Redakcja Polska

120 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy otrzymała Nagrodę Nobla

11.12.2023 14:25
120 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, uhonorowano ich za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości odkrytym przez Becquerela. Polska uczona, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, została nagrodzona wraz z mężem Piotrem Curie oraz z Henrim Becquerelem
Audio
  • 120 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy otrzymała Nagrodę Nobla. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratoriumNAC

Po raz drugi Maria Skłodowska-Curie otrzymała Nagrodę Nobla w 1911 roku, tym razem w dziedzinie chemii, za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i pracę nad własnościami chemicznymi pierwiastków promieniotwórczych.

Polka należy do grona jedynie czterech osób, które otrzymały to wyróżnienie więcej niż raz. W tej czwórce jest jedną z dwóch osób, które zostały uhonorowane w różnych dyscyplinach. Wśród nich jest też jedyną kobietą oraz jedynym uczonym nagrodzonym Noblem w dwóch różnych przyrodniczych dyscyplinach naukowych.

Badania nad promieniotwórczością, prowadzone bez pełnej wiedzy o niezbędnych środkach ostrożności, zrujnowały zdrowie Marii Skłodowskiej-Curie. Uczona zmarła 4 lipca 1934 roku w Passy we Francji, spoczęła na cmentarzu w Sceaux. W 1995 roku, w uznaniu zasług, jej szczątki zostały przeniesione do paryskiego Panteonu, w którym pochowani są wybitni Francuzi. Była pierwszą osobą nieurodzoną we Francji, która spoczęła w Panteonie.

IAR/PP

"AI for Health" - program Google for Startups wspierający polskie innowacyjne firmy

29.11.2023 09:00
Sztuczna inteligencja (AI) oraz technologia systemów uczących się mogą ulepszyć każdy aspekt działania branży opieki zdrowotnej. Od wsparcia lekarzy we wczesnym wykrywaniu chorób po przyspieszenie rozwoju badań medycznych – startupy wykorzystują AI, aby poprawiać jakość i funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Taka współpraca jest niezwykle ważna, by rozwijać potencjał technologii w branży medycznej i tworzyć oraz bezpiecznie wprowadzać różnorodne innowacje.

Współpraca międzynarodowa szansą dla Polski na sukcesy w branży kosmicznej

30.11.2023 16:41
W trakcie trzeciego Włosko-Polskiego Forum Aerospace dyskutowano o możliwościach współpracy w ramach projektów związanych z branżą kosmiczną.

Międzynarodowe Nagrody imienia Witolda Pileckiego wręczone

01.12.2023 16:50
Nagrody przyznawane przez Instytut Pileckiego zostały wręczone w trzech kategoriach: Najlepsza książka historyczna, Reportaż historyczny oraz nagroda specjalna.