Raport Białoruś

Dziennikarz Radia Swaboda: społeczeństwo znalazło broń przeciwko Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 04:10
W Mińsku oczekiwana jest dziś kolejna duża demonstracja opozycji. - Ważne jest to, że społeczeństwo białoruskie znalazło jedną broń przeciwko Łukaszence  - kobiety. Kobiet on boi się bić - mówi Polskiemu Radiu Walery Kalinowski, dziennikarz Radia Swaboda. 
Na niedzielę zapowiadane są kolejne masowe demonstracje w Mińsku
Na niedzielę zapowiadane są kolejne masowe demonstracje w MińskuFoto: PAP/EPA/STRINGER

Na Białorusi od blisko miesiąca trwają protesty przeciwko rządom Alaksandra Łukaszenki. Opozycja uważa, że wybory z 9 sierpnia, w których zwycięzcą ogłoszono urzędującego prezydenta, zostały sfałszowane.

POLSKIE RADIO dla Bialorusi.jpg
Raport Białoruś - specjalny serwis PolskieRadio.pl

Na Białorusi codziennie odbywają się protesty. Ludzie wywieszają na blokach i swoich balkonach historyczne biało-czerwono-białe flagi. Wieczorami są podświetlane, dzięki czemu widać je z daleka.

"Jedyna broń przeciwko Łukaszence"

Walery Kalinowski, dziennikarz rozgłośni Radio Swaboda, powiedział Polskiemu Radiu, że białoruska milicja nie może zapanować nad protestami, w których dominują kobiety. - Ważne jest to, że społeczeństwo białoruskie znalazło jedną broń przeciwko Łukaszence - to kobiety. Kobiet on boi się bić. Dlatego one uczestniczą masowo w demonstracjach i spodziewam się, że zwyciężą - powiedział Walery Kalinowski.

Posłuchaj
00:11 belarus - setka - 1 .mp3 Walery Kalinowski, dziennikarz rozgłośni Radio Swaboda: białoruska milicja nie może zapanować nad protestami, w których dominują kobiety (IAR)

Dziennikarz dodaje, że zwycięstwem ludzi będzie ogłoszenie nowych wyborów prezydenckich. - Zwycięstwem będą nowe wybory, gdy my Białorusini będziemy mogli wybrać nowego prezydenta - w nowych wyborach, wolnych i sprawiedliwych - powiedział Walery Kalinowski.

Czytaj także: 

W sobotę w Mińsku demonstrowało 10 tysięcy białoruskich kobiet, domagając się odejścia od władzy prezydenta Alaksandra Łukaszenki.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o Białorusi: ONZ nie wypracuje żadnego stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 17:30
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wezwała w piątek ONZ do potępienia brutalnej przemocy, stosowanej przez służby bezpieczeństwa wobec demonstrantów na Białorusi. Zaapelowała także o wysłanie na Białoruś misji obserwacyjnej ONZ. Ale zdaniem dr. Szymona Kardasia ONZ nic nie zrobi, bo nie dopuści do tego Rosja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demonstracje na Białorusi. Dr Bryc: Łukaszence nie uda się już zdusić społeczeństwa obywatelskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 21:10
- Białorusini nauczyli się wyrażać swój sprzeciw. Jestem pod wrażeniem, że społeczeństwo białoruskie, poradzieckie, które jeszcze niedawno było mniej aktywne i chętne do protestów niż Rosjanie, teraz po raz pierwszy na skalę ogólnonarodową odważyło się protestować i nie boi się tego - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń