Raport Białoruś

Wiceminister Orłowski odwiedził Kuropaty, miejsce masowych stalinowskich zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 21:34
Wiceminister Tomasz Orłowski rozmawiał z szefem dyplomacji Białorusi Uładzimirem Makiejem o potrzebie debaty historycznej. Według polskiego dyplomaty, konsekwencją takiego dialogu powinna być budowa polskiego cmentarza wojennego i prace nad podręcznikiem historii.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): polski wiceminister odwiedził Kuropaty na Białorusi
Tomasz Orłowski, podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii i polityki wschodniej, w Kuropatach
Tomasz Orłowski, podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii i polityki wschodniej, w KuropatachFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Orłowski odwiedził w piątek uroczysko Kuropaty pod Mińskiem, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar stalinowskich represji. Złożył wieniec i zapalił znicze pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Polaków, którzy tu spoczywają.

Zebrani - w tym ambasador Polski w Mińsku Leszek Szerepka oraz grupa miejscowych Polaków - pomodlili się pod krzyżem. Orłowski podziękował Polakom za opiekowanie się tym miejscem i przez chwilę z nimi porozmawiał.

Wiceminister obejrzał także stojący obok pomnik przypominający o wizycie w Kuropatach 1994 r. ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona - marmurową ławeczkę z napisem "Od narodu Stanów Zjednoczonych dla narodu Białorusi ku pamięci".

- Kiedykolwiek się prowadzi rozmowy z władzami Białorusi, sądzę, że musimy dla siebie samych, nie (po to) żeby manifestować cokolwiek, wrócić do tego miejsca, które jest częścią naszej tożsamości - powiedział Orłowski.

Jak podkreślił, debata polsko-białoruska o przeszłości była jednym z tematów jego piątkowych rozmów z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem. Podczas spotkania poruszono temat "procesu, w jaki nasze władze chcą się zaangażować, (...) w którym będziemy rozmawiali o naszej historii w drodze współpracy instytucji powołanych do poszanowania historii" - powiedział. Wśród instytucji ze strony polskiej wymienił takie, jak Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz spraw zagranicznych.

- To, co jest dla nas istotne, to fakt, że dyskusja o przeszłości musi być prowadzona nie w kontekście politycznym, tylko w kontekście uczczenia naszej przeszłości, który może otworzyć drogę do lepszego zrozumienia i budowy lepszej przyszłości - zaznaczył.
W jego przekonaniu w przyszłości, jeśli uda się przejść etap dyskusji, strony mogą dojść do działań konkretnych.

- Nam chodzi o to, aby proces debaty historycznej przechodził bezpośrednio w realizację celów, takich jak budowa polskiego cmentarza wojennego, jak - w jakiejś przyszłości, o której możemy myśleć - prace nad podręcznikiem historii, który uwzględniałby tę część historii dla Polaków i Białorusinów wspólną - wyjaśnił wiceminister.

Historycy szacują, że w Kuropatach spoczywa od 30 tys. do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym Polacy. Do tej pory przeprowadzono tam bardzo nieliczne ekshumacje.

Według części polskich oraz niezależnych białoruskich historyków Kuropaty są najprawdopodobniej jednym z miejsc pochówku ofiar zbrodni katyńskiej i to właśnie tam należałoby zbudować ostatni, brakujący piąty cmentarz katyński.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl KATYŃ >>>

Tomasz
Tomasz Orłowski, wiceminister spraw zagranicznych ds. współpracy rozwojowej, Polonii i polityki wschodniej odwiedził w piątek 24 września uroczysko Kuropaty pod Mińskiem, gdzie spoczywają tysiące ofiar stalinowskich zbrodni; Tomasz Orłowski, podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii i polityki wschodniej, w Kuropatach. Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

 

Tomasz
Tomasz Orłowski, podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii i polityki wschodniej, w Kuropatach. Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio.

 

Tomasz
Tomasz Orłowski, podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii i polityki wschodniej, w Kuropatach. Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: zatrzymanie na cmentarzu. ”To nie mityng, a modlitwa”

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 22:00
Białoruska milicja zatrzymała 23 uczestników akcji mającej upamiętnić Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych oraz kilkoro dziennikarzy. Wśród zatrzymanych był też ośmioletni chłopczyk – piszą białoruskie niezależne media. Po kilku godzinach wszystkich zwolniono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś nie podaje terminu wprowadzenia małego ruchu granicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:00
W Mińsku miało miejsce pierwsze od 5 lat posiedzenie polsko-białoruskiej komisji do spraw współpracy transgranicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś odmówiła pomocy prawnej w sprawie zbrodni NKWD w Augustowie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 17:36
Instytut Pamięci Narodowej umorzył śledztwo w sprawie zbrodni NKWD popełnionych od grudnia 1939 r. do marca 1940 r. na kilkudziesięciu gimnazjalistach z Augustowa. Powodem jest odmowa pomocy prawnej przez Białoruś, informuje "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska będzie mogła otwierać centra wizowe na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 19:58
Polska otrzymała na piśmie zgodę na centra wizowe. Toczą się rozmowy, które mają doprowadzić do zawarcia umowy oświatowej - o tym poinformował po wizycie w Mińsku wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Orłowski.
rozwiń zwiń