Raport Białoruś

Minister obrony: koniec przygotowań do manewrów Zapad-2017

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:59
Przebywający w Rosji białoruski minister obrony generał Andrij Raukou powiedział, że przygotowania do manewrów Zapad-2017 zostały zakończone. Żołnierze są już "w rejonach wykonywania zadań szkoleniowo-bojowych".
Zdjęcie ilustracyjne. 2S19 Msta-S (w nazewnictwie NATO  M1990 Farm) podczas ćwiczeń przed paradą na Białorusi
Zdjęcie ilustracyjne. 2S19 Msta-S (w nazewnictwie NATO M1990 Farm) podczas ćwiczeń przed paradą na BiałorusiFoto: Dzerkach Viktar/Shutterstock.com

- Rozmieszczanie systemów dowodzenia zakończy się 13 września, a 14 września przystąpimy do realizacji zadań w ramach wspólnych manewrów strategicznych – powiedział cytowany przez agencję BiełTA gen. Raukou obecny na poligonie Aszułuk w rosyjskim obwodzie astrachańskim. Dobiegają tam końca manewry wojsk obrony przeciwlotniczej Rosji, Białorusi, Armenii i Kirgistanu "Wspólnota Bojowa”.

Jak dodał Raukou, wojska, które wezmą udział w manewrach Zapad-2017, "znajdują się już w rejonach wykonywania zadań szkoleniowo-bojowych”.

Manewry Zapad-2017 odbędą się w dniach 14-20 września na Białorusi i w Rosji. Według oficjalnych informacji ma w nich wziąć udział około 12,7 tys. żołnierzy (w tym na Białorusi nieco ponad 10 tys.) i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego.

Ze strony rosyjskiej planowane jest zaangażowanie 5,5 tys. żołnierzy, w tym na terytorium Białorusi - około 3 tys. Ze strony białoruskiej przewidziany jest udział około 7,2 tys. żołnierzy.

Na Białorusi miejscem manewrów będą poligony Borysowski, Domanowski, Różański, Lepielski, Osipowiczowski, Loswido, a także dwie lokalizacje na terenie obwodu witebskiego – w okolicach miejscowości Dretuń i Głębokie.

W Rosji wykorzystane mają być poligony w obwodach: kaliningradzkim (graniczącym z Polską), leningradzkim i pskowskim (poligony: Łużskij, Strugi Krasnyje i Prawdinskij).

Część ekspertów zachodnich obawia się, że podawane oficjalnie liczby żołnierzy i sprzętu mogą być zaniżone - a na Białoruś może przyjechać 100 tysięcy żołnierzy. O takiej ich liczbie mówiła mi.im. w czwartek minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen.

WIDEO: Jacek Bartosiak mówi, że Rosja próbuje dokonać miękkiej transformacji systemu (PAP)

PAP/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś chce zaprosić ponad 80 obserwatorów na Zapad 2017

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 14:00
Białoruś zaprosi ponad 80 obserwatorów międzynarodowych na manewry Zapad 2017. Zaproszenia do obserwowania białorusko-rosyjskich ćwiczeń dostaną między innymi wojskowi attache akredytowani przy białoruskim Ministerstwie Obrony oraz przedstawiciele NATO, OBWE, ONZ i WNP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef ukraińskiego MON: manewry Zapad to może być początek agresji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:12
Szef ukraińskiego ministerstwa obrony zaniepokojony manewrami „Zapad 2017”. Jego zdaniem, mogą one być początkiem agresji wojskowej ze strony Rosji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aktywistka opozycji, zatrzymana przez Rosjan na poligonie, dostała 3 dni aresztu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 17:06
Aktywistka białoruskiej opozycji Natalia Haraczka została skazana na 3 dni aresztu. W piątek została zatrzymana na poligonie pod Borysowem, gdzie żołnierze przygotowują się do rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepokojące i niebezpieczne". Debata w PE o Rosji i manewrach Zapad

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 21:54
Rosja chce mieć pod kontrolą kraje, które uważa za należące do jej strefy wpływów - mówili eksperci podczas debaty w PE. - UE może uważać, że rozszerzanie się liberalnej demokracji, rynkowych gospodarek, praworządności i bliższych więzi z Europą, leży w interesie wszystkich. Ale obecnie rządzący w Rosji uważają inaczej. Wątpię czy jakikolwiek dialog może zmienić ich zdanie – mówił ekspert James Sherr z brytyjskiego Chatham House.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Polko: ćwiczenia Zapad-2017 budują agresywny potencjał militarny Rosji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 23:59
- Mamy do czynienia z kolejnym krokiem Rosji, która buduje swój potencjał militarny nie tylko do działań obronnych, ale również do działań agresywnych - ocenia rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad-2017 były dowódca GROM i b. wiceszef BBN gen. Roman Polko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy kwestionują skalę manewrów Zapad-2017, mówią o 100 tys. żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:03
Niemcy oszacowały, że Rosja planuje wysłać ponad 100 tys. żołnierzy na zbliżające się manewry Zapad-2017. Berlin zakwestionował w ten sposób wersję Moskwy, według której w ćwiczeniach weźmie udział tylko 13 tys. rosyjskich i białoruskich wojskowych.
rozwiń zwiń