Raport Białoruś

Łukaszenka w święta obiecuje spokój. A tajniacy do soboru nie wpuścili opozycjonistki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:34
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że w jego kraju zawsze będzie zgoda i spokój, a także życzył pokoju Ukrainie. Mówił o tym podczas wizyty w mińskim soborze katedralnym Ducha Świętego w prawosławne Boże Narodzenie.
Łukaszenka w święta obiecuje spokój. A tajniacy do soboru nie wpuścili opozycjonistki
Foto: Glow Images/East News

"Składam życzenia wszystkim Białorusinom, wszystkim naszym przyjaciołom, braciom i sąsiadom. Życzę im pokoju i dobra, a przede wszystkim życzę pokoju naszej południowej sąsiadce. Zrobimy wszystko, aby w duszach i sercach tych tak bliskich nam ludzi zapanował pokój" - oznajmił Łukaszenka w środę 7 stycznia.

Dziękując Cerkwi prawosławnej za ogromny wkład w umacnianie pokoju na białoruskiej ziemi,  podkreślił: "Możecie polegać na państwie. Zawsze możecie być pewni, że w naszym kraju będzie zgoda i spokój. My to gwarantujemy".

Łukaszenka, który przyszedł do soboru wraz ze swoim najmłodszym synem Mikałajem, zapalił świeczkę przed ikoną Mińskiej Matki Bożej i podarował Cerkwi srebrny wizerunek soboru Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Połocku.

Ludzie w cywilu: biało-czerwono-biała flaga jest zakazana

Niezależny tygodnik "Nasza Niwa" poinformował tymczasem, że do mińskiego soboru katedralnego nie wpuszczono w środę rano działaczki opozycyjnej organizacji Białoruska Chrześcijańska Demokracja, gdyż miała na sobie biało-czerwono-biały szalik w kolorach historycznej flagi Białorusi.

"Mężczyźni w cywilu powiedzieli, że biało-czerwono-biała flaga jest zakazana" - oświadczyła działaczka.

Biało-czerwono-biała flaga była oficjalną flagą państwową Białorusi w latach 1918-1919 oraz 1991-1995. W 1995 r. z inicjatywy Łukaszenki odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono ją na sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska niezależne.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:00
Ministerstwo handlu Białorusi wprowadziło moratorium na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Będzie ono obowiązywać przez cały okres świąteczny - do 15 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:26
Ma ochraniać odcinek 377 km, w tym fragment granicy wodnej. Oddział przystąpił do pracy w poniedziałek wieczorem - poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
rozwiń zwiń