Raport Białoruś

W tym roku jednak mniej rosyjskiej ropy?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 08:00
W czwartym kwartale 2012 roku Rosja dostarczy na Białopruś 4,7 mln ton ropy – twierdzi źródło agencji PRIME.
Rafineria Naftan w Nowopołocku
Rafineria Naftan w NowopołockuFoto: naftan.by

Początkowo, Białoruś miała otrzymać 5,3 milionów ton.  We wrześniu Rosja postanowiła, że w ostatnim kwartale tego roku na Białoruś ma dotrzeć 4 mln ton surowca. Eksperci interpretowali tę decyzję jako karę za eksport produktów naftowych na Zachód, pod nazwą rozpuszczalników. Te ostatnie są zwolnione od podatku eksportowego do rosyjskiego budżetu, a więc w efekcie Rosja poniosła straty. Wyceniane są różnie – padają kwoty 1 mld dolarów, również 2,5 mld dolarów.

Na początku listopada białoruski wicepremier Uładzimir Siemaszko twierdził, że porozumiano się co do pierwotnej ilości dostaw, 5,3 mln ton.

Teraz jednak agencja PRIME twierdzi, że w zamian za 4,7 mln ton ropy w czwartym kwartale Białoruś będzie musiała wyprawić do Rosji 200 tysięcy ton benzyny AI-92, i że z tą decyzją zgodził się Biełnieftechim. Białoruskie rafinerie, jak zauważa portal Karta 97, przetwarzają miesięcznie 1,8-1,9 mln ton ropy.

Rosyjski Transnieft znalazł możliwość dodatkowych dostaw ropy na Białoruś w listopadzie i w grudniu (315 i 412 tysięcy ton).

Od 2010 roku Białoruś importuje rosyjską ropę bez cła, ale wpłaca do rosyjskiego budżetu podatek od produktów z ropy eksportowanych na Zachód.

Według wiceministra energetyki Pawła Fiodorowa Białoruś dopiero 6 października zaprzestała eksportu "rozpuszczalników”. Wcześniej premier Białorusi Michaił Miasnikowicz mówił, że ostatni wagon z nimi opuścił kraj 4 sierpnia.

Karta 97/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Rosja i Białoruś na progu energetycznej wojny”

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 14:17
Ministerstwo Energetyki Rosji twierdzi, że Mińsk nie zwraca Moskwie benzyny, produkowanej z rosyjskiej ropy. Sprzedaje ją na Zachód, jako rozpuszczalniki – pisze rosyjski dziennik ”Izwiestia”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Putin żąda od Łukaszenki 1,5 mld dolarów za cła”

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 08:38
Rosja zasugerowała, by Białoruś „dobrowolnie” zrekompensowała jej stratę 1,5 mld dolarów za cło, którego nie uiszczała przy eksporcie produktów naftowych - informują agencje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syn Janukowycza zacznie wojnę handlową z Białorusią?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 16:30
Kijów zamierza wprowadzić cło na produkty naftowe, co może pogorszyć relacje z Mińskiem – uważają eksperci centrum BISS (The Belarusian Institute for Strategic Studies).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja wystawia rachunek Białorusi: 2,5 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 08:38
Ministerstwo Energetyki Rosji wyceniło straty, jakie poniósł budżet federacji w związku ze sprzedażą produktów naftowych przez Białoruś. Mińsk nie odprowadzał cła, deklarował, że sprzedaje "rozpuszczalniki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Targi o rosyjską ropę: w zamian białoruska benzyna

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 08:38
Rosja chce, aby Białoruś przekazała jej 2-2,5 miliona ton produktów z ropy naftowej w 2013 roku. To warunek porozumienia o dostawach w przyszłym roku – poinformował Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji.
rozwiń zwiń