Raport Białoruś

Obrońcy praw człowieka na Białorusi: zatrzymano ok. 100 stronników blogera krytykującego władze

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 20:00
 W ciągu trzech dni zatrzymano ok. 100 aktywistów i stronników blogera Siarhieja Cichanouskiego z Homla, który krytykuje białoruskie władze – poinformowali obrońcy praw człowieka z organizacji Wiasna. Zatrzymani zbierali się, by protestować między innymi przeciwko organizacji 9 maja w Mińsku wojskowej defilady w warunkach epidemii koronawirusa oraz przeciwko uruchomieniu pod Brześciem fabryki akumulatorów, która może być szkodliwa dla środowiska.
Siarhiej Cichanouski
Siarhiej CichanouskiFoto: Svaboda.org/Strana dla zhyzni/YouTube

Od 6 do 9 maja w różnych miastach Białorusi zatrzymano ok. 100 osób, w tym aktywistów społecznych i stronników Siarhieja Cichanouskiego – poinformowała Wiasna.

9 maja wieczorem wiadomo było o 46 aktywistach przebywających za kratami - podali obrońcy praw człowieka. 17 z nich, w tym samego Cichanouskiego, aresztowano na okres od dwóch do 15 dób. Procesy odbywały się w pięciu miastach: Homlu, Witebsku, Lidzie, Grodnie i Mohylowie. 29 oczekuje na rozprawy sądowe.

Zatrzymani zbierali się, by protestować między innymi przeciwko organizacji 9 maja w Mińsku wojskowej defilady w warunkach epidemii koronawirusa oraz przeciwko uruchomieniu pod Brześciem fabryki akumulatorów, która może być szkodliwa dla środowiska.

Bloger i organizator protestów

Siarhiej Cichanouski to przedsiębiorca (sam się tak przedstawia) i autor wideobloga „Kraj do życia”, w którym spotyka się z mieszkańcami różnych regionów Białorusi i wysłuchuje ich skarg na codzienne życie i problemy. Jak pisał portal TUT.by, Cichanouski mówił, że jego blog to reakcja na "nadużycia urzędników i zbrodnicze zaniedbania". Jego stronnicy to często ludzie prości, robotnicy, emeryci.

Wśród zatrzymanych w związku z odbywającymi się w różnych miastach akcjami poparcia dla Cichanouskiego są dziennikarze, którzy próbowali je relacjonować.

Sam bloger został zatrzymany 6 maja. Jak podają media, już po tym, jak trafił do aresztu, na jego kanale na YouTube'ie pojawiła się informacja, że zamierza kandydować w tegorocznych wyborach prezydenckich. Mają się one odbyć 9 sierpnia.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / IAR /agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja płonie od wirusa, w mediach nie wszystko mówili,a u nas spokój

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 22:00
- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś oczekuje wsparcia MFW z powodu koronawirusa. Trwają rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 17:00
Państwowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że białoruski rząd i miejscowy Bank Narodowy omawiają z Międzynarodowym Funduszem Walutowym kwestię wsparcia finansowego w związku z wyzwaniami, które stoją przed gospodarką kraju. Chodzi o wsparcie 900 mln dolarów
rozwiń zwiń