Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: uważam udział Polski w odbudowie Ukrainy za naturalny

03.03.2023 14:31
Uważam udział Polski w procesie odbudowy Ukrainy za całkowicie naturalny i wręcz niezbędny - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nasze firmy zapewne wezmą udział w odbudowie ukraińskiej gospodarki.
Zniszczone bloki mieszkalne w Zaporożu w Ukrainie.
Zniszczone bloki mieszkalne w Zaporożu w Ukrainie. EPA/STATE EMERGENCY SERVICE HANDOUT

Jak zaznaczył prezydent, "nie możemy mówić o tym, że Polska w jakikolwiek sposób może udźwignąć odbudowę Ukrainy". - To są setki miliardów dolarów, prawdopodobnie bilionów. Kosztów, które będą poniesione w związku z odbudową Ukrainy - mówił w piątek dziennikarzom w przerwie XXIII Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej prezydent Andrzej Duda. Dodał, że chcemy, aby Ukraina była wolnym, niepodległym i suwerennym państwem, by obroniła się przed Rosją. 

Jego zdaniem, jeśli chodzi o samą odbudowę Ukrainy, jest to zadanie dla wspólnoty międzynarodowej. - To będą fundusze, które będą pochodziły z bardzo różnych źródeł, z Banku Światowego, z Unii Europejskiej, z całego szeregu światowych instytucji finansowych. Chciałbym, żebyśmy my jako Polska brali w tej odbudowie aktywny udział, nie tylko w sensie państwowym, ale również prywatnym, żeby brały w tym udział polskie firmy - zaznaczył prezydent. 

Polska "musi brać aktywny udział w odbudowie Ukrainy"

Podkreślił, że Polska "musi brać aktywny udział w odbudowie, chociażby tylko z tej przyczyny, że jest krajem tranzytowym w stosunku do Ukrainy". - Chcemy stać się częścią komitetu sterującego, który ustanawia w tej chwili grupa G7. Chcemy być częścią tego komitetu z uwagi na nasz potencjał sąsiedzki i nasze położenie geograficzne. Uważam nasz udział w tym procesie odbudowy Ukrainy za całkowicie naturalny i wręcz niezbędny - ocenił Andrzej Duda. 

XXIII Konferencja Rynku Kapitałowego została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Konferencja to coroczne spotkanie przedstawicieli rynku kapitałowego – inwestorów, spółek giełdowych, domów maklerskich, banków, organów rządowych, giełd i instytucji rozliczeniowych, organizacji biznesowych i samorządowych.


PAP/IAR/dad

Białoruski reżim skazał Alesia Bialackiego na 10 lat pozbawienia wolności

03.03.2023 11:36
Białoruski laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Białacki został skazany na 10 lat pozbawienia wolności - podało Radio Swoboda. Wyrok ogłosił sąd w Mińsku.

Bombardował cywilne cele w Charkowie. Został skazany na 12 lat więzienia

03.03.2023 13:27
Rosyjski pilot bombowca, który w marcu ubiegłego roku bombardował cele cywilne w Charkowie, a potem został zestrzelony i pojmany, usłyszał wyrok 12 lat więzienia – powiadomiło w piątek biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Stanisław Żaryn o kolejnych chwytach propagandowych Moskwy. Wzmacnia się mit "oblężonej twierdzy"

03.03.2023 12:21
Rosyjska propaganda wzmacnia przekaz dotyczący mitu "oblężonej twierdzy", przekonując własne społeczeństwo o rzekomym zagrożeniu ze strony Zachodu - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Sekretarz stanu USA po spotkaniu grupy Quad: Rosja musi zostać ukarana za inwazję na Ukrainę

03.03.2023 14:36
- Rosji nie można pozwolić na bezkarne prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie – oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z szefami MSZ Australii, Japonii i Indii w ramach czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa (Quad) w Delhi.