Raport Białoruś

Łukaszenka zapowiada bezpardonową walkę z korupcją. ”Nic mnie powstrzyma, prędzej mnie zastrzelą”

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 07:16
Aleksander Łukaszenka 20 lat temu doszedł do władzy na Białorusi pod hasłami właśnie walki z korupcją. Teraz przed przyszłorocznymi tzw. wyborami prezydenckimi znów zapewnia, że będzie zmagał się dalej. W ciągu tygodnia kazał przygotować nową ustawę. Rozważana jest m.in. możliwość konfiskaty majątku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka znów zapowiada bezpardonową walkę z korupcją
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Przywódca Białorusi nadal chce walczyć z korupcją w państwie. Aleksander Łukaszenka oświadczył, że przestępcze działania nieuczciwych urzędników podrywają zaufanie ludzi do organów władzy. Na naradzie rządowej w czwartek Aleksander Łukaszenka podkreślił, że każda próba załatwiania spraw przy pomocy różnych form korupcji powinna być karana bez względu na stanowiska i wcześniejsze zasługi ludzi naruszających prawo.

Łukaszenka zaproponował między innymi wprowadzenie mechanizmów szczegółowej kontroli dochodów i majątków urzędników państwowych zajmujących odpowiedzialne stanowiska oraz członków ich rodzin. - Naród powinien wiedzieć, jak żyją urzędnicy i ich bliscy - powiedział białoruski przywódca.

"Za tydzień ustawa ma leżeć na stole"

- Nic mnie nie powstrzyma. Prędzej mnie zastrzelą albo powieszą niż odpuszczę w tej kwestii - oznajmił Łukaszenka na posiedzeniu poświęconym unowocześnieniu ustawodawstwa dotyczącego walki z korupcją. Zażądał pilnego przygotowania ustawy w sferze walki z korupcją. - Za tydzień ta ustawa powinna leżeć na moim stole w celu publikacji - oznajmił.

Poinformował też, że planowane jest wprowadzenie "mechanizmu ściślejszej kontroli dochodów i majątku urzędników zajmujących odpowiedzialne stanowiska oraz ich krewnych" oraz możliwości konfiskowania wartości majątku wyraźnie przewyższającej dochody danej osoby.  - Jeśli zostanie stwierdzone, że urzędnik żyje nie na poziomie swoich dochodów, to ta część majątku, która została nabyta w sposób nieuczciwy, podlega konfiskacie - wyjaśnił.

Inne propozycje to ograniczenie prawa do emerytury urzędników i wojskowych, którzy dopuścili się szczególnie ciężkich przypadków korupcji, a także zakaz przyjmowania na służbę państwową osób, które dopuściły się niektórych przestępstw.

Według białoruskiego przywódcy najgorzej, jeśli w działalność korupcyjną są zaangażowane wysoko postawione osoby, bo to ośmiesza w oczach ludności wszelkie wysiłki w walce z tym zjawiskiem. - Żądam jednego - nie okradajcie państwa. Jeśli będziecie ogałacać własny naród, nie oczekujcie litości - oświadczył.  - Przestępcza działalność kierownictwa o nieczystych rękach powoduje utratę zaufania do organów władzy, utrudnia funkcjonowanie mechanizmów społecznych, stanowi przeszkodę w realizacji w kraju projektów inwestycyjnych - oświadczył.

Łukaszenka przypomniał o skutkach korupcji w innych państwach, w tym na Ukrainie, i zaznaczył, że jeśli nie będziemy walczyć skutecznie z tym rodzajem przestępstw, to władze przestaną być akceptowane przez naród.
Zapewnił przy tym, że podejmuje kwestię korupcji bynajmniej nie z powodu zbliżających się wyborów prezydenckich, które mają się odbyć w przyszłym roku.

Łukaszenka doszedł do władzy w 1994 r. zapowiadając m.in. walkę z korupcją i temat jest co jakiś czas przez niego podejmowany.

W środę białoruski Komitet Śledczy poinformował o zatrzymaniu w związku ze sprawą o korupcję grupy białoruskich menedżerów, w tym wicedyrektora zakładów przetwórstwa ropy naftowej Naftan.

PAP/IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś i Rosja zawsze będą razem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:15
Gospodarz Kremla pojechał do Mińska na obchody 70 rocznicy wyzwolenia Białorusi spod hitlerowskiej okupacji. Wziął udział w otwarciu Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka rządzi Białorusią 20 lat. Umacnia reżim pod bokiem Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:30
Aleksander Łukaszenka, który obchodzi właśnie 20-lecie na stanowisku prezydenta, zbudował w Białorusi autorytarny system, w którym wszelkie przejawy sprzeciwu są dławione. Niestety, raczej trudno spodziewać się rychłych zmian sytuacji politycznej. Dyktatora wspiera finansowo Rosja - bez jej dotacji rządy Łukaszenki nie byłyby możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś przejmie od Ukrainy produkcję broni dla Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 09:00
Rosja zaproponowała Białorusi produkcję podzespołów do broni, które dotychczas były wytwarzane na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płace w zagranicznych firmach już tylko w rublach białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 16:20
Obywatele Białorusi i cudzoziemcy zatrudnieni w firmach zagranicznych, którzy zawarli umowę o pracę na terenie Białorusi, nie będą mogli odtąd otrzymywać wynagrodzenia w walucie obcej - podała gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń
Czytaj także

MFW przestrzega Białoruś: coraz gorzej z gospodarką, wysokie ryzyko

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:10
”Wysokie ryzyko” dla gospodarki Białorusi z tendencją do pogorszenia sytuacji stwierdził Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zalecając władzom kraju pogłębienie reform.
rozwiń zwiń