X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Aleś Bialacki otrzymał w Warszawie nagrodę imienia Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 20:00
Znany białoruski obrońca praw człowieka, pisarz, publicysta, były więzień polityczny, Aleś Bialacki miał odebrać wyróżnienie jeszcze w 2012 roku. Nie mógł, bo wówczas odbywał wyrok w białoruskim więzieniu.
Aleś Bialacki odbiera nagrodę im. Lwa Sapiehy z rąk Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy Wschodniej
Aleś Bialacki odbiera nagrodę im. Lwa Sapiehy z rąk Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy WschodniejFoto: PolskieRadio.pl

Aleś Bialacki odbierając wyróżnienie mówił, że w Białorusi ma obecnie bardzo dużo pracy. Działacz kieruje Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", które pomaga Białorusinom represjonowanym z przyczyn politycznych i ich rodzinom.

Dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki, który wręczał nagrodę, przypomniał, że Aleś Bialacki początkowo miał być nie 10. a 7. laureatem nagrody im. Lwa Sapiehy. Jednak w 2012 roku, gdy zdecydowano o przyznaniu mu wyróżnienia, znajdował się za kratami. Aleś Bialacki został wówczas skazany na 4,5 roku więzienia i konfiskatę majątku.

Chodziło o zagraniczne konta ”Wiasny”. Centrum Obrony Praw Człowieka ”Wiasna” nie może być zarejestrowane na Białorusi, stąd też organizacja prowadziła rachunki bankowe za granicą. Niestety, polska prokuratura i litewski resort sprawiedliwości przekazały dane o kontach, na których gromadzono pieniądze dla represjonowanych. Ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po fakcie nazwał to "karygodnym błędem" i zapowiedział "zdwojenie wysiłków na rzecz demokracji na Białorusi". Skazanie Alesia Bialackiego potępiło wielu zachodnich polityków, działaczy i organizacje międzynarodowe, zajmujące się prawami człowieka.

Aleś Bialacki był aresztowany na Białorusi ponad 20 razy. Od wczesnej młodości działał w organizacjach antykomunistycznych, potem narodowo-demokratycznych, organizacjach praw człowieka. W ostatnich latach był nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Za swoją działalność otrzymał m.in. nagrodę Lecha Wałęsy, nagrodę dla obrońców praw i wolności im. Pawła Włodkowica. W 2006 laur "Homo Homini" wręczył białoruskiemu obrońcy praw człowieka były prezydent Czech Vaclav Havel.

Nagroda im. Lwa Sapiehy jest objęta patronatem prezydenta RP.  Celem nagrody jest honorowanie zasług w formowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Białorusi. Zainicjowały ją w 2006 roku Studium Europy Wschodniej UW i Kolegium Europy Wschodniej, a funduje ją grupa polskich uniwersytetów.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleś Bialacki o Białorusi: zmieniłem więzienie na nieco lżejsze

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 16:53
Najbardziej znany białoruski więzień polityczny deklaruje, że nie poddaje się i będzie pracować nadal na rzecz demokracji i niepodległości swojej ojczyzny. Bialacki - białoruski obrońca praw człowieka - wyszedł kilka tygodni temu na wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki: kluczowa jest reakcja Europy na represje. "Sankcje UE były skuteczne"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 23:52
W Białorusi nie widać zmian na lepsze w zakresie praw człowieka. Przed wyborami należy spodziewać się jeszcze większych represji - powiedział Aleś Bialacki, obrońca praw człowieka, w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki: listy są wsparciem dla więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 10:12
- Kiedy siedziałem w więzieniu, przysyłali mi do więzienia pocztówki i listy z całej Polski, pod każdym po 20-30 podpisów, w sumie kilka tysięcy – mówił Aleś Bialacki. Powiedział, że działania organizacji pozarządowych mogą wpłynąć na władze, przyczynić się do zwolnienia więźniów politycznych.
rozwiń zwiń