Raport Białoruś

Białoruś: nowy rurociąg połączy dwie rafinerie i umożliwi dywersyfikację dostaw

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:00
Aleksander Łukaszenka podpisał rozporządzenie dotyczące budowy ropociągu "Homel-Horki". Inwestycja ma na celu dywersyfikację dostaw ropy do białoruskich rafinerii i uniezależnienie się od surowca z Rosji.
Audio
  • Nowy projekt rurociągu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain/

ku12.jpg
Analityk: Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Szereg specraportów o tym jest na biurku Putina

Nowy rurociąg Homel-Horki, który połączy dwie białoruskie rafinerie, pozwoli poprawić logistykę alternatywnych dostaw ropy – poinformował koncern Biełnaftachim. Dzięki niemu można będzie łatwiej przesyłać ropę pochodzącą ze źródeł innych niż Rosja.

„Budowa tego rurociągu de facto stworzy łącznik pomiędzy rafineriami i pozwoli znacznie poprawić logistykę ropy pochodzącej z alternatywnych dostaw dzięki zapewnieniu przesyłu ropy z portów bałtyckich i ukraińskich” – powiedział agencji Interfax-Zachód rzecznik prasowy Biełnaftachimu Alaksandr Ciszczanka.

Rurociąg Homel-Horki pozwoli na połączenie północnej i południowej nitki rurociągu Przyjaźń na Białorusi. Północną płynęła dotąd rosyjska ropa do rafinerii Naftan w Nowopołocku, południową – do zakładów przetwórczych w Mozyrzu.

Chodzi o dywersyfikację

Decyzję o budowie w latach 2020-2023 rurociągu Homel-Horki podpisał w środę prezydent Alaksandr Łukaszenka. Celem tego projektu jest „dywersyfikacja dostaw ropy na Białoruś” - poinformowała służba prasowa głowy państwa.

Jak tłumaczył Ciszczanka, rurociąg ten będzie mógł zostać użyty do transportu ropy, przesyłanej na Białoruś rewersem Przyjaźnią z Gdańska przez terytorium Polski. Następnie dzięki tzw. pieremyczce ropa ta będzie mogła być przesyłana z Mozyrza do Nowopołocka.

Wobec problemów z osiągnięciem porozumienia w sprawie zakupów ropy z Rosji Mińsk rozpoczął od początku tego roku aktywne poszukiwanie alternatywnych źródeł i tras dostaw. W kwietniu dostawy dużych ilości surowca z Rosji zostały wznowione, ale Białoruś – jak informowano – nie zrezygnowała z planów dywersyfikacji. Prowadzone są m.in. rozmowy ze stroną polską i przygotowania technicznych możliwości przyjmowania ropy z terytorium Polski rewersem przy użyciu jednej z nitek rurociągu Przyjaźń.

W ramach dywersyfikacji źródeł dostaw na Białoruś trafiła w tym roku m.in. ropa z Azerbejdżanu i Norwegii.

Ten surowiec - dostarczany tankowcami - trafia obecnie na Białoruś dwoma trasami. Pierwsza prowadzi przez litewski port w Kłajpedzie, a następnie koleją surowiec jest dostarczany do Nowopołocka. Drugi szlak prowadzi przez Odessę. Z tego ukraińskiego portu rurociągiem Odessa-Brody, a następnie Brody-Mozyrz, surowiec jest przesyłany do tamtejszej rafinerii.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka mówił w marcu, że pomoc w budowie infrastruktury i organizacji dostaw surowca zadeklarowały USA. Jak twierdził, Ameryka mogłaby m.in. pomóc w sfinansowaniu budowy pieremyczki łączącej system rurociągów na Litwie i Białorusi, by nie trzeba było przewozić ropy koleją, co jest znacznie droższe.


PAP/Justyna Prus / IAR /Włodzimierz Pac/ agkm



 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś wprowadziła podatek ekologiczny na transportowaną ropę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:00
Białoruś dekretem prezydenta Aleksandra Łukaszenki wprowadziła ekologiczny podatek na ropę transportowaną przez jej terytorium. Podatek ma pokryć likwidację ewentualnych następstw awarii ropociągów i innych nieprzewidzianych sytuacji związanych z transportem ropy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Litwę dotarła norweska ropa dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
Na Litwę dotarła ropa naftowa, która trafi na Białoruś. Pochodzący z Norwegii surowiec ma być alternatywą dla wykorzystywanej do tej pory przez ten kraj ropy rosyjskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biełnieftachim: dywersyfikacja importu ropy głównym zadaniem w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:00
Dywersyfikacja dostaw ropy i zaspokojenie potrzeb rynku wewnętrznego znalazły się na liście głównych zadań Biełnaftachimu na 2020 rok - poinformował w środę ten białoruski państwowy koncern naftowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:00
Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretarz stanu USA rozmawiał z Mińskiem. Potwierdza gotowość dostaw ropy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:00
Kwestie energetyczne zostały poruszone w trakcie rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Białorusi. Sekretarz stanu Mike Pompeo potwierdził gotowość dostaw amerykańskiej ropy na Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk zatwierdził taryfy na tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:00
- Stawki za tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń do rafinerii w Mozyrzu zatwierdziło ministerstwo ds. regulacji antymonopolowych i handlu (MART). Białoruś jest technicznie przygotowana do pobierania ropy z Polski – poinformowało źródło agencji Interfax-Zachód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w maju ponad milion ton ropy z Rosji, reszta z innych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:00
Białoruś planuje w maju import ponad miliona ton ropy z Rosji, ale będzie kontynuować współpracę z alternatywnymi dostawcami – poinformował w środę koncern państwowy Biełnaftachim. W kwietniu Mińsk kupił 2 mln ton ropy, z czego z Rosji pochodziło 1,56 mln ton.
rozwiń zwiń