Redakcja Polska

Raport "Nadzieja w czasie kryzysu: Rok pomocy UNICEF dla dzieci i rodzin w Polsce, które uciekły przed wojną w Ukrainie"

08.03.2023 12:40
Powstałe w marcu ubiegłego roku Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce podsumowuje rok działalności.
Audio
  • Raport UNICEF "Nadzieja w czasie kryzysu" dot. pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce - materiał Ewy Plisieckiej
Raport UNICEF
Raport UNICEF Foto: UNICEF/Jurkiewicz

Ponad 900 tysięcy dzieci z Ukrainy korzysta w Polsce z możliwości edukacyjnych, ponad 450 tysięcy uchodźców otrzymało wsparcie psychologiczne, a ponad 370 tysięcy kobiet i dzieci otrzymało dostęp do opieki zdrowotnej. To tylko niektóre rezultaty działań podjętych w ostatnim roku przez Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. Raport "Nadzieja w czasie kryzysu: Rok pomocy UNICEF dla dzieci i rodzin w Polsce, które uciekły przed wojną w Ukrainie" przedstawiono w Warszawie w obecności Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Przedstawia on sytuację rodzin uchodźczych w Polsce w ciągu ostatniego roku oraz działania pomocowe na ich rzecz podjęte przez UNICEF wraz z rządem, samorządami i organizacjami pozarządowymi.


Posłuchaj
04:50 Raport UNICEF.mp3 Raport UNICEF "Nadzieja w czasie kryzysu" dot. pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce - materiał Ewy Plisieckiej

 

Wojna w Ukrainie spowodowała najszybszy kryzys przesiedleńczy na świecie i największy w Europie od czasu II wojny światowej. W szczytowym momencie w Polsce przebywało 3,5 mln uchodźców z Ukrainy. Jak mówiła podczas prezentacji raportu małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, dzieci to najdelikatniejsza i najczulsza tkanka w organizmie każdego narodu, to jego przyszłość i nadzieja. Doskonale wiedzą o tym także rosyjscy agresorzy. Nie wahają się bombardować szkół, przedszkoli, szpitali położniczych, pediatrycznych, wreszcie prowizorycznych schronów z wyraźnym napisem "dzieci" – podkreśliła pierwsza dama. Podziękowała jednocześnie międzynarodowym organizacjom, w szczególności UNICEF-owi, za wsparcie dla Polski. Organizacja współpracuje z resortami zdrowia, edukacji, sprawiedliwości oraz rodziny i polityki społecznej.

Obecnie w Polsce przebywa ponad półtora miliona uchodźców z Ukrainy, około 90 procent z nich to kobiety i dzieci.

IAR/ep

 

Rynek pracy. Uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę w Polsce

31.05.2022 13:02
W całym kraju dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienie znalazło około 180 tysięcy Ukraińców. Poinformowała o tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc Ukrainie - uważa ambasador USA Mark Brzezinski

28.09.2022 11:29
Z pewnością uważam, że Polska udzielając pomocy Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla - przyznał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Jesteśmy wzruszeni tą bezinteresownością i wspaniałością Polaków, którzy pomagali uchodźcom - dodał amerykański dyplomata.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i solidarności"

31.12.2022 21:00
- Pomimo niepewności i licznych wyzwań i problemów, jako Polacy otworzyliśmy nasze serca i domy dla naszych sąsiadów w potrzebie. (...) To postawa, z której możemy być dumni. Wszyscy wspaniale zdaliśmy w 2022 roku egzamin z człowieczeństwa, solidarności i patriotyzmu - powiedział w swoim orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda.

Rok działalności Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce

23.02.2023 14:48
Biuro powstało w rekordowym tempie w marcu 2022 r., aby wspierać rodziny uciekające przed wojną i pomagać im w powrocie do normalności. Dostarcza środki higieniczne i sanitarne, apteczki oraz ratujący życie sprzęt medyczny dla 350 000 uchodźców w Polsce.