Raport Białoruś

Białoruś czeka: są komplikacje w kwestii rosyjskiego kredytu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 15:00
Białoruś ma problemy z uzyskaniem rosyjskiego kredytu w wysokości 600 milionów dolarów. Są też komplikacje z uzyskaniem transzy kredytu w wysokości 200 milionów dolarów z kontrolowanego przez Rosję Euroazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Minister finansów Białorusi Maksim Jermałowicz powiedział, że decyzja o udzieleniu obu kredytów utknęła z jakiegoś powodu, chociaż "Białoruś wypełniła swoje zobowiązania".

Nowe kredyty były potrzebne dla refinansowania starych długów. Minister dodał, że zaczęto poszukiwanie alternatywnych rozwiązań.

Na rynku wewnętrznym uzyskano 500 milionów dolarów dzięki wypuszczonym obligacjom walutowym. Dodatkowo są wstępne uzgodnienia na uzyskanie pół miliarda dolarów kredytu z Banku Rozwoju Chin. 

Eksperci oceniają, że powściągliwość Rosji w udzielaniu pożyczek Białorusi może być traktowana jako pewna forma nacisku na Mińsk w związku z zakulisowymi rozmowami w sprawie pogłębienia integracji między obu krajami.

Rosja chce mieć też argument, jeśli będzie musiała zapłacić Białorusi odszkodowanie w związku z dostawami zanieczyszczonej ropy.

IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: tranzyt ropy rurociągiem Przyjaźń całkowicie wstrzymany

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 11:20
Białoruski koncern Biełnaftachim poinformował o wstrzymaniu tranzytu ropy naftowej przez Ukrainę; tym samym całkowicie wstrzymany został przesył tego surowca z Rosji do Europy rurociągiem Przyjaźń – napisał w nocy z czwartku na piątek portal Naviny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: rozmowy operatorów Przyjaźni z Polski, Rosji, Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
Białoruski koncern Biełnaftachim zamierza w czasie negocjacji w Mińsku zaproponować techniczne rozwiązania na rzecz normalizacji tranzytu ropy – powiedział w piątek w białoruskiej stolicy dyrektor koncernu Andrej Rybakou.
rozwiń zwiń