X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

"Pamięć o przeszłości pomaga budować lepszą przyszłość". Wiele miejsc pamięci związanych z Polską na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 05:00
Polscy dyplomaci, Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez białoruskie władze, a także zwykli ludzie, odwiedzali miejsca pamięci na Białorusi związane z Polską. To m.in. Kuropaty, Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, liczne miejsca w innych obwodach Białorusi.
Audio
  • Polacy pamiętają o polskich grobach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Objazd polskich miejsc pamięci na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku
Cmentarz Kalwaryjski w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Polscy dyplomaci odwiedzają miejsca pamięci na Białorusi. Towarzyszą im przedstawiciele polskiej mniejszości. Znicze zapłonęły między innymi na cmentarzu kalwaryjskim w Mińsku i na grobach polskich żołnierzy w Wilejce i Nieświeżu.

IMG_20191026_090301.jpg
CMENTARZ KALWARYJSKI W MIŃSKU: GALERIA

Ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski złożył kwiaty w Świerżniu Nowym pod Stołpcami na odnowionym cmentarzu żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Podziękował zebranym Polakom za pamięć i opiekę nad mogiłami.

- Dziękuję, że pamiętacie, bo pamięć o przeszłości zawsze pomaga budować lepszą przyszłość - dla siebie, swoich dzieci i wnuków - powiedział ambasador.

W objeździe miejsc pamięci uczestniczą również polscy dyplomaci z konsulatów generalnych w Grodnie i Brześciu.

W ostatnich dniach kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy, znanych Polaków i w miejscach symbolicznych w Brześciu, Grodnie i okolicznych miejscowościach składali przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze.

IMG_20191026_100231.jpg
KUROPATY: OBJAZD MIEJSC PAMIĘCI. GALERIA

Wszystkich Świętych i Zaduszki

Pracownicy ambasady i wydziału konsularnego RP w Mińsku odwiedzili cmentarze i związane z Polską miejsca pamięci na Białorusi z okazji dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. W ciągu kilku dni dyplomaci odwiedzają ponad 50 miejsc w mińskim obwodzie konsularnym.

- W tym roku odwiedzimy w sumie 52 miejsca w mińskim okręgu konsularnym, zapalimy ponad 1000 zniczy. Tam, gdzie jest to możliwe, staramy się organizować spotkania z miejscowymi Polakami, księżmi, by razem modlić się na grobach i podtrzymywać kontakty z miejscową społecznością – powiedział radca polskiej ambasady w Mińsku Marcin Wojciechowski.

- Za każdym razem dzięki naszym objazdom znajdujemy nowe miejsca pamięci, wcześniej nieznane lub zapomniane. Dzięki temu z roku na rok liczba odwiedzanych miejsc rośnie – dodał.

W piątek odbyło się m.in. spotkanie na najstarszej mińskiej nekropolii, Cmentarzu Kalwaryjskim, na którym znajduje się bardzo wiele polskich grobów. Odmówiono modlitwę i zapalono znicze. Wiele zgromadzonych osób polskiego pochodzenia opowiadało o losach swoich przodków i historii cmentarza.

Wśród miejsc odwiedzanych przez dyplomatów są m.in. dawne polskie cmentarze, miejsca pochówku polskich żołnierzy i upamiętniające ich pomniki.

Białoruś: w Dniu Zadusznym cmentarze licznie odwiedzane

W Dniu Zadusznym wielu białoruskich katolików odwiedziło groby swoich bliskich. Na Białorusi 1 listopada jest dniem roboczym. Dlatego wyjazdy na cmentarze katolicy najczęściej zaplanowali na sobotę i niedzielę.

Księża modlili się w intencji zmarłych między innymi na cmentarzu franciszkańskim w Grodnie i przy cmentarnej kaplicy świętej Barbary w Lidzie. Szczególnie tłumnie było w Mińsku na Cmentarzu Kalwaryjskim, najstarszej czynnej nekropolii katolickiej białoruskiej stolicy, gdzie spoczywa wielu przedstawicieli polskiej szlachty i inteligencji, a także białoruskich pisarzy i działaczy niepodległościowych.

Znicze zapłonęły również na grobach na wschodniej Białorusi. W Mohylewie w nabożeństwie i procesji żałobnej na starym "polskim cmentarzu" wziął udział diecezjalny biskup pomocniczy Aleksander Jaszeuski.

PAP/IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Kaczyńską w Naroczy. "Maria Kaczyńska nie dokończyła tej księgi"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:39
W kościele w Naroczy na Białorusi odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego 77 lat temu została ochrzczona w tej świątyni. 
rozwiń zwiń