Redakcja Polska

Nie ustaje wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla Ukrainy

28.09.2022 15:57
Wśród zadań realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenna jest inicjatywa niesienia pomocy Ukrainie. Fundacja robi to od pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy, w tym posiadaczom Karty Polaka.
Audio
  • Z Aleną Zieniewicz, koordynatorką pomocy humanitarnej, w Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Fundacja zaangażowana jest w realizację projektu „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Projekt jest skierowany do Polaków, posiadaczy Karty Polaka i członków ich najbliższej rodziny z Ukrainy, którzy znaleźli się Polsce po 24 lutego tego roku, z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy.

Projekt „Pomoc Polakom z Ukrainy” jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022. Realizują go trzy organizacje pozarządowe: Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Fundacja Wolność i Demokracja i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

- Z pomocy korzystają przede wszystkim posiadacze "Karty Polaka" oraz członkowie ich najbliższej rodziny, obywatele polscy posiadający stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie, a także członkowie ich rodziny - mówi Alena Zieniewicz, koordynatorka pomocy humanitarnej w Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

- W sumie przygotowaliśmy już 75 transportów z pomocą humanitarną, każdy składający się z kilku samochodów z żywnością i  ubraniami, zwłaszcza dla dzieci. Przekazanie pomocy do ponad 120 instytucji, środowisk na Ukrainie, to jest ogromne logistyczne wyzwanie. Prowadzimy je od pierwszych dni wojny - dodaje Alena Zieniewicz.

Na Ukrainie, żyje kilkuset tysięczna polska zbiorowość. Agresja Rosji spowodowała ogromny kryzys humanitarny - wielu rodaków uciekło przed wojną do Polski, ci którzy zostali na miejscu często znaleźli się w skrajnie trudnych warunkach - braku żywności i mieszkania.

Z Aleną Zieniewicz, koordynatorką pomocy humanitarnej, w Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawia Halina Ostas.

Wilno: w Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie

26.09.2022 16:35
Jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pod Wilnem w Ponarach podczas II wojny światowej zamordowanych zostało blisko 100 tysięcy osób. Wśród nich byli również Polacy.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc Ukrainie - uważa ambasador USA Mark Brzezinski

28.09.2022 11:29
Z pewnością uważam, że Polska udzielając pomocy Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla - przyznał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Jesteśmy wzruszeni tą bezinteresownością i wspaniałością Polaków, którzy pomagali uchodźcom - dodał amerykański dyplomata.