Raport Białoruś

"Pamięć o przeszłości pomaga budować lepszą przyszłość". Wiele miejsc pamięci związanych z Polską na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 05:00
Polscy dyplomaci, Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez białoruskie władze, a także zwykli ludzie, odwiedzali miejsca pamięci na Białorusi związane z Polską. To m.in. Kuropaty, Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, liczne miejsca w innych obwodach Białorusi.
Audio
  • Polacy pamiętają o polskich grobach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Objazd polskich miejsc pamięci na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku
Cmentarz Kalwaryjski w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Polscy dyplomaci odwiedzają miejsca pamięci na Białorusi. Towarzyszą im przedstawiciele polskiej mniejszości. Znicze zapłonęły między innymi na cmentarzu kalwaryjskim w Mińsku i na grobach polskich żołnierzy w Wilejce i Nieświeżu.

IMG_20191026_090301.jpg
CMENTARZ KALWARYJSKI W MIŃSKU: GALERIA

Ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski złożył kwiaty w Świerżniu Nowym pod Stołpcami na odnowionym cmentarzu żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Podziękował zebranym Polakom za pamięć i opiekę nad mogiłami.

- Dziękuję, że pamiętacie, bo pamięć o przeszłości zawsze pomaga budować lepszą przyszłość - dla siebie, swoich dzieci i wnuków - powiedział ambasador.

W objeździe miejsc pamięci uczestniczą również polscy dyplomaci z konsulatów generalnych w Grodnie i Brześciu.

W ostatnich dniach kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy, znanych Polaków i w miejscach symbolicznych w Brześciu, Grodnie i okolicznych miejscowościach składali przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze.

IMG_20191026_100231.jpg
KUROPATY: OBJAZD MIEJSC PAMIĘCI. GALERIA

Wszystkich Świętych i Zaduszki

Pracownicy ambasady i wydziału konsularnego RP w Mińsku odwiedzili cmentarze i związane z Polską miejsca pamięci na Białorusi z okazji dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. W ciągu kilku dni dyplomaci odwiedzają ponad 50 miejsc w mińskim obwodzie konsularnym.

- W tym roku odwiedzimy w sumie 52 miejsca w mińskim okręgu konsularnym, zapalimy ponad 1000 zniczy. Tam, gdzie jest to możliwe, staramy się organizować spotkania z miejscowymi Polakami, księżmi, by razem modlić się na grobach i podtrzymywać kontakty z miejscową społecznością – powiedział radca polskiej ambasady w Mińsku Marcin Wojciechowski.

- Za każdym razem dzięki naszym objazdom znajdujemy nowe miejsca pamięci, wcześniej nieznane lub zapomniane. Dzięki temu z roku na rok liczba odwiedzanych miejsc rośnie – dodał.

W piątek odbyło się m.in. spotkanie na najstarszej mińskiej nekropolii, Cmentarzu Kalwaryjskim, na którym znajduje się bardzo wiele polskich grobów. Odmówiono modlitwę i zapalono znicze. Wiele zgromadzonych osób polskiego pochodzenia opowiadało o losach swoich przodków i historii cmentarza.

Wśród miejsc odwiedzanych przez dyplomatów są m.in. dawne polskie cmentarze, miejsca pochówku polskich żołnierzy i upamiętniające ich pomniki.

Białoruś: w Dniu Zadusznym cmentarze licznie odwiedzane

W Dniu Zadusznym wielu białoruskich katolików odwiedziło groby swoich bliskich. Na Białorusi 1 listopada jest dniem roboczym. Dlatego wyjazdy na cmentarze katolicy najczęściej zaplanowali na sobotę i niedzielę.

Księża modlili się w intencji zmarłych między innymi na cmentarzu franciszkańskim w Grodnie i przy cmentarnej kaplicy świętej Barbary w Lidzie. Szczególnie tłumnie było w Mińsku na Cmentarzu Kalwaryjskim, najstarszej czynnej nekropolii katolickiej białoruskiej stolicy, gdzie spoczywa wielu przedstawicieli polskiej szlachty i inteligencji, a także białoruskich pisarzy i działaczy niepodległościowych.

Znicze zapłonęły również na grobach na wschodniej Białorusi. W Mohylewie w nabożeństwie i procesji żałobnej na starym "polskim cmentarzu" wziął udział diecezjalny biskup pomocniczy Aleksander Jaszeuski.

PAP/IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Kaczyńską w Naroczy. "Maria Kaczyńska nie dokończyła tej księgi"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:39
W kościele w Naroczy na Białorusi odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego 77 lat temu została ochrzczona w tej świątyni. 
rozwiń zwiń