Redakcja Polska

Litwa: polskie filmy na największym festiwalu filmowym w kraju

16.03.2023 15:55
Na Litwie rozpoczyna się dzisiaj Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Kino Pavasaris". Organizatorzy zapowiadają, że przez blisko dwa tygodnie zostanie wyświetlonych około stu filmów. Wśród nich są też polskie propozycje.
Audio
  • Litwa: polskie filmy na największym festiwalu filmowym w kraju. Materiał Kamila Zalewskiego
Filmy festiwalowe pozwolą zobaczyć codzienność oraz losy ludzi żyjących w Ukrainie
Filmy festiwalowe pozwolą zobaczyć codzienność oraz losy ludzi żyjących w Ukrainie Fot. kinopavasaris.lt

Nazwa festiwalu "Kino Pavasaris" oznacza "Wiosnę filmową". Wydarzenie jest jednym z największych tego typu na Litwie i organizowane jest po raz dwudziesty ósmy. W tym roku odbywa się pod hasłem "Kiedy kino wzywa to idziesz!".


Posłuchaj
00:54 12254017_1.mp3 Litwa: polskie filmy na największym festiwalu filmowym w kraju. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Dzięki współpracy "Kina Pavasaris" z Instytutem Polskim w Wilnie, w programie festiwalu znalazło się kilka polskich produkcji. "Jako instytucja staramy się uczestniczyć we wszystkich festiwalach, na których prezentowana jest polska kultura" - mówi Polskiemu Radiu Andrzej Kierulis z Instytutu Polskiego. "W tym roku program jest dosyć specyficzny. Mamy dwa filmy fabularne - jeden nowy, a drugi to filmowa klasyka. Jest też cykl filmów krótkometrażowych" - dodaje Kierulis. Litewscy widzowie zobaczą zatem "Chleb i sól" Damiana Kocura, "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego, "A Brief History od Us" Etgara Kereta, "Martwe małżeństwo" Michała Toczka, "Szczypigłówki" Katarzyny Miechowicz czy "Piękna Łąka Kwietna" Emi Buchwald.

Członkiem jury programu konkursowego festiwalu będzie m.in. Jakub Duszyński, kierownik artystyczny "Gutek Film". Na festiwalu nie zabraknie też filmów litewskich. Wśród nich będzie głośny "Mariupol 2" w reżyserii Mantasa Kvedaravičiusa, który w zeszłym roku został zamordowany na Ukrainie.

Festiwal "Kino Pavasaris" potrwa do 26 marca. Filmy będą wyświetlane w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Szawlach i Poniewieżu.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa film polski

ISW: spada tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy

16.03.2023 15:16
Tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy spowolniło. W obwodzie ługańskim operacja ofensywna wojsk rosyjskich mogła już osiągnąć punkt maksymalny - ocenia w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Agata Osińska: dzieci trzeciej kultury nie wiedzą kiedy i dokąd mają wrócić

16.03.2023 15:31
Życie na walizkach, które wiedliśmy z rodzicami wspominam dobrze. Oczywiście takie sytuacje miały smutniejszą stronę, wiązały się bowiem z pożegnaniami, utratą znajomych i zaczynaniem od nowa w kolejnym miejscu. Kiedy byłam dzieckiem było to dla mnie naturalne. Funkcjonowałam w międzynarodowym środowisku, gdzie podobne sytuacje zdarzały się bardzo często – mówi Agata Osińska.

Izrael sprzeda Ukrainie systemy do zwalczania dronów używanych przez Rosję

16.03.2023 14:44
Władze Izraela zatwierdziły licencje eksportowe dotyczące możliwej sprzedaży Ukrainie systemów zagłuszających drony irańskie, wykorzystywane masowo przez armię rosyjską - poinformował portal Axios za anonimowymi izraelskimi i ukraińskimi oficjelami.