Redakcja Polska

Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie potrzebuje pomocy

20.10.2022 19:21
10 lat temu w Kijowie powstała Polska Biblioteka Medyczna. Polscy lekarze przekazali wówczas placówce  ponad pięć tysięcy książek i czasopism medycznych, wśród których był prywatny księgozbiór wybitnego polskiego kardiochirurga, profesora Zbigniewa Religi.
Audio
  • Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie potrzebuje pomocy. Do wysłuchania rozmowy z Krzysztofem Królikowskim zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Doktor Krzysztof Królikowski
Doktor Krzysztof KrólikowskiFoto: Maria Wieczorkiewicz

Inicjatorem założenia biblioteki był polski lekarz Krzysztof Królikowski, który w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy przypomina, że najpierw stworzono dział polskiej książki medycznej. Udało się to dzięki przychylności ówczesnej dyrektor Biblioteki Narodowej Nauk Medycznych Ukrainy, w której mieści się obecnie polska biblioteka, Raisy Pawlenko. Księgozbiór gromadzono dzięki wsparciu polskich wydawnictw medycznych oraz darom osób prywatnych, a zwłaszcza lekarzy, którzy niejednokrotnie przekazywali cenne, prywatne zbiory.

Od początku zakładano, że Polska Biblioteka Medyczna będzie także miejscem skupiającym środowisko polskich i ukraińskich lekarzy. Doktor Krzysztof Królikowski podkreśla, że ta formuła pozwoliła nie tylko na dostarczanie do Kijowa najnowszej literatury medycznej, ale również przyczyniła się do organizacji wielu spotkań i konferencji nie tylko naukowych, przede wszystkim medycznych, ale także szeroko promujących Polskę. Tu odbywały się prezentacje instytucji polonijnych, promocje książek polskich i ukraińskich, wieczory, gale, tu również miała miejsce wystawa pamięci lekarzy pomordowanych w Katyniu, którą współorganizowano z Muzeum Katyńskim. Gość Polskiego Radia dla Zagranicy podkreśla, że Polska Biblioteka Medyczna nie ogranicza się tylko do pojęcia stricte medycyna, jest to ważny ośrodek polskości i promocji polskiej myśli naukowej.

Dziś Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie, nosząca imię profesora Zbigniewa Religi, w której udało się przez lata zgromadzić ponad dziesięć tysięcy woluminów książek oraz fachowych pism medycznych przeżywa trudne dni.

Po ostatnich rosyjskich rakietowych nalotach na Kijów placówka w dużej mierze uległa zniszczeniu. Krzysztof Królikowski, szukając pomocy i wsparcia o problemach placówki w Kijowie  informuje polskie instytucje, które powołane są do opieki nad naszym dziedzictwem za granicą oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Do wysłuchania rozmowy z Krzysztofem Królikowskim zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Polscy lekarze w Charkowie: cierpień i traum, z którymi się spotykaliśmy, nie można opisać

19.10.2022 09:47
Cierpień i traum, jakie przyniosła mieszkańcom Charkowa wszczęta przez Rosję wojna, nie da się opisać – mówił doktor Michał Hampel z polskiego Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, który z ramienia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów działał na wschodzie Ukrainy.

Artur Deska z Drohobycza. Polak, który od 19 lat pomaga Ukraińcom

19.10.2022 11:01
Artur Deska mieszka w Drohobyczu 19 lat, od 1 września 2003 roku. Od samego poczatku jego obecność była związana z działalnością charytatywną. Jest zastępcą dyrektora Caritasu Samborsko-Drohobyckiej Diecezji Cerkwi Greckokatolickiej.

Wojna trwa, a idzie zima. Caritas Polska i Caritas Spes apelują o pomoc dla Ukrainy

20.10.2022 14:58
Caritas Polska apeluje o pomoc dla Ukrainy przed nadchodzącą zimą. Dzięki współpracy z Caritas Spes na Ukrainie możliwe jest sprawne przekazywanie pomocy rzeczowej, a także rozpoczęcie pilotażowego programu Rodzina Rodzinie.