Redakcja Polska

Jedna z sal Parlamentu Europejskiego została nazwana na cześć Witolda Pileckiego

15.03.2023 15:15
Jedna z sal Parlamentu Europejskiego w Brukseli będzie nosiła imię rotmistrza Witolda Pileckiego - taką zmianę jednomyślnie zatwierdziły władze europarlamentu. Wnioskowali o to deputowani z różnych krajów i grup politycznych - w tym między innymi europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga oraz litewska polityk z grupy ludowców Rasa Jukneviciene.
25 maja 1948 roku, strzałem w tył głowy, został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki
25 maja 1948 roku, strzałem w tył głowy, został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold PileckiTT/@ipngovpl

Imię Witolda Pileckiego otrzyma sala, w której odbywają się między innymi posiedzenia grupy konserwatystów. "Kierownictwo Parlamentu Europejskiego jednogłośnie przyjęło propozycję nadania sali konferencyjnej PHS01A002 imienia Witolda Pileckiego. Dziękuję Rasie Juknevicziene (litewska europosłanka) i Robertsowi Zile (łotewski eurodeputowany) oraz wszystkim, którzy aktywnie wspierali moją inicjatywę uczczenia pamięci bohatera, który walczył z obydwoma reżimami totalitarnymi" - napisała była szefowa polskiej dyplomacji.

Parlament Europejski niektórym częściom budynku nadaje imię osób lub grup, które walczyły o wolność i demokrację, w Europie i na całym świecie. Polacy zostali w ten sposób uhonorowani już w przeszłości - na przykład dziedziniec Europarlamentu w Strasburgu nosi imię Bronisława Geremka.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w tym obozie koncentracyjnym i zagłady.

Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli.

Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w rządzonej przez komunistów Polsce. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowano go w 1991 roku.

Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył rotmistrza Witolda Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego; w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.


PAP/IAR/dad

Twarde stanowisko Polski ws. sankcji wobec Białorusi. Szynkowski vel Sęk zapowiada presję na UE

15.03.2023 12:41
 - Polska będzie twardo stawiała sprawę sankcji wobec Białorusi - zapowiada w Programie 3 Polskiego Radia minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Dziś ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś ma przedstawić ten wątek na spotkaniu z przedstawicielami krajów członkowskich w Brukseli. 

Jest rezolucja UE w sprawie Białorusi. W niej apel o uwolnienie Poczobuta, wezwanie do dalszych sankcji

15.03.2023 14:04
Parlament Europejski potępił białoruskie władze za prześladowanie polskiej mniejszości oraz za skazanie krytyków reżimu Łukaszenki, w tym polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz laureata nagrody Nobla Alesia Białackiego. Europosłowie wezwali władze w Mińsku do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Szef brytyjskiej dyplomacji dla Polskiego Radia: wojna może się szybko nie skończyć

15.03.2023 16:00
Szef brytyjskiej dyplomacji w rozmowie z londyńskim korespondentem Polskiego Radia ostrzegł, że "wojna na Ukrainie może się szybko nie skończyć". James Cleverly dodał, że trzeba uzupełniać zapasy wojskowe. Polityk skomentował też pomysł utworzenia w Polsce fabryki amunicji. - Po roku już wiemy: członkostwo w NATO chroni Polskę przed ewentualną rosyjską agresją - zapewnił jednocześnie Cleverly.