Redakcja Polska

Trwa 3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"

07.04.2022 13:30
23 filmy fabularne i dokumentalne zostaną zaprezentowane podczas rozpoczętego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Festiwal jest organizowany on-line przez Instytut Pamięci Narodowej.
Audio
  • Trwa 3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniamat. prasowe

Rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz mówił, że tegoroczne wydarzenie ma wyjątkowy charakter. "Kilkaset kilometrów od polskiej granicy toczy się wojna. Federacja Rosyjska dokonuje zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych na cywilach, czyli robi to, o czym opowiada festiwal "Echa Katynia", ukazujący totalitaryzmy i całe zło, które za sobą niósł zarówno system totalitarny sowiecki jak i też system niemiecki"- podkreślał.

Rafał Leśkiewicz wyjaśniał, że filmy można oglądać za darmo na stronie www.totalitaryzmy.pl. Dzięki temu każdy może wejść na stronę internetową i zarezerwować film bądź filmy i je obejrzeć. W tym roku filmy prezentują różne aspekty związane z totalitaryzmami, ukazują zarówno totalitaryzm przez pryzmat jednostki, tego jak postępował z poszczególnymi osobami, ale także jaki miał wpływ na grupy etniczne czy grupy religijne.

Podczas festiwalu odbędzie się sześć debat, które będzie można obejrzeć na serwisie Youtube na kanale IPNTv. Między innymi  odbędzie się debata "Czy Rosja pamięta o Gułagu?", a w kolejnych dniach odbędą się debaty "Kino w służbie rosyjskiego totalitaryzmu", "Prześladowania. Religia w systemach totalitarnych" czy "Dzieci - ofiary totalitaryzmu".

Festiwal potrwa do 9 kwietnia.

IAR/PP

Rozpoczął działalność portal z największą w Polsce bazą archiwaliów społecznych

07.04.2022 11:28
W Warszawie rozpoczął działalność portal zbioryspoleczne.pl. Platforma, powołana przez Centrum Archiwistyki Społecznej, zebrała w jednym miejscu ponad 100 tys. rozproszonych dotąd materiałów - fotografii z archiwów społecznych i nagrań historii mówionej.

"Niemcy utuczyli rosyjską bestię". Prof. Bogdan Musiał o wojnie na Ukrainie

07.04.2022 13:04
Trudno się było spodziewać, aby armia rosyjska nagle stała się rycerska, bo ona nigdy taka nie była i nie sądzę, że szybko będzie - mówi dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego profesor Bogdan Musiał. - Nikt, kto chociaż trochę zna historię nie powinien być zdziwiony, że Rosjanie popełnili zbrodnie takie, jak w Buczy - dodaje.

PE wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji

07.04.2022 14:01
Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na import ropy, gazu i węgla oraz paliwa nuklearnego z Rosji. Deputowani zdecydowaną większością głosów przyjęli rezolucję, w której domagają się surowych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Za przyjęciem dokumentu było 513 europosłów, 22 przeciwko, 19 wstrzymało się od głosu.