Raport Białoruś

Aleś Bialacki otrzymał w Warszawie nagrodę imienia Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 20:00
Znany białoruski obrońca praw człowieka, pisarz, publicysta, były więzień polityczny, Aleś Bialacki miał odebrać wyróżnienie jeszcze w 2012 roku. Nie mógł, bo wówczas odbywał wyrok w białoruskim więzieniu.
Aleś Bialacki odbiera nagrodę im. Lwa Sapiehy z rąk Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy Wschodniej
Aleś Bialacki odbiera nagrodę im. Lwa Sapiehy z rąk Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy WschodniejFoto: PolskieRadio.pl

Aleś Bialacki odbierając wyróżnienie mówił, że w Białorusi ma obecnie bardzo dużo pracy. Działacz kieruje Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", które pomaga Białorusinom represjonowanym z przyczyn politycznych i ich rodzinom.

Dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki, który wręczał nagrodę, przypomniał, że Aleś Bialacki początkowo miał być nie 10. a 7. laureatem nagrody im. Lwa Sapiehy. Jednak w 2012 roku, gdy zdecydowano o przyznaniu mu wyróżnienia, znajdował się za kratami. Aleś Bialacki został wówczas skazany na 4,5 roku więzienia i konfiskatę majątku.

Chodziło o zagraniczne konta ”Wiasny”. Centrum Obrony Praw Człowieka ”Wiasna” nie może być zarejestrowane na Białorusi, stąd też organizacja prowadziła rachunki bankowe za granicą. Niestety, polska prokuratura i litewski resort sprawiedliwości przekazały dane o kontach, na których gromadzono pieniądze dla represjonowanych. Ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po fakcie nazwał to "karygodnym błędem" i zapowiedział "zdwojenie wysiłków na rzecz demokracji na Białorusi". Skazanie Alesia Bialackiego potępiło wielu zachodnich polityków, działaczy i organizacje międzynarodowe, zajmujące się prawami człowieka.

Aleś Bialacki był aresztowany na Białorusi ponad 20 razy. Od wczesnej młodości działał w organizacjach antykomunistycznych, potem narodowo-demokratycznych, organizacjach praw człowieka. W ostatnich latach był nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Za swoją działalność otrzymał m.in. nagrodę Lecha Wałęsy, nagrodę dla obrońców praw i wolności im. Pawła Włodkowica. W 2006 laur "Homo Homini" wręczył białoruskiemu obrońcy praw człowieka były prezydent Czech Vaclav Havel.

Nagroda im. Lwa Sapiehy jest objęta patronatem prezydenta RP.  Celem nagrody jest honorowanie zasług w formowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Białorusi. Zainicjowały ją w 2006 roku Studium Europy Wschodniej UW i Kolegium Europy Wschodniej, a funduje ją grupa polskich uniwersytetów.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleś Bialacki o Białorusi: zmieniłem więzienie na nieco lżejsze

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 16:53
Najbardziej znany białoruski więzień polityczny deklaruje, że nie poddaje się i będzie pracować nadal na rzecz demokracji i niepodległości swojej ojczyzny. Bialacki - białoruski obrońca praw człowieka - wyszedł kilka tygodni temu na wolność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: kluczowa jest reakcja Europy na represje. "Sankcje UE były skuteczne"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 23:52
W Białorusi nie widać zmian na lepsze w zakresie praw człowieka. Przed wyborami należy spodziewać się jeszcze większych represji - powiedział Aleś Bialacki, obrońca praw człowieka, w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: listy są wsparciem dla więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 10:12
- Kiedy siedziałem w więzieniu, przysyłali mi do więzienia pocztówki i listy z całej Polski, pod każdym po 20-30 podpisów, w sumie kilka tysięcy – mówił Aleś Bialacki. Powiedział, że działania organizacji pozarządowych mogą wpłynąć na władze, przyczynić się do zwolnienia więźniów politycznych.
rozwiń zwiń