Raport Białoruś

Białoruś: Rajd Katyński uczcił pamięć ofiar w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 21:22
Uczestnicy XIV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego odwiedzili w poniedziałek uroczysko Kuropaty pod Mińskiem, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji stalinowskich. Odmówiono tam modlitwę.
Uroczysko w Kuropatach pod Mińskiem
Uroczysko w Kuropatach pod MińskiemFoto: Wikipedia/CC/Andrej Kuźniečyk

W uroczystościach wziął udział m.in. ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka. Obecni odśpiewali hymn narodowy oraz pieśń "Boże, coś Polskę".

Motocykliści wyruszyli 23 sierpnia spod Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie i tego samego dnia przekroczyli granicę Białorusi. Rajd ma się zakończyć 14 września w Polsce.

- Odwiedziliśmy już miejsce narodzin Tadeusza Kościuszki (w Mereczowszczyźnie w obwodzie brzeskim) i dworek Tadeusza Reytana w Hruszówce. Z Kuropat jedziemy prosto pod Orszę (w obwodzie witebskim), gdzie 500 lat temu odbywa się bitwa (wojsk polsko-litewskich z armią moskiewską) - powiedział komandor Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn.

Jak dodał, Kuropaty są co roku obowiązkowym punktem Rajdu Katyńskiego, bo według dzisiejszej wiedzy to może być jeden z cmentarzy stanowiących część zbrodni katyńskiej.
Tegoroczny Rajd Katyński ma trasę 8 tys. km, która widzie przez Polskę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię, Serbię, Węgry, Czechy i Słowację. Jego uczestnicy odwiedzą m.in. Warnę, gdzie w 1444 r. wojska węgierskie pod dowództwem Władysława III (Warneńczyka) starły się z armią turecką.

Według historyków w Kuropatach spoczywa nawet do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym Polacy. Do tej pory przeprowadzono tam bardzo nieliczne ekshumacje.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Tydzień pamięci ofiar represji totalitarnych na Białorusi. Porządkowanie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 15:21
Trwa sprzątanie uroczyska Kuropaty na obrzeżach białoruskiej stolicy. Spoczywają tam dziesiątki tysięcy ofiar stalinowskich egzekucji. To część obchodów rozpoczętego właśnie tygodnia pamięci ofiar represji totalitarnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzyż w Kuropatach pamięci białoruskich elit rozstrzelanych przez NKWD

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 20:38
W uroczysku Kuropaty pod Mińskiem ustawiono nowy krzyż, który upamiętnia ofiary stalinowskich egzekucji na Białorusi. W Kuropatach może spoczywać nawet 250 tysięcy ofiar stalinowskich egzekucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zatrzymanie na cmentarzu. ”To nie mityng, a modlitwa”

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 22:00
Białoruska milicja zatrzymała 23 uczestników akcji mającej upamiętnić Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych oraz kilkoro dziennikarzy. Wśród zatrzymanych był też ośmioletni chłopczyk – piszą białoruskie niezależne media. Po kilku godzinach wszystkich zwolniono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziady na Białorusi. ”Na miejscu egzekucji NKWD jest wysypisko śmieci”

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 17:06
Na Białorusi miejsca egzekucji stalinowskich upamiętnia jedynie opozycja białoruska. Z okazji święta zmarłych, Dziadów, opozycja organizuje co roku marsz do jednego z takich miejsc, do Kuropat. Miejsca zbrodni NKWD nie są upamiętniane przez władze.
rozwiń zwiń