Redakcja Polska

Młyn w Dusznikach-Zdrój na liście UNESCO. Takich budynków jest w Europie zaledwie kilka

23.05.2024 11:17
Europejskie Młyny Papiernicze z ery przedindustrialnej zostały wpisane na listę informacyjną UNESCO. To rozpoczyna prace nad międzynarodowym wpisem seryjnym młynów na listę światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowało Ministerstwo Kultury.
Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju
Młyn papierniczy w Dusznikach-ZdrojuFot.: Materiały Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wspólny wniosek złożyło pięć państw: Polska, Czechy, Hiszpania, Niemcy i Włochy. Młyny papiernicze powstawały w Europie od średniowiecza do XIX wieku. Do wpisu na listę informacyjną UNESCO zostały zgłoszone najcenniejsze historyczne młyny papiernicze, które wskazują na wiodącą rolę Europy w przemyśle papieru czerpanego od XVI wieku. Są to młyny w Dusznikach-Zdroju (Polska), w czeskich Velkych Losinach, w Capellades w Hiszpanii, w niemieckim Homburgu i Niederzwönitz (Niemcy) oraz we włoskiej Pescii.

Pierwsze informacje o istnieniu młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju pochodzą z 1562 roku. Dawniej budynek mieścił nie tylko manufakturę papieru, lecz był także siedzibą jej właścicieli, którzy posiadali tytuł szlachecki. Od 1968 roku jest siedzibą Muzeum Papiernictwa.

Oprócz Europejskich Młynów Papierniczych, na liście informacyjnej UNESCO są jeszcze cztery obiekty w Polsce: Modernistyczne Centrum Gdyni, Gdańsk - miasto wolności i pamięci, Kanał Augustowski i Pienińska dolina Dunajca. Na liście światowego dziedzictwa NESCO jest 17 obiektów w Polsce. Są to między innymi: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, obóz Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska i warszawskie Stare Miasto.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: muzeum Duszniki-Zdrój UNESCO

"Identyfikuję się z dwoma narodami: polskim i ukraińskim". Medyczka z Kijowa o pracy w Polsce

22.05.2024 15:29
Doktor habilitowana nauk medycznych Halina Kozinkiewicz, od wybuchu wojny w Ukrainie jest w Polsce. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o odbywanym stażu naukowym w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. 

Zorze polarne nad Polską. Naukowcy UW wyjaśniają wyjątkową aktywność tego zjawiska

22.05.2024 15:23
Ostatnie wyjątkowo widowiskowe zorze polarne widziane nad Polską to efekt zbliżającego się maksimum aktywności Słońca. Rozpoczęło się ono szybciej niż przewidywano i będzie o wiele silniejsze niż te obserwowane od lat. Astronomowie uspokajają, że choć maksimum aktywności Słońca wiąże się z licznymi burzami geomagnetycznymi oraz silniejszym promieniowaniem, to nie powinno być groźne dla ludzi.

„Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” – wystawa Fundacji Archeologia Fotografii

22.05.2024 19:43
Jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu? To pytanie, na które próbują odpowiedzieć autorzy wystawy. Ekspozycja przywołuje zdjęcia polskich artystów, którzy fotografowali obrazy, rzeźby czy instalacje.