Redakcja Polska

Lwów: przypomniano postać ks. Henryka Mosinga - kapłana i naukowca

02.12.2022 09:30
Dr Mosing był nie tylko utalentowanym naukowcem, który był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi. Był także kapłanem i przez wiele lat prowadził działalność misyjną i duszpasterską - przypomniał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki podczas sympozjum zorganizowanego przez Instytut Epidemiologii i Higieny.
Zabezpieczanie elewacji Kaplicy Rodziny Boimów we Lwowie
Zabezpieczanie elewacji Kaplicy Rodziny Boimów we LwowiePAP/Vitaliy Hrabar

Arcybiskup Mokrzycki przypomniał o posłudze tego wybitnego naukowca, jako ,,człowieka wielkiego miłosierdzia". ,,Nie można, bowiem zapominać o takich osobach jak ks. dr Henryk Mosing.

Nie wolno nam zapominać o wybitnych pedagogach i naukowcach, bo to oni są dzisiaj fundamentem naszej działalności. ... Analizując życie Henryka Mosinga, możemy bez cienia wątpliwości stwierdzić, że przeżył je godnie, czyniąc dobro jako lekarz i jako kapłan. Cieszę się, że Instytut Epidemiologii co roku organizuje sympozjum. Niech jego postać stanie się dla nas wzorem, aby słowa Jezusa, który pragnie być naszą nagrodą w wieczności za wszelkie dobro, jakie czynimy bliźnim, spełniły się w naszym życiu. Dziękując za to naukowe spotkanie, wszystkim błogosławię i życzę łask Bożych w służbie bliźnim" - powiedział abp Mokrzycki.

Dyrektor Naukowego Instytutu Epidemiologii i Higieny prof. Borys Kuźminow wygłosił przemówienie inauguracyjne, które przypomniało karty życia naukowego tego wybitnego epidemiologa XX wieku. Podczas spotkania odbyła się prezentacja filmu ,,Poskramiacz wszy. Rudolph Weigl" reżysera i producenta Eduarda Zaniuka o słynnym lwowskim naukowcu polskiego pochodzenia, który wynalazł szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu.

W wydarzeniu wzięli udział: Artur Pielasa - Konsul Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie, przedstawiciele nauki z Ukrainy i Polski oraz wielu księży - wychowanków ks. Mosinga.

Henryk Mosing znany jako Ojciec Paweł urodził się 27 stycznia 1910 roku we Lwowie w rodzinie, w której zawód lekarza dziedziczyło się z pokolenia na pokolenie. W 1937 roku na Uniwersytecie Jana Kazimierza uzyskał tytuł doktora medycyny. Był członkiem i jednym z najaktywniejszych działaczy Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej Odrodzenie. Tam też poznał wielu późniejszych przyjaciół, wśród których był m.in. Stefan Swieżawski, czy późniejsi księża: Aleksander Fedorowicz i Henryk Hlebowicz oraz działacz lewicowy Henryk Dembiński. Duży wpływ na kształtowanie się jego dojrzałej wiary miały też kontakty z duszpasterzem akademickim młodzieży lwowskiej ks. Gerardem Szmydem oraz dominikaninem o. Jackiem Woronieckim.

Jego działalność charytatywna skoncentrowana w Towarzystwie św. Wincentego a Paulo polegała m.in. na odwiedzaniu chorych i ubogich oraz niesieniu im pomocy materialnej i moralnej, otaczaniu opieką osób opuszczających więzienie itp. Równocześnie pracował w laboratorium duru plamistego przy Zakładzie Biologii Ogólnej Uniwersytetu Jana Kazimierza, utworzonym w 1921 i kierowanym przez prof. dr Rudolfa Weigla, znanego lwowskiego zoologa i bakteriologa, wynalazcę szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu. Instytut ten funkcjonował nieprzerwanie zarówno w okresie okupacji sowieckiej (22 września 1939 - 29 czerwca 1941) jak i niemieckiej (29 czerwca 1941 - 27 lipca 1944).

Dr Mosing kierował oddziałem Instytutu na ul. Potockiego, w budynku dawnego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Organizował i uczestniczył w ekspedycjach medyczno-naukowych na zagrożonych tyfusem terenach Huculszczyzny. W okresie okupacji niemieckiej Lwowa dzięki niezwykłej odwadze prof. Rudolfa Weigla, przy współpracy dr. Mosinga oraz całego zespołu naukowego, szczepionka przeciw tyfusowi plamistemu produkowana w instytucie trafiała nie tylko do rąk okupanta, ale także do oddziałów polskiego ruchu oporu, do obozu pracy przymusowej dla Żydów przy ul. Janowskiej, do warszawskiego getta i do innych miejsc.

Po II wojnie światowej dr Mosing nie opuścił Lwowa. Ofiarnie podejmował opiekę nad bezdomnymi dziećmi, pomagając im w zdobyciu wykształcenia i obraniu drogi życiowej. Poza Polakami byli to także Rosjanie, Żydzi, Ukraińcy. W sierpniu 1957, gdy przyjechał do Polski, zastała go wiadomość o śmierci prof. Rudolfa Weigla. Podczas uroczystości pogrzebowych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie wygłosił przemówienie pożegnalne.

W 1961 roku, podczas jednej z kolejnych podróży do Polski, kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski wraz z arcybiskupem metropolitą krakowskim Karolem Wojtyłą, udzielił Henrykowi Mosingowi święceń kapłańskich w Laskach pod Warszawą. W okresie reżimu komunistycznego i prześladowań Kościoła sfera działalności dr Mosinga okryta była głęboką tajemnicą. Jego wychowanek, bp Leon Mały przypomina, że ks. doktor Henryk Mosing potajemnie wychowywał młodzież, wielu przygotował do święceń kapłańskich, prowadząc w Instytucie i swoim mieszkaniu tajne seminarium duchowne.

Ostatnie pięć lat życia ks. dr Henryka Mosinga naznaczone było ciężką obłożną chorobą. Zmarł we Lwowie 27 listopada 1999 roku. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Łyczakowskim. Obecnie rozważany jest jego proces beatyfikacyjny.


KAI/ho

Wicepremier Piotr Gliński krytykuje część krajów UE za niedostateczne wsparcie Ukrainy

29.11.2022 17:03
Wicepremier Piotr Gliński skrytykował część unijnych krajów za niedostateczną pomoc przekazywaną Ukrainie. Szef resortu kultury mówił o tym w Brukseli, po unijnej naradzie ministerialnej poświęconej między innymi wspieraniu Ukrainy.

Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. "Jest pozytywny odzew"

30.11.2022 10:51
- Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji - przekazał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Założyciele Fundacji "Dziecko i Rodzina" laureatami Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego"

30.11.2022 17:30
Agnieszka i Tomasz Polkowscy przy współpracy z łódzkimi władzami samorządowymi zapewnili warunki do życia dla niemal setki dzieci z ukraińskich domów dziecka, które przyjechały do nas na początku wojny.