Raport Białoruś

Białoruś: śledczy grożą niezależnym dziennikarzom

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 15:34
Prokuratura w Grodnie udzieliła oficjalnego ostrzeżenia i zagroziła sankcjami dziennikarzom z powodu współpracy z zagranicznymi mediami bez akredytacji.
Audio
Białoruś: śledczy grożą niezależnym dziennikarzom
Foto: fot. baj.by

Trzej dziennikarze z Grodna współpracujący z polskimi mediami białoruskojęzycznymi dostali ostrzeżenia od miejscowej prokuratury. Powodem ma być fakt, że nie mają akredytacji białoruskiego MSZ. Dziennikarz Wiktar Parfiankou dostał ostrzeżenie za współpracę z Radiem Racja, które nadaje audycje dla białoruskiej mniejszości w Polsce oraz na Białoruś. Z kolei Aleś Dzianisau dostał ostrzeżenie z grodzieńskiej prokuratury za współpracę z telewizją Biełsat, która nadaje programy w języku białoruskim, głównie przez satelitę telewizyjnych oraz w internecie.

Kilka dni temu podobne ostrzeżenie dostał inny niezależny grodzieński dziennikarz Mykoła Dziczenia. Radio Swaboda zwraca uwagę, że białoruski MSZ wielokrotnie -bez wyjaśnień - odmawiał udzielenia akredytacji dziennikarzom Radia Racja i telewizji Biełsat. - Ja już trzykrotnie bezskutecznie składałem dokumenty potrzebne do akredytacji. Nigdy nie wytłumaczono, dlaczego nie mogę jej dostać - mówi Wiktar Parfiankou.

Wszyscy trzej dziennikarze, którym udzielono ostrzeżeń, są członkami niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, krytykowanego przez rządowe media.

IAR, PAP, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z Białorusi wydalono rosyjskiego dziennikarza. Skasowano wywiady

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 23:48
Korespondent rosyjskiego kanału telewizyjnego "Dożdż" ("Deszcz") - ma w ciągu doby opuścić Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: dziennikarz deportowany za rozmowę z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 15:55
Igor Karmazin przyjechał na Białoruś, aby napisać reportaż o politykach opozycyjnych, którzy zostali skazani na kary więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na niezależnych dziennikarzy: „wzięli granty”

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 13:50
Program atakujący niezależnych dziennikarzy powstał na zamówienie - uważa szefowa niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Żanna Litwina.
rozwiń zwiń