X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Elektrownia atomowa na Białorusi: Rosja pożyczy 6 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 09:00
Porozumienie o budowie elektrowni na Białorusi podpisano podczas wizyty Władimira Putina w Mińsku. Ten ostatni mówi, że białoruska elektrownia będzie o wiele bezpieczniejsza niż japońskie.
Audio

Więcej informacji na temat Białorusi: Raport Białoruś

Władimir Putin oznajmił, że Rosja udzieli Białorusi kredytu na budowę elektrowni w wysokości około 6 mld dolarów.

- Białoruś i Rosja zbudują efektywną i bezpieczną elektrownię atomową. To szczególnie delikatna kwestia dla Białorusi, ponieważ 26 kwietnia mija 25 lat od awarii czarnobylskiej. Bezpieczeństwo i niezawodność elektrowni atomowej to główny priorytet - oznajmił premier Białorusi Michaił Miasnikowicz, cytowany przez niezależną gazetę internetową "Biełorusskije Nowosti".

Wcześniej Miasnikowicz na spotkaniu z Putinem oznajmił, że oba kraje dały hasło do rozpoczęcia budowy elektrowni i rozwoju dwustronnej współpracy energetycznej.

Umowy kontraktowe w maju

Porozumienie podpisali: ze strony białoruskiej minister energetyki Alaksandr Aziarec, ze strony rosyjskiej - szef Rosatomu Siergiej Kirijenko. Podpisanie porozumień kontraktowych ma nastąpić w maju.

Białoruś ubiegała się o kredyt na budowę elektrowni i infrastruktury w wysokości 9 mld dolarów, na okres 25 lat. Na konferencji prasowej późnym wieczorem Putin powiedział, że będzie to kredyt w wysokości 6 mld dolarów na budowę siłowni i umowa zostanie zawarta w ciągu miesiąca. Zauważył, że zwykle strona zamawiająca sama finansuje infrastrukturę. Dodał, że Białoruś rozpatruje obecnie możliwość udziału Rosji w kredycie na infrastrukturę, ale nie jest to jeszcze etap negocjacji.

Bezpieczniej niż w Japonii

Wcześniej Putin na spotkaniu z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką zapewnił, że stopień bezpieczeństwa w białoruskiej elektrowni będzie "o wiele wyższy" niż japońskich reaktorów, "nie bacząc nawet na to, że Białoruś nie znajduje się w takiej strefie sejsmicznej". - Projekty, o których mówimy i zamierzamy wspólnie realizować, to oczywiście projekty najnowszej generacji - mówił.

Elektrownia, oparta na rosyjskim projekcie, ma stanąć w Ostrowcu (biał. Astrawiec) w obwodzie grodzieńskim, sąsiadującym z Polską, ale przy granicy z Litwą.  "Biełorusskije Nowosti" podają, że już we wrześniu mają zacząć się wykopy na terenie projektowanej elektrowni.

Połączone Kamaz i MAZ?

Na spotkaniu z Putinem Miasnikowicz zapewnił, że Białoruś jest gotowa w maksymalnym stopniu pomóc udziałowi "efektywnego rosyjskiego kapitału" w wielkich projektach inwestycyjnych na swoim terytorium.

Putin pozytywnie ocenił projekt połączenia aktywów głównego rosyjskiego producenta samochodów ciężarowych - Kamazu i białoruskich zakładów MAZ.

- Stworzenie takiego sojuszu będzie zwiększać konkurencyjność przedsiębiorstw białoruskich i rosyjskich. Będzie tworzyć nowe, stabilne i dobrze płatne miejsca pracy- mówił rosyjski premier. Ocenił projekt jako "znaczący krok w ramach procesów integracyjnych dwóch krajów w zastosowaniu do realnego sektora gospodarki".

Celem przyjazdu Putina do Mińska był udział w posiedzeniach władz Państwa Związkowego Rosji i Białorusi oraz Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EwrAzEs). Osobno spotkał się z Łukaszenką. W części otwartej dla mediów obaj politycy mówili głównie o współpracy gospodarczej.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

9 miliardów dol. kredytu z Rosji na elektrownię atomową w Ostrowcu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 12:05
Białoruś chce uzyskać w Rosji kredyt na sumę 9 miliardów dolarów. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę elektrowni atomowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeciw elektrowni atomowej: projekt w pośpiechu, jak w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 11:38
Białoruska Kampania Antyjądrowa w liście otwartym pisze, że należy wyciągnąć lekcję z wydarzenia w Japonii i przyznać, że nie ma bezpiecznych elektrowni atomowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini stoją w długich kolejkach po dolary i euro

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 18:47
W Narodowym Banku Białorusi gwałtowny popyt na walutę nazwano "psychozą". Białorusini boją się dewaluacji rubla - pisze belsat.eu.
rozwiń zwiń