Raport Białoruś

Cztery rosyjskie myśliwce wylądowały na Białorusi. Początek rosyjskiej bazy?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 20:15
Pierwsze cztery rosyjskie samoloty myśliwskie Su-27 wylądowały na lotnisku wojskowym w Baranowiczach na zachodniej Białorusi.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): na Białoruś przyleciały cztery rosyjskie myśliwce
Baranowicze zaznaczone punktem B
Baranowicze zaznaczone punktem BFoto: Google Maps

Poinformowała o tym gazeta internetowa "Nawiny", powołując się na doniesienia niezależnej białoruskiej agencji prasowej BiełaPAN.

Gazeta "Nawiny" informuje, że wraz z samolotami do bazy nr 61 w Baranowiczach przybył rosyjski personel obsługujący. To może być początek zapowiedzi Moskwy utworzenia na Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej.
Białoruskie ministerstwo obrony na razie nie potwierdziło informacji o przybyciu rosyjskich myśliwców. Co ciekawe, według wcześniejszych informacji napływających z Moskwy, rosyjska baza lotnicza miałaby znajdować się w Lidzie w obwodzie grodzieńskim, a nie w Baranowiczach.
Przybycie rosyjskich samolotów na Białoruś może mieć pewien wymiar symboliczny. 8 grudnia mija 22 rocznica rozwiązania Związku Radzieckiego.

Szuszkiewicz: jestem dumny z demontażu sowieckiego imperium >>>

Baza rosyjska na Białorusi

O planach Rosji rozmieszczenia na Białorusi pułku wojsk lotniczych poinformował w kwietniu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. - Mamy nadzieję, że w 2015 roku będzie już tutaj pułk lotniczy - powiedział. Dodał, że już w 2013 roku planowane jest utworzenie na Białorusi dowództwa lotniczego oraz rozmieszczenie pierwszej, dyżurnej grupy myśliwców bojowych.
W czerwcu dowódca sił powietrznych Rosji generał Wiktor Bondariew poinformował, że na miejsce rosyjskiej bazy lotniczej wybrano Lidę. Potem podano, że dyżurna grupa myśliwców ma stacjonować w Baranowiczach. - Utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi to rezultat międzyrządowego porozumienia o wzmocnieniu wojskowego komponentu Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi). Jako uczestniczka Państwa Związkowego Rosja jest zobowiązana sformować i mieć tam swoją bazę lotniczą - mówił wówczas generał Bondariew.

Plany utworzenia na Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej krytykowały białoruskie partie i organizacje opozycyjne, podkreślając, że Białoruś ma zapisany w konstytucji status państwa neutralnego.

 

 

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Białorusi już wkrótce stanie rosyjska baza? Łukaszenka ponagla

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 17:25
Aleksander Łukaszenka polecił ministrowi obrony przystąpienie ”do praktycznej realizacji” ustaleń zawartych z Rosją, dotyczących lotnictwa i obrony przeciwlotniczej. Powiedział też, że Białoruś zwiększa wydatki w tych dwóch sferach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś dostanie od Rosji kolejną baterię rakiet Tor-M2

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:35
Trzecia bateria rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tor-M2 produkcji rosyjskiej trafi na uzbrojenie białoruskich sił zbrojnych do końca listopada tego roku - poinformował w środę minister obrony Białorusi Jury Żadobin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2013: samoloty bezzałogowe na białorusko-rosyjskich ćwiczeniach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 16:20
Samoloty bezzałogowe zostały użyte w celu zwiadu powietrznego podczas białorusko-rosyjskich ćwiczeń Zapad 2013 (Zachód 2013) - poinformowało w środę biuro prasowe ministerstwa obrony Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin i Łukaszenka wspólnie oglądali manewry wojskowe u granic Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 20:49
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka obserwowali finałową operację ćwiczeń wojskowych Zapad 2013. Wbrew oczekiwaniom nie wygłosili wspólnego oświadczenia podsumowującego manewry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2013: ”ćwiczono uderzenie na Polskę i państwa bałtyckie”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 11:41
Podczas rosyjsko- białoruskich manewrów "Zapad 2013" ćwiczono głownie uderzenie na państwa bałtyckie oraz na Polskę - czytamy w sztokholmskim dzienniku "Svenska Dagbladet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: na manewrach Zapad 2013 ćwiczono wojnę z NATO

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 22:12
- Według wiedzy jaką posiadamy, w manewrach Zapad 2013 Rosji i Białorusi zakładano między innymi wojnę z nami, czyli z NATO – mówi eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka: Amerykanie będą musieli dofinansować całą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 22:00
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że Polska jest ostoją Stanów Zjednoczonych w Europie. Zastanawiał się, po co Polakom jest potrzebna tarcza antyrakietowa i wysnuł wniosek, że chodzi o pieniądze. Dodał, że na Białorusi i w Rosji jest wystarczająco dużo środków, by taki system zniszczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Polacy lamentowali podczas ćwiczeń Zapad, bo chcą dostać tarczę antyrakietową

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 14:26
Białoruś spokojnie podchodzi do zbliżających się manewrów NATO w odróżnieniu od nerwowej reakcji Zachodu na białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad-2013 - oświadczył w piątek Aleksander Łukaszenka, wymieniając m.in. Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja sprzeda Białorusi cztery systemy przeciwlotnicze S-300

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 23:22
Białoruś kupi od Rosji cztery kompleksy rakiet S-300 PMU1. Decyzję podjęto podczas spotkania ministrów obrony Rosji i Białorusi, które odbyło się w tym tygodniu. Eksperci zastanawiają się, czy na Białoruś mogą trafić rakiety Iskander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka chce modernizować białoruską armię

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 08:30
Aleksander Łukaszenka zapowiedział sprawdzenie w najbliższym czasie zdolności bojowej białoruskiej armii.
rozwiń zwiń