Raport Białoruś

Białoruś: autorzy komentarzy w sieci weryfikowani przez SMS. Drakońskie prawo o mediach internetowych. Łukaszenka monitoruje internautów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 12:23
Na Białorusi 1 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o mediach. Wśród zmian jest obowiązkowa identyfikacja autorów komentarzy na stronach internetowych przez SMS, a właściciele portali mają obowiązek przekazywać dane użytkowników organom ścigania, jeśli te sobie tego zażyczą. 
Audio
  • Zmiany przepisów o mediach na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilusrtracyjne
Zdjęcie ilusrtracyjneFoto: Shutterstock.com / BlurryMe

SMS i kod dostępu

Listę zmian w prawie o mediach publikuje na swojej stronie internetowej niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). Wśród nich najważniejsze wydaje się właśnie wprowadzenie obowiązku identyfikacji autorów komentarzy na forach i stronach internetowych.

Weryfikacja autorów wpisów przewiduje podanie numeru telefonu, na który ma być wysłany SMS-em kod dostępu umożliwiający pisanie komentarzy. Użytkownicy, którzy chcą opublikować komentarze, muszą również wyrazić zgodę na przestrzeganie zasad takich jak niezamieszczenie niedozwolonych treści (to tzw. porozumienie użytkownika).

Właściciele stron internetowych mają obowiązek przechowywać dane osobowe użytkowników (w trakcie użytkowania i przez rok po rozwiązaniu tzw. porozumienia użytkownika) i udostępnić je na żądanie organów państwowych, m.in. Komitetu Śledczego, prokuratury czy fiskusa.

W myśl nowych przepisów właściciele stron internetowych będą też odpowiadać za wszystkie treści zamieszczone na nich, włącznie z komentarzami internautów. "W przypadku zamieszczenia informacji zabronionych będzie im grozić ostrzeżenie, grzywna, a nawet blokada strony" – pisze BAŻ.

Wciąż będzie trudno o rejestrację

Portale internetowe będą mogły dobrowolnie zarejestrować się jako media, co ma im umożliwić uzyskanie akredytacji przez dziennikarzy przy instytucjach państwowych i wydawanie im legitymacji dziennikarskich. Niezależni dziennikarze zwracają jednak uwagę, że warunki wymagane do zarejestrowania środka masowego przekazu pozostaną bardzo restrykcyjne.

Utrzymany zostanie pozasądowy tryb blokowania stron internetowych przez ministerstwo informacji.

BAŻ wskazuje, że nowa wersja ustawy o mediach będzie dotyczyć także redakcji zagranicznych, które działają na terenie Białorusi. - Oznacza to, że ministerstwo informacji będzie mogło zgłaszać pretensje także do mediów zagranicznych. Na razie wprawdzie nie jest do końca jasne, jak państwo będzie korzystało z tej możliwości – piszą autorzy analizy.

Niezależne środowiska dziennikarskie wyrażały niezadowolenie ze zmian, ponieważ, jak uważają, grożą one zwiększeniem kontroli państwa nad środkami masowego przekazu.

Portale internetowe mają problem

Niektóre media, nie mogąc się dostosować do tego prawa, na swoich stronach internetowych odłączają możliwość zamieszczania komentarzy. Inne wskazują swoim czytelnikom, jak mogą dostosować się do nowych przepisów.

Niezależni eksperci zwracają uwagę, że znowelizowana ustawa o mediach, która wprowadza zasadę identyfikacji autorów komentarzy zwiększa kontrolę państwa nad mediami. Rozgłośnia radiowa "Euroradio" zapowiedziała, że jest zmuszona odłączyć komentarze na swojej stronie internetowej gdyż działający system nie przewiduje identyfikacji ich autorów za pośrednictwem numeru telefonu.

Największy portal internetowy "TUT.by" zamieszcza instrukcje, jak można dostosować się do nowych zasad komentowania.

PAP/IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja rozmieszcza zestaw do wojny elektronicznej na Białorusi, w Kaliningradzie i w wielu innych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:00
Ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokumenty, z których wynika, że na obiektach Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane są najnowsze zestawy walki radioelektronicznej Samarkand. Zestawy są lub będą rozlokowane także na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: bez polskiej kampanii i presji nie byłoby szans na Fort Trump; tu chodzi o kwestię artykułu 5.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:10
- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
rozwiń zwiń