Raport Białoruś

Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:00
Ministerstwo handlu Białorusi wprowadziło moratorium na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Będzie ono obowiązywać przez cały okres świąteczny - do 15 stycznia 2015 roku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): na Białorusi nie można podnosić cen do 15 stycznia
Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt
Foto: Glowimages/East News

Ministerstwo handlu poinformowało, że za nieprzestrzeganie zasad ustalania cen będą grozić surowe sankcje łącznie z zamknięciem obiektów handlowych i zakładów żywienia zbiorowego.
Na potrzebę kontrolowania wzrostu cen w okresie świątecznym zwrócił uwagę Aleksander Łukaszenka, przyjmując mera Mińska. - Ludzie pracując, przeżywając ten trudny rok zasłużyli na to, aby ceny w sklepach były normalne - mówił Aleksander Łukaszenka.
Na Białorusi żywność w sklepach nie należy do tanich. Wprawdzie pieczywo czy nabiał kosztują mniej więcej tyle samo, co w Polsce, ale już mięso i wędliny są zazwyczaj dwukrotnie droższe niż w naszym kraju. Jednocześnie zarobki Białorusinów są sporo niższe od dochodów uzyskiwanych przez Polaków.
Na Białorusi okres świąteczny rozpoczyna się od katolickich świąt Bożego Narodzenia, a kończy 14 stycznia, powitaniem tak zwanego starego Nowego Roku przez wyznawców prawosławia.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja będzie kontrolować żywność z Białorusi. Podejrzewa, że Mińsk odprawiał do Rosji unijne jabłka

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 13:10
Rosja wprowadziła kontrolę wwozu warzyw i owoców z Białorusi - poinformował w poniedziałek dziennik "Wiedomosti", powołując się na rzecznika rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor), Aleksieja Aleksiejenkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka zły za embargo, ostrzega Moskwę. ”Co to za zachowanie?”

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 12:05
Aleksander Łukaszenka przestrzegł Moskwę, że będzie zmuszony zareagować jeśli nie ulegnie poprawie handel między obu krajami. To efekt rosyjskiego embarga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś liczy straty z powodu rosyjskiego embarga

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 10:02
Białoruś sądzi, że Rosja chce zablokować reeksport towarów z krajów Unii Europejskiej, objętych rosyjskim embargiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie kontrolują białoruskie masarnie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 16:10
Specjaliści rosyjskiej służby sanitarnej Rossielchoznadzor rozpoczęli kontrole białoruskich zakładów mięsnych i mleczarskich. Sprawdzane są przedsiębiorstwa, którym w ostatnim czasie zakazano eksportu produkcji na rosyjski rynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś nieoficjalnie wznowiła kontrole na granicy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 16:39
O kontrolowaniu transportów Rosji przez Białoruś piszą mińskie media, powołując się na relacje kierowców i rosyjskiej służby celnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: na granicy z Rosją nie ma kontroli, tylko monitoring

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 23:59
Białoruski Państwowy Komitet Celny zaprzeczył doniesieniom mediów, by celnicy wznowili kontrolę towarów na granicy z Rosją. Według Komitetu prowadzony jest jedynie "monitoring” pojazdów jadących z Rosji na Białoruś.
rozwiń zwiń