Raport Białoruś

Myśliwce z Rosji i rakiety Tor- M2 na Białorusi. Będą patrole rosyjskie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:52
Rosyjskie Su-27P wylądował w Baranowiczach. Tam też trafiła z Rosji trzecia z kolei bateria Tor-M2. Zaczęły się wspólne rosyjsko-białoruskie patrole rosyjskie, a w przyszłości Rosjanie będą mogli przeprowadzać patrole samodzielnie.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): w Baranowiczach są cztery myśliwce z Rosji, tu też będzie trzecia bateria Tor-M2
Rakieta TOR-M2E (zdjęcie ilustracyjne)
Rakieta TOR-M2E (zdjęcie ilustracyjne)Foto: źr. YouTube

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował dziś prezydenta Władimira Putina, że rosyjska baza lotnicza na Białorusi powstanie już w przyszłym roku.

Białoruskie ministerstwo obrony potwierdziło doniesienia mediów o przybyciu na Białoruś 4 rosyjskich samolotów myśliwskich Su-27P. Wylądowały w Baranowiczach.

Również do Baranowicz trafi przybyła z Rosji na Białoruś trzecia bateria systemu rakietowego Tor-M2 . Pierwsze dwie baterie, które są przeznaczone do zwalczania celów lecących na małych i średnich wysokościach również trafiły do Baranowicz .

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało też, że białoruscy i rosyjscy piloci rozpoczęli dziś „wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej”, „w celu ochrony granic Państwa Związkowego Białorusi i Rosji”. Ma to służyć - jak to określono - ”podwyższeniu efektywności regionalnego zgrupowania systemu obrony powietrznej Białorusi i Rosji”.

Generał białoruski: rosyjskie załogi będą miały samodzielne dyżury

Wspólne dyżury podjęto z bazy lotniczej w Baranowiczach w obwodzie brzeskim na zachodzie Białorusi. W komunikacie dodano, że właśnie tam będzie stacjonować dyżurna grupa 4 myśliwców Su-27P. "Wydarzenie to stanowi praktyczną realizację wcześniejszych umów, a jego celem jest zwiększenie skuteczności wspólnego regionalnego systemu obrony przeciwrakietowej Republiki Białoruś i Federacji Rosyjskiej" - podkreślono w komunikacie. Resort wyraża przekonanie, że dzięki wspólnym dyżurom "przestrzeń powietrzna Białorusi w kierunku zachodnim zostanie objęta jeszcze bardziej niezawodną ochroną i obroną".
"Na pierwszym etapie załogi będą realizować wspólne zadania, takie jak patrolowanie granicy państwowej, patrolowanie tras patrolowania wojskowego oraz wspólne wykonywanie przez białoruskie i rosyjskie załogi zadań w dziedzinie kontroli szkoleniowej. W przyszłości planuje się, że rosyjskie załogi będą mogły samodzielnie pełnić dyżury bojowe w przestrzeni powietrznej Białorusi" - oświadczył dowódca białoruskich wojsk lotniczych oraz obrony przeciwlotniczej generał major Aleh Dźwihalou. Dodał, że myśliwce Su-27 mają większe możliwości bojowe niż Migi-29, ale ponieważ przestrzeń powietrzna Białorusi jest stosunkowo nieduża w porównaniu z rosyjską, dyżury bojowe będą wykonywane na migach.
Źródło w Ministerstwie Obrony powiedziało agencji Interfax-Zapad, że rosyjscy lotnicy oraz specjaliści techniczni będą mieszkać na terenie bazy.

Miasto Baranowicze jest położone na zachodniej Białorusi około 200 kilometrów od granic zarówno z Polską jak też Litwą i Ukrainą.

Rosyjskie myśliwce Su-27P przybyły do Baranowicz w ostatnią niedzielę na mocy porozumienia między Rosją i Białorusią o utworzeniu wspólnej bazy lotniczej.
O planach Rosji rozmieszczenia na Białorusi pułku wojsk lotniczych poinformował w kwietniu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. We wtorek oświadczył on, że rosyjska baza lotnicza zostanie otwarta na Białorusi w 2014 r.

Również we wtorek gen. Dźwihalou powiedział, że na Białoruś przybyła trzecia bateria rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tor-M2 produkcji rosyjskiej. Podobnie jak dwie pierwsze, trafi na uzbrojenie 120. rakietowej brygady przeciwlotniczej w Baranowiczach.

Bateria Tor-M2 składa się z czterech pojazdów kołowych, z których każdy wyposażony jest w 8 pocisków rakietowych, oraz radarowe systemy wykrywania i naprowadzania. Bateria jest w stanie zwalczać jednocześnie do 16 celów lecących w dowolnym kierunku z prędkością do 700 m/s w odległości do 12 km i na wysokości do 10 km. Celem może być samolot, śmigłowiec, dron lub rakieta.

Dwa lata temu ówczesny wiceminister obrony Iwan Dyrman zapowiadał, że Białoruś ma docelowo posiadać ponad 10 baterii Tor.

PAP/IAR/agkm

MON Białorusi o Tor

MON Białorusi o wspólnych patrolach

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Baranowicze
Baranowicze zaznaczone punktem B, fot. Google Maps


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś dostanie od Rosji kolejną baterię rakiet Tor-M2

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:35
Trzecia bateria rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tor-M2 produkcji rosyjskiej trafi na uzbrojenie białoruskich sił zbrojnych do końca listopada tego roku - poinformował w środę minister obrony Białorusi Jury Żadobin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2013: samoloty bezzałogowe na białorusko-rosyjskich ćwiczeniach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 16:20
Samoloty bezzałogowe zostały użyte w celu zwiadu powietrznego podczas białorusko-rosyjskich ćwiczeń Zapad 2013 (Zachód 2013) - poinformowało w środę biuro prasowe ministerstwa obrony Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin i Łukaszenka wspólnie oglądali manewry wojskowe u granic Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 20:49
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka obserwowali finałową operację ćwiczeń wojskowych Zapad 2013. Wbrew oczekiwaniom nie wygłosili wspólnego oświadczenia podsumowującego manewry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2013: ”ćwiczono uderzenie na Polskę i państwa bałtyckie”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 11:41
Podczas rosyjsko- białoruskich manewrów "Zapad 2013" ćwiczono głownie uderzenie na państwa bałtyckie oraz na Polskę - czytamy w sztokholmskim dzienniku "Svenska Dagbladet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: na manewrach Zapad 2013 ćwiczono wojnę z NATO

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 22:12
- Według wiedzy jaką posiadamy, w manewrach Zapad 2013 Rosji i Białorusi zakładano między innymi wojnę z nami, czyli z NATO – mówi eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka: Amerykanie będą musieli dofinansować całą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 22:00
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że Polska jest ostoją Stanów Zjednoczonych w Europie. Zastanawiał się, po co Polakom jest potrzebna tarcza antyrakietowa i wysnuł wniosek, że chodzi o pieniądze. Dodał, że na Białorusi i w Rosji jest wystarczająco dużo środków, by taki system zniszczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Polacy lamentowali podczas ćwiczeń Zapad, bo chcą dostać tarczę antyrakietową

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 14:26
Białoruś spokojnie podchodzi do zbliżających się manewrów NATO w odróżnieniu od nerwowej reakcji Zachodu na białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad-2013 - oświadczył w piątek Aleksander Łukaszenka, wymieniając m.in. Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja sprzeda Białorusi cztery systemy przeciwlotnicze S-300

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 23:22
Białoruś kupi od Rosji cztery kompleksy rakiet S-300 PMU1. Decyzję podjęto podczas spotkania ministrów obrony Rosji i Białorusi, które odbyło się w tym tygodniu. Eksperci zastanawiają się, czy na Białoruś mogą trafić rakiety Iskander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka chce modernizować białoruską armię

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 08:30
Aleksander Łukaszenka zapowiedział sprawdzenie w najbliższym czasie zdolności bojowej białoruskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery rosyjskie myśliwce wylądowały na Białorusi. Początek rosyjskiej bazy?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 20:15
Pierwsze cztery rosyjskie samoloty myśliwskie Su-27 wylądowały na lotnisku wojskowym w Baranowiczach na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń