niezapomniane, wywołują uśmiech i podziw nad wirtuozerią językową.

Za całokształt pracy artystycznej Jeremi Przybora otrzymał w 1973 roku Złoty Mikrofon, a w 1995 roku Polskie Radio uhonorowało go Diamentowym Mikrofonem. W plebiscycie tygodnika "Polityka" w 2000 roku artysta - wraz z Jerzym Wasowskim - zostali uznani za wielkie osobowości telewizyjne. Jeremi Przybora nosił też tytułu Mistrza Mowy Polskiej, odznaczony został także Krzyżem Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 4 marca 2004 roku w Warszawie w wieku 89 lat.

Polskie Radio – w związku z 20 rocznicą śmierci artysty - przygotowało specjalny serwis o Jeremim Przyborze i jego związkach z publicznym nadawcą, który już na początku swojej drogi zawodowej związał się z Polskim Radiem, początkowo jako spiker, potem zaś autor słuchowisk kabaretowych i satyrycznych. To w Polskim Radiu doszło do jednego z najszczęśliwszych spotkań dla polskiej kultury w XX wieku, które zaowocowało wieloletnią artystyczną współpracą Przybory i Jerzego Wasowskiego. Serwis to przede wszystkim wydobyte z radiowych archiwów barwne opowieści artysty oraz unikatowe nagrania. To także "Radio Przybora", w którym można słuchać nieśmiertelnych przebojów tego autora, nie tylko w oryginalnych wykonaniach, między innymi, Przybory i Wasowskiego, Kaliny Jędrusik czy Wiesława Gołasa, lecz także licznych aranżacjach innych polskich artystów, takich jak Magda Umer, Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz i Kayah.


IAR/ep


 

 

Wkrótce rusza 22 edycja londyńskiego Festiwalu Polskich Filmów „Kinoteka”

28.02.2024 12:43
Festiwal organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej potrwa 3 tygodnie.  

"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950" - wystawa fotografii w Muzeum Warszawy

29.02.2024 14:21
Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950". To prezentacja albumów fotograficznych z dwóch ostatnich stuleci - powiedziała kuratorka Katarzyna Adamska.

Pierwszy Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 odbędzie się pod hasłem "Mamy wspólny język"

03.03.2024 10:00
Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Mamy wspólny język".