Redakcja Polska

"Wielka promocja historii". Trwają eliminacje do I Olimpiady Gier Planszowych IPN

18.01.2023 13:19
Zwycięzcy regionalnych kwalifikacji będą mogli powalczyć w kwietniu o medale podczas finałowych, kilkudniowych rozgrywek w Warszawie.
Audio
  • O I Olimpiadzie Gier Planszowych IPN z Wojciechem Sieroniem, sędzią głównym wydarzenia, rozmawiał Przemysław Pawełek [POSŁUCHAJ]
I Olimpiada Gier Planszowych IPN
I Olimpiada Gier Planszowych IPNMateriały organizatora wydarzenia

W głównych miastach Polski, od października do lutego, odbywają się kwalifikacje regionalne dla całego kraju w ramach I Olimpiady Gier Planszowych IPN. Gracze walczą o kilkudniowy pobyt w Warszawie z programem turniejowym, edukacyjnym i turystycznym oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników we wszystkich 6 dyscyplinach. 

Olimpiada obejmuje 6 różnych dyscyplin – czyli sześć różnych gier IPN. Na liście wyzwań znalazły się takie znane i lubiane propozycje IPN jak ZnajZnak, Miś Wojtek, czy gra o dywizjonie 303. Szkoły, placówki, biblioteki mogą zgłosić chęć udziału we wszystkich lub wybranych przez siebie dyscyplinach. Każda taka placówka może zgłosić dowolną liczbę reprezentacji uczestniczących w rozgrywkach dyscyplin olimpijskich (gier planszowych IPN) z tym, że jedna osoba może być zgłoszona tylko do jednej gry. W dotychczasowych rozgrywkach, mających wyłonić finalistów, wzięły już udział setki uczniów. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej https://olimpiadagier.org/

Wojciechem Sieroniem, sędzią głównym Olimpiady Gier Planszowych IPN, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: IPN gry planszowe

Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała cyfrowy awatar swojego patrona

17.01.2023 14:06
Postać została wyposażona w sztuczną inteligencję, która umożliwia swobodną rozmowę z użytkownikiem w czasie rzeczywistym, a także odpowiednią mimikę twarzy, dopasowanie tonu głosu i gestykulację.

"Wymazać naród" - film o niszczeniu dziedzictwa kulturowego Ukrainy przez Rosjan

17.01.2023 16:00
Dokument "Wymazać naród" Tomasza Grzywaczewskiego o zniszczeniach, jakie wojska Federacji Rosyjskiej dokonały od 24 lutego ub.r. na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, pokazano premierowo we wtorek w stołecznym kinie Kultura. - Ukraińcy jako nowoczesny naród potrafią bronić siebie, Europy i całej cywilizacji - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Marszałek Witek: metody Rosjan nie zmieniają się od lat

17.01.2023 19:00
- Napad Rosji na Ukrainę pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Warto więc przypomnieć sobie te metody z czasów II wojny światowej - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając IV konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940".

Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego

18.01.2023 09:55
Wydarzenia związane z polskim romantyzmem odbyły się w 2022 roku zarówno w Europie, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, jak i w Stanach Zjednoczonych.