Redakcja Polska

W zniszczonej przez Rosjan Borodziance 1 września ruszy polska szkoła sobotnia

23.06.2022 10:48
- Nie jesteśmy atakowani, ale centrum miasta jest zniszczone. Największym problemem jest odbudowa zburzonych budynków. I wciąż jesteśmy w szoku – mówi Arseniusz Milewski, prezes Związku Polaków na Ukrainie, oddział w Borodziance.
Audio
  • Rozmowa z Arseniuszem Milewskim, prezesem terenowego oddziału Związku Polaków na Ukrainie w Borodziance [posłuchaj]
Zniszczenia dokonane przez Rosjan na Ukrainie
Zniszczenia dokonane przez Rosjan na UkrainieFacebook: Володимир Зеленський

- W pierwszych dniach wojny Rosjanie wręcz polowali na ludzi, kto wyszedł z piwnicy to mógł być zastrzelony – mówi Arseniusz Milewski. Jako prezes związku starał się jak najszybciej zorganizować wyjazdy do Polski. Teraz – jak mówi - większość członków związku straciła podczas bombardowań mieszkanie, dosłownie nie ma do czego wracać. Odbudowanie centrum miasta to ogromna praca, która potrwa bardzo długo. - Liczymy jednak na to, że potrafimy to zrobić – dodaje Arseniusz Milewski.

Pomoc humanitarna z Polski do Borodzianki płynęła i płynie w dużych ilościach. - Wciąż telefonują przyjaciele z kraju i pytają o potrzeby. W sprawie pomocy dostawałem z Polski kilkaset telefonów dziennie – tłumaczy prezes związku.

W planach Związek Polaków na Ukrainie w Borodziance ma otwarcie 1 września zajęć stacjonarnych szkoły sobotniej.  - Faktycznie do dziś jesteśmy w szoku, ale życie trwa. Pomagamy sobie nawzajem, kto jak może – mówi Arseniusz Milewski w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 mm. Litwa śle kolejne drony

13.06.2022 13:46
Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 milimetrów dla osiągnięcia przewagi ogniowej nad Rosją. Poinformował o tym doradca prezydenta Wolodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Wymienił także inne rodzaje uzbrojenia, niezbędne ukraińskiej armii do obrony przed Rosją. Na wezwanie między innymi odpowiada Litwa, która śle ukraińskiemu wojsku kolejne drony.

Kraje NATO nadal będą dostarczać Ukrainie ciężki sprzęt i systemy rakietowe dalekiego zasięgu

15.06.2022 13:37
Cele Władimira Putina wykraczają poza Ukrainę - powiedział w Brukseli sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg podkreślał, że Sojusz Północnoatlantycki musi nadal wspierać wojskowo Ukrainę, ale też wzmacniać swoje zdolności obronne i odstraszania. Te tematy zostaną omówione podczas rozpoczynającego się we wtorek wieczorem spotkania ministrów obrony państw NATO-wskich.

"Naszym sojusznikiem - opinia publiczna Zachodu". Premier Morawiecki o niezbędnym wsparciu Ukrainy

21.06.2022 14:25
- Aby Ukraina przetrwała, naszym potężnym sojusznikiem jest opinia publiczna Zachodu i w tym upatruję waszego zadania, aby w sposób zsynchronizowany, mądry, regularny i konsekwentny wpływać na opinię publiczną w krajach wolnego świata - mówił premier Mateusz Morawiecki na Naradzie Ambasadorów RP.