X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Trojanie w kiczowatym Matriksie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 12:00
W Operze Narodowej odbyła się premiera futurystycznej inscenizacji "Trojan" Berlioza w reżyserii Carlus Padrissa. Zdaniem Jacka Hawryluka, więcej miała ona jednak wspólnego z "Seksmisją" niż "Gwiezdnymi wojnami".
Audio
  • Jacek Hawryluk o premierze "Trojan" w Operze Narodowej

Warszawscy "Trojanie" to metaforyczna i futurystyczna wizja walki o władzę i miłość. Pierwsza część monumentalnego dzieła to "Upadek Troi". Carlus Padrissa przedstawia ją  jako wynik wojny, która - niczym wirus informatyczny - dopada społeczeństwo, niszczy, zniewala i unicestwia. "Trojanie w Kartaginie" to świat odmienny - błogości, radości, piasku i morza; króluje w nim miłość, ład i porządek. Jednak owa idylliczna utopia nie może trwać wiecznie, bo przeznaczeniem współczesnych jest walka oraz zdobywanie kolejnych nieosiągalnych galaktyk. W zamierzeniu Carlusa Padrissa "Trojanie" mieli być dynamicznym i niekonwencjonalnym widowiskiem, utrzymanym w poetyce wyimaginowanej gry komputerowej, opanowującej współczesny świat i zagrażającej bezpieczeństwu państw oraz społeczeństw.

– Jest to przedziwny spektakl, wielość watków i wykorzystanych multimediów może przyprawić o ból głowy - twierdzi natomiast Jacek Hawryluk. - Reżyser esploatuje ponury temat ingerencji technologii w zycie człowieka i tworzy z tego bajkę fantasy, jednak bajka ta jest troche nieświeża.

Prezentowana wersja futuryzmu bliższa jest, weług krytyka muzycznego, filmowi „Seksmisja” niż „Gwiezdnym wojnom”. Pomysłom na science-fiction brakuje konsekwencji, za to nie brakuje kiczu i to takiego, który już nawet nie śmieszy. Dobrą stroną spektaklu jest jednak muzyka pod batutą maestro Walerego Gergieva i zjawiskowe role kobiece.

Czytaj także

Sprawdź, kim są dziś córki i ich rodzicielki

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 14:07
"Utwór o matce i ojczyźnie" Bożeny Keff w reż. Jana Klaty będzie najnowszą premierą wrocławskiego Teatru Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trojanie w Matriksie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 11:00
Dziś w Operze Narodowej odbędzie się premiera futurystycznej inscenizacji "Trojan" Hectora Berlioza. Gościem "Poranka Dwójki" był reżyser Carlus Padrissa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Białorusi w Brukseli. Co zrobi Unia?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 06:42
Europosłowie będą debatować na temat Białorusi, a w tym czasie szefowa unijnej dyplomacji Ashton spotka się z szefem MSZ tego kraju. Rano dojdzie do spotkania Jerzego Buzka z opozycjonistą Alaksandrem Milinkiewiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UE zerwie kontakty z władzami Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 07:00
"Unia Europejska powinna zakazać wjazdu na swój teren działaczom białoruskiego reżimu i zamrozić kontakty z władzą, ale pomóc społeczeństwu" - twierdzą białoruscy opozycjoniści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Państwo mają klucz do celi mojego ojca"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 19:34
Białoruska opozycja zaapelowała do Unii Europejskiej o ukaranie władz w Mińsku za represje i prześladowania przeciwników reżimu.
rozwiń zwiń