Redakcja Polska

"Przewodnik po historii Polski". Nowa inicjatywa IPN trafia do ukraińskich uczniów

04.05.2022 17:50
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki poinformował, że dziś rozpocznie się wysyłka 8 tysięcy egzemplarzy "Przewodnika po historii Polski" wydanego w języku ukraińskim. Podręcznik trafi do kuratorium oświaty i szkół w całej Polsce, a nauczyciele będą mogli korzystać również z wersji online.
Audio
  • "Przewodnik po historii Polski" wydany w języku ukraińskim. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Przewodnik po historii Polski pozwoli ukraińskim uczniom zapoznać się z historią naszego kraju od roku 1066 do czasów współczesnych
"Przewodnik po historii Polski” pozwoli ukraińskim uczniom zapoznać się z historią naszego kraju od roku 1066 do czasów współczesnychPAP/Tomasz Gzell

Karol Nawrocki podkreślił, że  "Przewodnik po historii Polski" pozwoli ukraińskim uczniom zapoznać się z historią naszego kraju od roku 1066 do czasów współczesnych.

- W sposób bardzo syntetyczny "Przewodnik po historii Polski" opowiada więc o duchu polskiego narodu. Jest przygotowany w języku ukraińskim, a więc dzięki niemu uchodźcy z Ukrainy będą mogli poznać historię Polski - powiedział Karol Nawrocki.

Wydany w roku 2016 "Przewodnik po historii Polski" to niespełna 150 stron i historycznych 150 zdjęć oraz 20 map przybliżających historię naszego kraju. Do tej pory IPN wydał 15 publikacji w języku ukraińskim dotyczących historii Polski.

Współpraca z MEiN

Dzięki współpracy z MEiN 8 tys. egzemplarzy przewodnika trafi do kuratoriów oświaty. - Jesteśmy narodem, który dał światu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Wielki ruch społeczny, który, jak mieliśmy wszyscy nadzieję, zlikwidował komunizm w Europie i na całym świecie. Ten wielki sukces Solidarności i wolna Polska, wolna od komunizmu Europa, dzisiaj powraca ze Wschodu. Serca i umysły rosyjskich żołnierzy wypełnione są ideologią, której szczęśliwie nie ma już w tej części Europy – powiedział prezes IPN.

Przypomniał, że Polska przyjęła 3 mln uchodźców z Ukrainy. - Wszystkie agendy rządowe państwa polskiego były gotowe, aby dla Ukraińców Polska stała się nowym domem, a także bezpiecznym schronieniem – wskazał. Dodał, że to "wymaga także zabiegów edukacyjnych i adaptacyjnych wokół oświaty".

Dziedzictwo kulturowe i historyczne

Podziękował ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi za to, że "w zakresie edukacji i oświaty uchodźcy z Ukrainy mogą zapoznać się z polskim dziedzictwem kulturowym i historycznym".

Przygotowany przez IPN "Przewodnik po historii Polski" dotyka historii Polski od roku 966, przez I i II Rzeczpospolitą aż do strasznych czasów II wojny światowej. Kończy się na wydarzeniach współczesnych, na wejściu Polski do NATO, do UE, największej współczesnej tragedii w polskiej historii, czyli na tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. śmierci prof. Lecha Kaczyńskiego, małżonki pana prezydenta i elity polskiej klasy społecznej i politycznej".


IAR/PAP/ho

Minister sprawiedliwości Litwy: nowa ustawa o pisowni nazwisk jest bardzo ważna dla mniejszości polskiej

04.05.2022 13:10
Od początku maja na Litwie obowiązuje ustawa o pisowni nazwisk nielitewskich w oficjalnych dokumentach państwowych.

Unia Europejska rozważa dodatkowe wsparcie wojskowe dla Mołdawii

04.05.2022 15:32
Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że UE rozważa dodatkowe wsparcie wojskowe dla Mołdawii. W Kiszyniowie spotkał się z prezydent Mołdawii Maią Sandu

Andrzej Sadoś: coraz więcej krajów popiera Polskę w sprawie sankcji wobec Rosji

04.05.2022 18:00
W szóstym pakiecie sankcji nie ma propozycji wstrzymania importu błękitnego paliwa, ale coraz więcej państw ten postulat popiera.