Raport Białoruś

Białoruś: remont "Przyjaźni" nie wpłynie na dostawy ropy do Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 18:00
Remont na nitce Mozyrz-Brześć 3 na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń nie wpłynie na tranzyt ropy do Europy – zapewnił w środę Andrej Wiariha, wicedyrektor i główny inżynier przedsiębiorstwa Homeltransnafta Przyjaźń, białoruskiego operatora rurociągu.
Audio
  • W sprawie remontu "Przyjaźni". Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Rafineria w Mozyrzu
Rafineria w MozyrzuFoto: Shutterstock.com / Ilya Kuzniatsou

paliwa stacja benzynowa 1200.jpg
Białoruski ekonomista: Kreml gra dostawami ropy
  • Wicedyrektor firmy "Homeltransnafta" Andrej Wiariha powiedział, że interesy odbiorców ropy w Polsce i Niemczech nie zostaną naruszone. "Wszystko zostało uzgodnione" - mówi
  • Rozpoczęty remont odcinka ropociągu w okolicy białoruskiego miasta Mozyrz zbiegł się w czasie z analogicznymi pracami, które odbywają się w Rosji - dodaje
  • Zaznaczył, że przepustowość ropociągu na odcinku od rosyjskiego miasta Samara do Polski została zmniejszona do ustalonych ilości.
  • Prace remontowe ropociągu "Przyjaźń" na terenie Białorusi mają potrwać do 17 stycznia. Wymienionych zostanie 40 metrów rury

- Interesy odbiorców ropy w Polsce i Niemczech nie ucierpią. Wszystko jest uzgodnione. Co więcej, remont nitki w rejonie mozyrskim zbiega się w czasie z podobnymi pracami w Rosji. W chwili obecnej wydajność odcinka od Samary do Polski została obniżona do ustalonych ilości” – oświadczył Wiariha, cytowany przez agencję BiełTA.

Jak wyjaśnił, rozpoczęte 14 stycznia prace remontowe na Białorusi zostały wcześniej uzgodnione z rosyjskim koncernem Transnief i odbiorcami, co pozwoliło odpowiednio zaplanować ilości ropy przesyłanej tranzytem przez Białoruś.

- Do 24 dnia każdego miesiąca informujemy partnerów, jeśli zachodzi konieczność przeprowadzenia jakichś prac – mówił Wiariha.

Wcześniej w środę Homeltransnafta poinformowała, że od 14 do 17 stycznia prowadzone są prace remontowe na instalacjach rurociągu Przyjaźń na terytorium Białorusi.Prace odbywają się na odcinku Mozyrz-Brześć 3 na 17. i 30. kilometrze rurociągu i w ich ramach zaplanowano wymianę 40 m rury.

Na jednym z odcinków zwiększono przepustowość

Jak poinformowała BiełTA, na jednym z odcinków na 120 godzin zmniejszono dwukrotnie przepustowość. - Nominalna przepustowość to 140 tys. ton na dobę. W ciągu 30 dni w kierunku Polski może być przesłane 4,2 mln ton, jednak zwykły grafik nie przekracza 3 mln ton. To znaczy, że mamy zapasy technologiczne na wykonanie takich prac – oświadczył Wiariha.

Rurociągiem Przyjaźń z Rosji płynie ropa do odbiorców na Białorusi i dalej w Europie. Na terenie Białorusi rurociąg rozwidla się – północna odnoga prowadzi do Polski i Niemiec, a południowa – na Ukrainę, do Czech, na Węgry i Słowację.

Bez porozumienia w sprawie ropy

Mińsk i Moskwa z powodu sporu o cenę surowca nie zawarły dotąd porozumienia w sprawie dostaw rosyjskiej ropy dla Białorusi na 2020 r. Po wstrzymaniu przez Rosję od 1 stycznia przesyłu ropy dla Białorusi, strony porozumiały się tylko w sprawie niewielkich dostaw w styczniu, które zapewniają możliwość funkcjonowania dwóch białoruskich rafinerii na minimalnym poziomie technicznym. Mińsk wstrzymał z tego powodu czasowo eksport paliw za granicę.

Dwie białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku są uzależnione od rosyjskich dostaw. Produkty naftowe są głównym towarem eksportowym Białorusi. Zakupy ropy z innych źródeł niż Rosja są możliwe, jednak byłyby znacznie droższe niż dotowany przez Rosję surowiec i obniżyłyby dochody Mińska ze sprzedaży paliw. Obecnie Mińsk, jak twierdzi, aktywnie poszukuje alternatywnych źródeł surowca.

Podczas prowadzonych obecnie przez Mińsk i Moskwę negocjacji na temat tzw. pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego warunki dostaw surowców są jedną z najtrudniejszych kwestii.

Według części ekspertów Rosja naciska w kluczowych dla Mińska kwestiach naftowo-gazowych, by skłonić go do ustępstw w innych dziedzinach. Program pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego przewiduje m.in. podpisanie 31 map drogowych, dotyczących ujednolicenia norm w różnych sektorach obu państw.

IAR/PAP/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś bez rosyjskiej ropy. Wiceminister: dostawy do Polski niezagrożone

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 13:13
Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Adam Gawęda oświadczył, że dostawy ropy naftowej do Polski nie są zagrożone. Federacja Rosyjska wstrzymała dostawy ropy na Białoruś. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś wprowadziła podatek ekologiczny na transportowaną ropę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:00
Białoruś dekretem prezydenta Aleksandra Łukaszenki wprowadziła ekologiczny podatek na ropę transportowaną przez jej terytorium. Podatek ma pokryć likwidację ewentualnych następstw awarii ropociągów i innych nieprzewidzianych sytuacji związanych z transportem ropy.
rozwiń zwiń