X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

To przełom? Opozycja Białorusi zjednoczona. Jest wyjątkowy cel

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 19:59
Niemal wszystkie białoruskie siły demokratyczne łączą siły, będziemy razem świętować 100-lecie powstania Białoruskiej Republiki Ludowej w 2018 roku – mówił portalowi PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem. To efekt wspólnych większości prodemokratycznych organizacji kraju.
Członkowie Rady Białoruskiej Republiki Ludowej z 1918 roku
Członkowie Rady Białoruskiej Republiki Ludowej z 1918 rokuFoto: Domena publiczna

W 2018 roku niezależne środowiska białoruskie będą obchodzić stulecie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej – wówczas ogłoszono po raz pierwszy, że powstaje państwo białoruskie.

Siły demokratyczne starały się od pewnego czasu zjednoczyć wysiłki i wspólnie koordynować obchody.

W końcu zjednoczeni

Ostatecznie 15 stycznia odbyło się posiedzenie z udziałem różnych organizacji demokratycznych, w tym Białoruskiego Komitetu Narodowego. I tam właśnie ustalono jednogłośnie, że świętowanie odbędzie się wspólnie.  

- To wyjątkowe wydarzenie. Dawno oczekiwali go wszyscy, którzy martwią się przyszłościa Białorusi, i białoruskiego ruchu demokratycznego – stwierdził Wiaczesław Siwczyk. Jak mówił, na posiedzeniu decyzje podejmowano konsensusem, jednogłośnie.

- To bardzo ważne. To rzadki ostatnio przypadek, gdy białoruska opozycja jest zjednoczona i kieruje wspólny apel do białoruskiego społeczeństwa – byśmy razem świętowali 100-lecie BRL. Mam nadzieję, że 25 marca 2018 roku odbędzie się masowa akcja z okazji 100-lecia – dodał.

Ustalono, że 25 marca odbędzie się demonstracja i marsz, pochód Prospektem Niepoldegłości przejdzie od placu im. Jakuba Kołasa.

Różne interpretacje, ale decyzje wspólne

Uładzimir Niaklajeu (Ruch "O państwowość i niepodległość Białorusi", niegdyś "Mów prawdę") powiadomił na portalu społecznościowym, że posiedzenie Białoruskiego Komitetu Narodowego było poszerzone. Wzięli w nim udział m.in. były więzień polityczny, były kandydat na prezydenta Białorusi Mikoła Statkiewicz (lider Białoruskiej Socjaldemokratycznej Partii (Ludowa Hramada), Wiaczesław Siwczyk (Ruch Solidarności ”Razem”), były więzień politycznych Paweł Siewiaryniec (Białoruska Chrześcijańska Demokracja), Hienadź Fedynicz (przewodniczący związków zawodowych REP, Związków Przemysłu Radioelektronicznego), Jauhen Afnagiel (kampania Europejska Białoruś), a także m.in. Paweł Bieławus z organizacji zajmującej się kulturą, "Art Siadziba".

Fakt, że opozycja będzie wspólnie świętowała obchody potwierdzili w mediach przedstawiciele innych partii uczestniczących w obradach, spoza Białoruskiego Komitetu Narodowego – Ryhor Kastusiau ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, Alaksiej Janukiewicz, przewodniczący Białoruskiego Frontu Ludowego (BNF), Juraś Hubarewicz z Ruchu "O Wolność". Hubarewicz przekazał przy tym mediom, że komitet organizacyjny ds. świętowania 100-lecia BRL utworzono już w zeszłym roku, pod kierownictwem członka akademii nauk Radzima Horeckiego. Partie zrzeszone w Białoruskim Komitecie Narodowym przyszły zaś na rozszerzone posiedzenie komitetu organizacyjnego.

Mimo tych różnic w interpretacji, obie grupy polityków mówią o jednym komitecie organizacyjnym obchodów i zapowiadają dalsze wspólne działania. Utworzone mają być m.in. grupy robocze ds. organizacji uroczystości.

Proklamowano białoruskie państwo

25 marca obecnie  nie jest dziś świętowany oficjalnie – władze bazują bowiem na poradzieckim kalendarzu świąt państwowych. Dzień Woli, jako Dzień Niepoldegłości i jako swoje najważniejsze święto obchodzą jednak środowiska niezależne, opozycja demokratyczna i diaspora. Podczas Dnia Woli (Wolności), jak nazywane jest to święto, w miastach odbywają się organizowane przez środowiska demokratyczne wiece, manifestacje i pochody. Milicja i KGB organizują tego dnia prewencyjne zatrzymania, wyłapują uczestników manifestacji, niektórych aresztują. Zdarza się, że ludzie są zatrzymywani za niesienie biało-czerwono-białych flag.

Białoruska Republika Ludowa w 1918 roku ustanowiła biało-czerwono-białą flagę narodową, a herbem znak Pogoni. Te symbole państwowe obowiązywały po odrodzeniu się niepodległej Białorusi w 1991 roku. Po dojściu do władzy Aleksander Łukaszenka powrócił do symboliki radzieckiej, przywracając barwy wybrane dla Białorusi przez bolszewików.

Najwyższym organem władzy w BRL była Rada Najwyższa, jej prezydent był głową państwa. Od 1919 roku Rada obraduje na imigracji, wcześniej w Kownie i Pradze, a teraz w Kanadzie. Jej przewodniczącą jest od 1997 roku Iwonka Surwiłła.

Czas pokaże, czy decyzja o wspólnym świętowaniu może być wstępem do kolejnych działań ponad podziałami białoruskiej opozycji demokratycznej. Partie i ruchy działające na Białorusi krytykowane są często za podziały. Jednocześnie działalność ugrupowań niezależnych na Białorusi napotyka wiele przeszkód ze strony władze, działacze są represjonowani, a podziały między działaczami z pewnością są podsycane przez KGB, która stara się przeszkadzać w działalności tych organizacji.

15 stycznia na zgromadzeniu różnych demokratycznych ugrupowań podjęto również inne decyzje, m.in. w sprawie wezwania do diaspory białoruskiej o organizację uroczystości - dodał Wiaczesław Siwczyk. Mowa była również o udziale w obchodach niezależnych białoruskich muzyków, postanowiono też, że będzie wspólny hashtag dla oznaczania inicjatyw związanych z obchodami w mediach społecznościowych: #БНР100.

****

Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio.pl

***

Pieśń uważana za hymn Białoruskiej Republiki Ludowej, "My wyjdziem szczylnymi radami". Powstała już po upadku BRL. Śpiewano ją także podczas powstania słuckiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Requiem dla powstańców styczniowych, książka grodzieńskiego historyka. "Walczyli również uczniowie"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:12
Chciałem, żeby moja książka była jak pieśń żałobna - pragnąłem oddać hołd powstańcom, którzy uczestniczyli na obecnym terytorium Białorusi w powstaniu styczniowym – tak przesłanie swojej książki z biogramami uczestników powstania wyjaśnia Wiaczesław Szwed, profesor historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja pokazała pazury, NATO formuje nowe dowództwa. Jedno ugościmy w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 23:59
Nowe struktury Sojuszu zajmą się logistyką, przerzucaniem sprzętu, drożnością szlaków komunikacyjnych w Europie i przez ocean – mówił portalowi PolskieRadio.pl Robert Pszczel, były dyrektor biura informacyjnego NATO w Moskwie. W związku z aktywnością Rosji w zakresie ćwiczeń, Sojusz zabiega o zmiany w Dokumencie Wiedeńskim, by móc je obserwować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosja to kleptokracja, otoczenie Putina ukrywa setki miliardów dolarów"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 23:59
Trzeba trwać przy NATO, bronić Ukrainy, wytropić setki miliardów dolarów Władimira Putina i jego otoczenia, ukryte na Zachodzie. Należy wprowadzić regulacje do sieci społecznościowych, by Kreml nie mógł wykorzystywać trolli i anonimowych kont w celu destabilizacji Zachodu – mówi portalowi PolskieRadio.pl Anders Aslund, ekonomista, który zajmował się m.in. transformacją w Rosji, na Ukrainie i w innych krajach regionu.
rozwiń zwiń