X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Amerykanka w Irlandii - wywiad z Tori Amos

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 13:00
- Mitologia oraz historia mają w sobie niezwykłą moc. Te obrazy aż drgają... - twierdzi amerykańska artystka, której klasycyzujący cykl pieśni "Night of Hunters" oparty został na motywach oraz symbolice dawnych podań irlandzkich.
Audio

- Irlandia to jedyne miejsce, w którym klasyczny cykl pieśni w nowoczesnym ujęciu ma jakikolwiek sens. Przecież nie mogłam osadzić "Night of Hunters" na Florydzie... - wyjaśniła Piotrowi Metzowi Tori Amos. Jednakże ten wybór miał także bardziej osobisty charakter. Właśnie w Irlandii znajduje się obecnie dom artystki. Podobnie, jak para bohaterów "Night of Hunters" odbyła ona podróż z "nowego" do "starego" świata, przemierzyła Atlantyk w poszukiwaniu swoich korzeni.

- Dziś świetnie znam siłę tego miejsca - mówi Amos, którą dziennikarz Trójki odwiedził właśnie w irlandzkim domostwie. - Moi bohaterowie przybywają do Irlandii, aby ratować swój związek, który znalazł się na rozdrożu.

- Chyba każdy z nas ma w sobie taką wewnętrzną siłę, która ciągnie go do zamierzchłej przeszłości. Dla jednych to będzie grecki antyk, dla innych Daleki Wschód - zastanawia się Tori Amos. - Amerykanów w naturalny sposób pociąga Europa. W szkole nie uczą nas niczego poza szczątkami mitologii greckiej. Prawie w ogóle nie znamy legend Indian, na których ziemiach dziś żyjemy. A w Irlandii ludzie naprawdę znają bardzo dobrze swoje podania, które pochodzą nawet sprzed trzech tysięcy lat.  To czasy, w których poeci potrafili jednym słowem przestraszyć wrogą armię...

Dowiedz się, jaką rolę w powstawaniu "Night of Hunters" odegrała córka Tori Amos, co łączy bohaterów tej historii z irlandzkimi bóstwami i herosami oraz skąd starożytni poeci czerpali swoją moc - wystarczy posłuchać dźwięku "Amerykanka w Irlandii - wywiad z Tori Amos".

W minioną środę artystka wystąpiła w Studiu im. Agnieszko Osieckiej, prezentując kilka pieśni z cyklu "Night of Hunters".

Dalszego ciągu irlandzkiej rozmowy Piotra Metza z Tori Amos posłuchać można będzie w kolejnych odsłonach trójkowej "Listy osobistej" - w niedziele po godzinie 19.00.

Czytaj także

Prehistoryczne znaki duchowości

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 16:19
Historia Irlandii Północnej sięga głęboko wstecz. Imponującymi świadectwami działalności człowieka na tych terenach są wielkie konstrukcje kamienne - megality.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tori Amos: Mam romans z nieboszczykami

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 08:00
Tak artystka skomentowała swój najnowszy projekt "Night of Hunters" oparty na tematach m.in. Bacha, Schuberta i Chopina podczas wczorajszego występu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i obejrzenia galerii z występu.
rozwiń zwiń