Redakcja Polska

Irlandia z drugim PKB w całej Unii Europejskiej

25.03.2022 15:48
Irlandia zajmuje drugie miejsce wśród państw członkowskich Unii Europejskiej ze wskaźnikiem na poziomie 121 proc. powyżej średniej, a za nią plasują się Dania, Holandia, Szwecja, Belgia i Austria, każde z PKB na mieszkańca co najmniej 20 proc. powyżej średniej
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com

Wysoki poziom Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca w Irlandii to w dużej mierze efekt obecności wielkich międzynarodowych koncernów posiadających własność intelektualną. Produkcja kontraktowa powiązana z tymi aktywami wlicza się do PKB, a duża część dochodów z tej produkcji jest zwracana rzeczywistym właścicielom firm za granicą.

Niemcy, Finlandia i Francja to pozostałe państwa członkowskie UE, w których PKB na mieszkańca jest powyżej średniej UE.

Malta, Włochy i Czechy notują wskaźniki ok. 10 proc. poniżej tej średniej, kolejne są Słowenia, Cypr, Litwa, Estonia i Hiszpania, które mieszczą się w przedziale od 10 do 20 proc. poniżej. średniej UE.

Polska, Węgry, Portugalia, Rumunia i Łotwa to kraje, w których PKB na mieszkańca wyrażona w PPS jest do 30 proc. niższa niż średnia Unii Europejskiej, podczas gdy Chorwacja, Słowacja i Grecja są poniżej 40 proc.


Źródło: kierunekirlandia.eu/ho

Zobacz więcej na temat: pkb Irlandia GOSPODARKA

Andrzej Duda po szczycie NATO: nie możemy dopuścić do tego, że Rosja wygra wojnę

24.03.2022 17:46
- Musimy wspierać Ukrainę. Ta wojna nie może zostać przez Rosję wygrana, bo to oznacza niebezpieczeństwo dla wschodniej flanki Sojuszu, a w efekcie całego NATO. Trzeba prowadzić dyplomację, ale i stosować twarde środki przywołujące Rosję do porządku - powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej po nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli. - Zawieszenie broni musi być połączone z wycofaniem Rosjan z międzynarodowo uznanego terytorium Ukrainy - dodał prezydent.

Sytuacja w Kijowie miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę

25.03.2022 12:44
- W ciągu tego miesiąca mit o niezwyciężeniu i potędze wojska rosyjskiego został zniszczony, a Ukraina zaczyna kontratakować – mówi z Kijowa ukraiński dziennikarz Oleksandr Miasyszczev.

"Konieczne jest odcięcie Zachodu od rosyjskiej propagandy". Morawiecki w Politico o wsparciu dla Ukrainy

25.03.2022 13:11
Premier Mateusz Morawiecki wywiadzie udzielonym Politico powiedział, że wspólnie z szefami rządów Czech i Słowenii przygotowany został dziesięciopunktowy plan wsparcia Ukrainy i zakończenia rosyjskiej inwazji. W rozmowie szef polskiego rządu mówił również o efektach spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Amerykański weteran walczy na Ukrainie. Jego filmy robią furorę w sieci

25.03.2022 14:49
47-letni weteran wojen w Iraku i Afganistanie James Vasquez miesiąc temu dołączył do ukraińskiej walki jako ochotnik. Teraz broni ukraińskiej ziemi przed agresorem. - To jest w jego DNA. Przyszedł do mnie po pracy i powiedział: musimy porozmawiać, nie mogę oglądać tego w telewizji, muszę pomóc tym facetom – opowiada żona Vasqueza.