X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

W Pińsku będzie ulica im. kardynała Świątka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 00:01
Pierwszy po 1991 roku kardynał Białorusi zmarł w lipcu tego roku i został pochowany w krypcie miejscowej katedry.
Audio

Dziennik "Narodnaja Wola" poinformował, że specjalna komisja przy urzędzie miejskim w Pińsku zaproponowała, by ulica partyzanckiej bohaterki Wiery Charużej, przylegająca do kościoła pw Wniebowzięcia NMP, nosiła teraz imię zmarłego katolickiego pasterza.

Kardynał Kazimierz Świątek, który zmarł w wieku 96 lat, znaczną część swego życia związał z Pińskiem. W tym mieście w 1932 roku ukończył seminarium duchowne.

Lata w łagrach

Kazimierz Świątek urodził się 21 października 1914 r. w dzisiejszej Estonii. Został w wieku 3 lat zesłany wraz z rodziną na Syberię. Po powrocie wstąpił do seminarium duchownego w Pińsku i w 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Już jako kapłan został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci; dwa miesiące znajdował się w celi śmierci. Wyroku nie wykonano z powodu wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 r. W 1944 r. został ponownie aresztowany i zesłany na 10 lat do łagrów.

Po uwolnieniu ze stalinowskich łagrów w 1954 roku przyjechał do Pińska i zaangażował się w działalność duszpasterską. W roku 1991 został mianowany arcybiskupem archidiecezji mińsko-mohylewskiej i administratorem apostolskim diecezji pińskiej. Przeszedł pięć lat temu na emeryturę, ale pozostawał nadal administratorem diecezji pińskiej.

PAP, IAR, agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś żegna kardynała Kazimierza Świątka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 08:07
Uroczystości pogrzebowe odbywają się w Pińsku, z którym kardynał był związany całe życie. W niedzielę pierwszego kardynała kościoła katolickiego na Białorusi żegnali mieszkańcy Mińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb kardynała Kazimierza Świątka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 17:00
Kilka tysięcy wiernych oraz ponad 100 księży i biskupów uczestniczyło w Pińsku na południu Białorusi w ceremonii pogrzebu kardynała Kazimierza Świątka.
rozwiń zwiń