Raport Białoruś

Premier Ukrainy: chcemy od Unii Europejskiej 20 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 15:46
Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył w środę, że Ukraina potrzebuje od UE około 20 mld euro pomocy w ramach umowy stowarzyszeniowej. Dodał, że na spotkaniu w Moskwie 17 grudnia nie będzie poruszony temat Unii Celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem.
Premier Ukrainy Mykoła Azarow
Premier Ukrainy Mykoła AzarowFoto: Facebook

Azarow powiedział, że przed posiedzeniem rosyjsko-ukraińskiej Komisji Międzypaństwowej przygotowywanych jest wiele dokumentów. - Ale chcę natychmiast uciąć spekulacje i powiedzieć, że nie będzie rozmów o Unii Celnej - dodał premier na posiedzeniu rządu.

Odnosząc się do kwestii ewentualnego podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, Azarow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, powiedział, że w razie zawarcia porozumienia Kijów będzie potrzebował od Unii pomocy finansowej.

- Ci, którzy wychodzą na Majdan (Niepodległości), chcą pilnego podpisania umowy o stowarzyszeniu w UE; władze także są za szybkim podpisaniem, ale chcemy stworzyć warunki, w których straty dla gospodarki Ukrainy można zminimalizować - wskazał. Dodał, że wysokość pomocy oszacowano w przybliżeniu na 20 miliardów euro.

Azarow poinformował, że Ukraina zwróciła się do Komisji Europejskiej o rozważenie warunków, w jakich funkcjonować będą ukraińska gospodarka i przemysł. Sprecyzował, że nie chodzi o bezzwrotną pomoc z budżetu unijnego, a o udział UE w inwestycjach i wspólnych projektach korzystnych dla obu stron.

Rząd Ukrainy wstrzymał w ubiegłym miesiącu przygotowania do podpisania umowy, wskazując na problemy finansowe i możliwość pogorszenia stosunków gospodarczych z Rosją. Umowa miała być podpisana pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Niepodpisanie dokumenty wywołało protesty zwolenników integracji z Unią, którzy domagają się m.in. ustąpienia władz.

Protesty trwają już trzeci tydzień. Po północy z wtorku na środę wojska wewnętrzne MSW i oddziały specjalne milicji Berkut podjęły próbę przejęcia kontroli nad Majdanem Niepodległości w Kijowie. Czterogodzinny atak na Majdan zakończył się wycofaniem milicji.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że Azarow mówić wcześniej, że Ukraina prowadzi rozmowy o dostarczeniu Ukrainie pomocy finansowej wysokości 10 mld euro.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruska opozycja o decyzji Kijowa: ”Zwycięstwo Moskwy”, ”Teraz Putin nie wypuści Białorusi z objęć”

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 11:12
Białoruscy analitycy oceniają, że decyzja władz w Kijowie o odłożeniu umowy z UE wpłynie również na sytuację na Białorusi i zwiększy zależność tego kraju od Rosji. Niektórzy dostrzegają podobieństwo z polityką Aleksandra Łukaszenki w 2010 roku, który zbliżył się do Zachodu, by szantażować Rosję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cztery rosyjskie myśliwce wylądowały na Białorusi. Początek rosyjskiej bazy?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 20:15
Pierwsze cztery rosyjskie samoloty myśliwskie Su-27 wylądowały na lotnisku wojskowym w Baranowiczach na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myśliwce z Rosji i rakiety Tor- M2 na Białorusi. Będą patrole rosyjskie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:52
Rosyjskie Su-27P wylądował w Baranowiczach. Tam też trafiła z Rosji trzecia z kolei bateria Tor-M2. Zaczęły się wspólne rosyjsko-białoruskie patrole rosyjskie, a w przyszłości Rosjanie będą mogli przeprowadzać patrole samodzielnie.
rozwiń zwiń