Raport Białoruś

Szef MSZ Białorusi Makiej: USA rozpoczęły dostawy ropy na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 04:00
- Potwierdzam z satysfakcją rozpoczęcie dostaw ropy ze Stanów Zjednoczonych na Białoruś – oświadczył w piątek białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej. Pierwsza partia zawiera 80 ton surowca – poinformował portal TUT.by.
Audio
  • Białoruś rozpoczyna import ropy z USA. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Port w Kłajpedzie
Port w KłajpedzieFoto: Shutterstock.com/ Vytautas Janusauskas

ku12.jpg
Analityk: Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Szereg specraportów o tym jest na biurku Putina

Białoruś rozpoczyna import ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Potwierdził to minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej w oświadczeniu, które ukazało się na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych Białorusi.

Minister Makiej napisał, że dostawy amerykańskiej ropy są częścią państwowej strategii dywersyfikacji dostaw i zabezpieczenia stabilnej pracy białoruskich rafinerii w tym roku i w latach następnych.

"My rozpatrujemy współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w sferze dostaw ropy jako poważny element bezpieczeństwa energetycznego, ważną część rozwijanej przez strony i mającej poważny potencjał współpracy handlowo-inwestycyjnej oraz jako czynnik zabezpieczenia niezależności naszego kraju w sferze gospodarczej" - napisał szef białoruskiej dyplomacji.

Jak dodał, jest to efekt ustaleń podczas wizyty na Białorusi sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo i jego rozmów z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką.

Makiej wskazał, że dostawy amerykańskiej ropy to część strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia Białorusi w surowiec w 2020 r. i w kolejnych latach.

Białoruś w ubiegłych latach niemal całą ropę kupowała w Rosji. Jednak na początku tego roku nie udało się ustalić dogodnych cen na rosyjski surowiec. Rosyjskie firmy w pierwszym kwartale dostarczały tylko niewielkie ilości ropy do przerobu.

W opinii komentatorów, import ropy amerykańskiej może otworzyć nowy rozdział we współpracy Białorusi ze Stanami Zjednoczonymi.

Portal TUT.by podał, że pierwsza partia zawiera 80 ton ropy Bakken. Rzecznik prasowy Biełnaftachimu Alaksandr Ciszczanka powiedział TUT.by, że tankowiec ma wypłynąć z portu w Beaumont w Teksasie 17 maja, a na początku czerwca dotrzeć do portu w litewskiej Kłajpedzie.

W kwietniu dostawy dużych ilości surowca z Rosji zostały wznowione, ale Białoruś – jak poinformowano – nie zrezygnowała z planów dywersyfikacji. Prowadzone są m.in. rozmowy ze stroną polską i przygotowania technicznych możliwości przyjmowania ropy z terytorium Polski rewersem przy użyciu jednej z nitek rurociągu Przyjaźń.

Polski operator Przyjaźni PERN potwierdził w lutym, że chce przystosować rurociągi odcinka wschodniego magistrali Przyjaźń do tłoczenia ropy naftowej z bazy pod Płockiem do bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią.

W ramach dywersyfikacji źródeł dostaw Białoruś kupiła już w tym roku ropę z Azerbejdżanu, Norwegii i Arabii Saudyjskiej.

„Alternatywny” surowiec - dostarczany tankowcami - trafia obecnie na Białoruś dwiema trasami. Pierwsza prowadzi przez port w Kłajpedzie, a następnie koleją ropa jest dostarczana do rafinerii w Nowopołocku. Druga trasa prowadzi przez Odessę. Z tego ukraińskiego portu rurociągiem Odessa-Brody, a następnie Brody-Mozyrz, surowiec jest przesyłany do tamtejszej rafinerii.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) Włodzimierz Pac  (IAR) / agkm


(PAP) / IAR / agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś wprowadziła podatek ekologiczny na transportowaną ropę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:00
Białoruś dekretem prezydenta Aleksandra Łukaszenki wprowadziła ekologiczny podatek na ropę transportowaną przez jej terytorium. Podatek ma pokryć likwidację ewentualnych następstw awarii ropociągów i innych nieprzewidzianych sytuacji związanych z transportem ropy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Litwę dotarła norweska ropa dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
Na Litwę dotarła ropa naftowa, która trafi na Białoruś. Pochodzący z Norwegii surowiec ma być alternatywą dla wykorzystywanej do tej pory przez ten kraj ropy rosyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Białoruś uzgodniły cenę gazu, bez porozumienia ws. ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biełnieftachim: dywersyfikacja importu ropy głównym zadaniem w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:00
Dywersyfikacja dostaw ropy i zaspokojenie potrzeb rynku wewnętrznego znalazły się na liście głównych zadań Biełnaftachimu na 2020 rok - poinformował w środę ten białoruski państwowy koncern naftowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: w marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:00
Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretarz stanu USA rozmawiał z Mińskiem. Potwierdza gotowość dostaw ropy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:00
Kwestie energetyczne zostały poruszone w trakcie rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Białorusi. Sekretarz stanu Mike Pompeo potwierdził gotowość dostaw amerykańskiej ropy na Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk zatwierdził taryfy na tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:00
- Stawki za tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń do rafinerii w Mozyrzu zatwierdziło ministerstwo ds. regulacji antymonopolowych i handlu (MART). Białoruś jest technicznie przygotowana do pobierania ropy z Polski – poinformowało źródło agencji Interfax-Zachód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: w maju ponad milion ton ropy z Rosji, reszta z innych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:00
Białoruś planuje w maju import ponad miliona ton ropy z Rosji, ale będzie kontynuować współpracę z alternatywnymi dostawcami – poinformował w środę koncern państwowy Biełnaftachim. W kwietniu Mińsk kupił 2 mln ton ropy, z czego z Rosji pochodziło 1,56 mln ton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowy rurociąg połączy dwie rafinerie i umożliwi dywersyfikację dostaw

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:00
Aleksander Łukaszenka podpisał rozporządzenie dotyczące budowy ropociągu "Homel-Horki". Inwestycja ma na celu dywersyfikację dostaw ropy do białoruskich rafinerii i uniezależnienie się od surowca z Rosji.
rozwiń zwiń