Redakcja Polska

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Marszałek Witek: metody Rosjan nie zmieniają się od lat

17.01.2023 19:00
- Napad Rosji na Ukrainę pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Warto więc przypomnieć sobie te metody z czasów II wojny światowej - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając IV konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940".
Audio
  • "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Marszałek Witek: metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na ogłoszeniu IV edycji ogólnopolskiego konkursu Polskie Serce Pękło. Katyń 1940 w Sejmie w Warszawie, 17.01.2023.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na ogłoszeniu IV edycji ogólnopolskiego konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940" w Sejmie w Warszawie, 17.01.2023. PAP/Andrzej Lange

Startuje IV konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940".

Marszałek Elżbieta Witek podała dane, według których w poprzednich edycjach konkursu wzięło w sumie udział ponad 5 tys. uczniów z 2 tys. szkół. "Ten konkurs odegrał swoją rolę, chodziło o to, aby wśród młodych ludzi rozbudzić ciekawość na temat historii najnowszej, a Katyń przez wiele lat był jedną z kart historii zamkniętą dla nas Polaków" - powiedziała marszałek Sejmu. Konkurs w tym roku będzie miał cztery kategorie, z czego trzy skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych (plastyczna, literacka i tekst piosenki). W czwartej kategorii, na scenariusz lekcji, mogą wziąć udział wyłącznie studenci.

Cztery kategorie konkursu

Prace uczestników w kategorii literackiej w tym roku muszą poruszać temat "To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940". Zdaniem marszałek Witek "to interesujący temat, bo dotyczy nie tylko codziennego życia obozowego, ale także działalności kapłanów różnych wyznań w tych trzech obozach". "Pokazuje też, w jaki sposób troszczono się o zachowanie godności polskich oficerów, patriotyzmu przy próbie przekupienia ich przez żołnierzy sowieckich z NKWD. Pokazuje też ich postawę na co dzień w najtrudniejszych obozowych warunkach" - dodała.

Ten sam temat został podany jako obowiązujący w kategorii dla studentów na scenariusz lekcji.

Z kolei do utworu zwycięzcy w kategorii tekst piosenki muzykę nagra Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

"Chciałabym zachęcić młodych ludzi, żeby zechcieli pochylić się nad tą niezmiennie ważną tematyką dla nas Polaków. Kiedy widzimy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, napad Rosji na Ukrainę, na niezależne, wolne państwo, to pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Warto więc przypomnieć sobie metody z II wojny światowej" - powiedziała Elżbieta Witek.

Prace można nadsyłać do 24 marca

Według regulaminu komisja konkursowa dokona wyboru 10 prac plastycznych, 10 prac literackich, 10 tekstów piosenki oraz 10 scenariuszy lekcji przy zachowaniu kolejności od 1 do 10, gdzie 1 jest najlepszą Pracą plastyczną, pracą literacką, tekstem piosenki lub scenariuszem.

Termin nadsyłania prac to 24 marca. Finał konkursu planowany jest na 15 kwietnia.

Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: konkurskatynski.pl

PAP/ho

Wystawy poświęcone włoskiemu renesansowi i 160. rocznicy powstania styczniowego. Plany Zamku Królewskiego w Warszawie

16.01.2023 12:23
Zamek Królewski przygotowuje prezentację dzieł Botticellego, Belliniego i Perugia oraz ekspozycje we współpracy z czołowymi muzeami i galeriami europejskimi, jak Luwr czy Muzea Kapitolińskie.

Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała cyfrowy awatar swojego patrona

17.01.2023 14:06
Postać została wyposażona w sztuczną inteligencję, która umożliwia swobodną rozmowę z użytkownikiem w czasie rzeczywistym, a także odpowiednią mimikę twarzy, dopasowanie tonu głosu i gestykulację.

"Wymazać naród" - film o niszczeniu dziedzictwa kulturowego Ukrainy przez Rosjan

17.01.2023 16:00
Dokument "Wymazać naród" Tomasza Grzywaczewskiego o zniszczeniach, jakie wojska Federacji Rosyjskiej dokonały od 24 lutego ub.r. na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, pokazano premierowo we wtorek w stołecznym kinie Kultura. - Ukraińcy jako nowoczesny naród potrafią bronić siebie, Europy i całej cywilizacji - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.