Redakcja Polska

"Toast za życie świąteczną filiżanką". Polka na Wyspach Owczych o cudach i zaczynaniu od nowa

07.01.2023 17:49
Patrząc na zdjęcie widzicie zwykłą świąteczną filiżankę. Dla mnie to coś więcej. Porcelana z historią mojego życia na Wyspach Owczych. Przywiozłam ją z Polski i towarzyszy mi od początku na maleńkim archipelagu. Prezent od mojej siostry na nową drogę życia. Jak widzicie kolor czerwony jest nieco wyblakły ale dla mnie to cud, że tę filiżankę mogę trzymać w dłoni przed każdym Bożym Narodzeniem – opowiada Sabina Poulsen, Polka na Wyspach Owczych.
Audio
  • Z Sabiną Poulsen, Polką na Wyspach Owczych o świątecznych cudach i zaczynaniu od nowa rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Świąteczna filiżanka Sabiny Poulsen cudem uratowana z pożaru domu.
Świąteczna filiżanka Sabiny Poulsen cudem uratowana z pożaru domu.Foto: Sabina Poulsen

Ci co mnie znają, śledzą mój blog, wiedzą ze coś tu nie pasuje, ponieważ kilka lat temu podczas pożaru straciłam wszystko. Mam karton po butach w którym przechowuje kilka rzeczy odratowanych przez osoby pracujące dla ubezpieczalni. I moją porcelanę. Po pożarze błagałam mojego partnera Tomka, by poszedł tam, gdzie jeszcze niedawno stał mój dom i zobaczył jedną szafę, która według zdjęć policji uległa częściowemu spaleniu. Tomek stwierdził ze postradałam zmysły jeśli w zgliszczach odkopie moją porcelanę. Ale poszedł, kiedy wrócił... miał kosz pełen śmierdzącej spalenizną, wyblakłej porcelany – mówi Sabina Poulsen.

Mimo mycia w zmywarce zapach się utrzymywał. Porcelana w końcu wylądowała przed domem, który wynajmowała dla nas ubezpieczalnia. Po roku Tomek mówi do mnie: robiłaś sceny, że musisz odzyskać świąteczną porcelanę a teraz stoi pod domem. Z bólem serca przyznałam mu rację i stwierdziłam, że umyjemy ją jeszcze raz, jeżeli nadal będzie śmierdzieć spalenizną, to muszę ją pożegnać. Zapach zniknął. Udało się. Dlaczego już pod koniec października wyciągam świąteczną porcelanę i stroję choinkę. Jestem szczęśliwa ze mam dom w którym jesteśmy wszyscy razem. Każdego dnia wznoszę toast za życie świąteczną filiżanką z porcelany – przybliża gość audycji Kierunek Polska.

Z Sabiną Poulsen, Polką na Wyspach Owczych, o świątecznych cudach i zaczynaniu od nowa, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45


Koncerty, wystawy, rekonstrukcje bitew i konferencje naukowe - tak obchodzona będzie 160. rocznica powstania styczniowego

05.01.2023 15:37
Serię wydarzeń zainauguruje widowisko muzyczne w Teatrze Narodowym w Warszawie 22 stycznia. Muzycy w nowych aranżacjach zagrają powstańcze utwory, a aktorzy zinterpretują literackie upamiętnienia zrywu z lat 1863-1864.

W szkockim Aberdeen wystawa o Grupie Ładosia i "paszportach życia"

06.01.2023 12:09
Paszporty życia - to temat wystawy otwartej w centralnej bibliotece szkockiego Aberdeen. Dokumentuje starania Grupy Ładosia, która ratowała Żydów podczas II Wojny Światowej.