Raport Białoruś

Coraz więcej rosyjskich samolotów bojowych na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:44
Rosja jeszcze bardziej wzmocni swoją obecność militarną na Białorusi. Do końca roku w Baranowiczach na zachodzie Białorusi planuje stworzyć cały pułk lotnictwa myśliwskiego. Su-27 są w stanie pokonać odległość do granicy Polski, Litwy czy Ukrainy w kilka-kilkanaście minut.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Rosja sprowadza kolejne samoloty bojowe na Białoruś
Su-27 w locie (zdjęcie ilustracyjne)
Su-27 w locie (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikipedia/defenceimagery

W Baranowiczach mają stacjonować 24 rosyjskie samoloty myśliwskie Su-27. Poinformowała o tym białoruska państwowa agencja prasowa Biełta, powołując się na wypowiedź Wiktora Bondariewa, dowódcy wojsk lotniczych Rosji. Myśliwce będą zabezpieczać obronę przeciwlotniczą państwa związkowego Rosji i Białorusi.

W Baranowiczach już stacjonują 4 rosyjskie myśliwce Su-27 i samolot wczesnego ostrzegania A-50. Natomiast w Bobrujsku na południowym wschodzie Białorusi znajduje się sześć rosyjskich myśliwców Su-27 i trzy wojskowe samoloty transportowe.

W ubiegłym tygodniu Aleksander Łukaszenka proponował przysłanie kilkunastu rosyjskich samolotów. Mają one być odpowiedzią na wzmocnienie obecności militarnej sił NATO w Polsce oraz w państwach nadbałtyckich w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

Tymczasem obecnie okazuje się, że na Białorusi do końca roku na lotniskach w Baranowiczach i Bobrujsku mogą stacjonować aż 34 rosyjskie samoloty bojowe.

W Baranowiczach będzie rosyjska baza?

Generał Bondariew mówiąc o lotnisku w Baranowiczach użył określenia "tam znajduje się nasza baza lotnicza”. Zaznaczył, że stacjonują tam już 4 samoloty Su-27. Jeszcze w czerwcu ubiegłego roku generał Bondariew mówił, że rosyjska baza lotnicza powstanie w Lidzie .
okolicach Baranowicz stacjonują również przysłane niedawno z Rosji 3 baterie systemów rakietowych Tor-M2, przeznaczone do zwalczania celów lecących na małych i średnich wysokościach.
Baranowicze są położone na zachodniej Białorusi około 200 kilometrów od granic zarówno z Polską, jak też Litwą i Ukrainą. Samolot myśliwski Su-27 taką odległość na prędkości przelotowej pokonuje w 12 minut.

Lecąc na dużych wysokościach i na maksymalnej prędkości pokona dwa razy szybciej.

Czytaj także: Białoruski opozycjonista: Putin wypowiedział Zachodowi wojnę >>>

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Google
Google Maps
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja nie zagra na Mundialu? Może być kara za inwazję na Krym

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 18:07
Przedstawiciele Senatu USA wnioskują do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej o pozbawienie Rosji prawa do organizacji mistrzostw świata w 2018 roku i usunięcie jej z grona członków tej organizacji w związku z konfliktem z Ukrainą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywiad USA ostrzegał o inwazji Rosji na Krym tydzień wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 18:08
Wywiad Stanów Zjednoczonych wiedział o planach Władimira Putina na Krymie siedem do dziesięciu dni przed tym, jak wojska rosyjskie zaczęły agresję na półwyspie. Zapewnia o tym szef wywiadu Michael Flynn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adwokat Pussy Riot o Krymie: klucz to sankcje dla rosyjskich oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 22:00
Jeśli teraz nikt nie przeciwstawi się poważnie Władimirowi Putinowi, to jutro może on zająć Litwę i Łotwę – mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia Mark Fejgin, znany rosyjski adwokat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adwokat Pussy Riot: Nawalny tym razem nie uniknie więzienia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 11:31
Opozycjonistę Aleksieja Nawalnego może uratować już chyba tylko rewolucja w Rosji – mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia znany moskiewski adwokat Mark Fejgin. Informuje, że wkrótce ma być gotowy akt oskarżenia w kolejnym procesie opozycjonisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1000 sztuk broni na granicy z Białorusią, część bez dokumentacji

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 22:00
Blisko 90 karabinów - z dużego transportu broni - zatrzymali na granicy z Białorusią w Koroszczynie funkcjonariusze Służby Celnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista: Putin wypowiedział Zachodowi wojnę

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 22:01
Tylko przemieszczenie samolotów USA do Polski i państw bałtyckich, a także floty Stanów Zjednoczonych na Morze Czarne, mogą zatrzymać rozwój wydarzeń i uniemożliwić czarny scenariusz – mówi portalowi PolskieRadio.pl Źmicier Bandarenka, były białoruski więzień polityczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka wzywa na Białoruś rosyjskie samoloty

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 21:00
Aleksander Łukaszenka chce zwiększenia obecności rosyjskich samolotów w jego kraju. To ma być odpowiedź na wzmocnienie obecności militarnej sił NATO w Polsce oraz w państwach nadbałtyckich w związku z wydarzeniami na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja przerzuca samoloty wojskowe na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 17:48
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o przebazowaniu na Białoruś sześciu myśliwców przechwytujących Su-27 i trzech wojskowych samolotów transportowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja posłała na Białoruś samolot-radar A-50. Trwają rosyjsko-białoruskie "ćwiczenia"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 19:54
Rosja rozmieściła na Białorusi samolot wczesnego ostrzegania A-50. Według mediów, przemieszczono też bliżej granicy z Ukrainą myśliwce MiG-29 i helikoptery Mi-8, w okolice Łunińca (dość blisko Kijowa). Białoruskie MON informuje, że trwa wspólne z Rosją sprawdzanie gotowości bojowej i oprócz tego odbywają się ćwiczenia taktyczne. A w czwartek do Bobrujska przyleciało 6 rosyjskich myśliwców.
rozwiń zwiń