Redakcja Polska

Agata Osińska: dzieci trzeciej kultury nie wiedzą kiedy i dokąd mają wrócić

16.03.2023 15:31
Życie na walizkach, które wiedliśmy z rodzicami wspominam dobrze. Oczywiście takie sytuacje miały smutniejszą stronę, wiązały się bowiem z pożegnaniami, utratą znajomych i zaczynaniem od nowa w kolejnym miejscu. Kiedy byłam dzieckiem było to dla mnie naturalne. Funkcjonowałam w międzynarodowym środowisku, gdzie podobne sytuacje zdarzały się bardzo często – mówi Agata Osińska.
Audio
  • Z Agatą Osińską o poszukiwaniu własnego miejsca do życia przez dzieci z doświadczeniem emigracyjnym, budowaniu relacji z ludźmi i otoczeniem oraz wyzwaniach wychowawczych dzieci trzeciej kultury rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Dzieci trzeciej kultury nie wiedzą kiedy i dokąd mają wrócić.
Dzieci trzeciej kultury nie wiedzą kiedy i dokąd mają wrócić.Foto: Pixabay

Muszę przyznać, że kontynuuję emigracyjny styl życia rodziców. Co jakiś czas zmieniam miejsce zamieszkania i pracy. Jednak wiem, że kiedy przyjdzie czas na założenie rodziny, chciałbym osiąść w jednym miejscu, blisko ludzi, którzy są dla mnie ważni. Uświadomiłam sobie ów fakt na studiach w Belgii. Wszyscy moi znajomi mieli blisko rodziny i najczęściej żyli w tym miejscu od urodzenia. Rozmawiali o szczegółach ze wspólnego życia, odnosili się znanych miejsc. Uświadomiłam sobie, że historia mojego życia jest o takie aspekty uboższa – wspomina Agata Osińska.

Co bym podpowiedziała rodzicom, którzy wraz z dziećmi długo pozostają na emigracji i często się przeprowadzają? - zastanawia się głośno gość audycji Kierunek Polska. Warto aby rodzice dzieci, które dzielą z nimi emigracyjny los, mieli świadomość konsekwencji swoich decyzji w procesie rozwoju i kształtowania tożsamości młodego człowieka. Dzieci potrzebują konkretu. Jasnych komunikatów, poczucia stabilizacji, odniesienia do świata. Rodzice powinni określić ramy takiego życia, czy wyjeżdżamy na kilka miesięcy albo lat. Czy, kiedy i dokąd wrócimy? Dobrze jest zainwestować czas w rozmowy o tym, czego dzieci mogą spodziewać się po zmianach zachodzących w ich życiu. Nie mają życiowego doświadczenia rodziców, przez co nie potrafią ocenić wpływu takich decyzji na ich życie bieżące, ale też dorosłe. Mam polskie korzenie ale nie wiem czy i ewentualnie kiedy wrócę do Polski. Mimo, że jestem z tym krajem bardzo związana – zauważa.

Z Agatą Osińską o poszukiwaniu własnego miejsca do życia przez dzieci z doświadczeniem emigracyjnym, budowaniu relacji z ludźmi i otoczeniem oraz wyzwaniach wychowawczych dzieci trzeciej kultury rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Jedna z sal Parlamentu Europejskiego została nazwana na cześć Witolda Pileckiego

15.03.2023 15:15
Jedna z sal Parlamentu Europejskiego w Brukseli będzie nosiła imię rotmistrza Witolda Pileckiego - taką zmianę jednomyślnie zatwierdziły władze europarlamentu. Wnioskowali o to deputowani z różnych krajów i grup politycznych - w tym między innymi europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga oraz litewska polityk z grupy ludowców Rasa Jukneviciene.

Litwa: polskie filmy na największym festiwalu filmowym w kraju

16.03.2023 15:55
Na Litwie rozpoczyna się dzisiaj Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Kino Pavasaris". Organizatorzy zapowiadają, że przez blisko dwa tygodnie zostanie wyświetlonych około stu filmów. Wśród nich są też polskie propozycje.