Raport Białoruś

Półtora miliona katolików świętuje Wielkanoc na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 15:34
Obchody święta Paschy za Bugiem mają podobny charakter jak w naszym kraju. Dużą część wiernych stanowi polska mniejszość. Prawosławni będą obchodzić w tym tygodniu Niedzielę Palmową.
Audio
Inscenizacja wielkanocna na Białorusi
Inscenizacja wielkanocna na BiałorusiFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Zwierzchnik białoruskich katolików metropolita Tadeusz Kondrusiewicz powiedział IAR że kościół bardzo intensywnie przygotowywał się do Wielkanocy. W parafiach odbyły się rekolekcje. Arcybiskup Kondrusiewicz zwrócił uwagę, że na Białorusi większość stanowią wyznawcy prawosławia, dużo jest też ateistów. Jednak katolicy masowo uczestniczą w życiu religijnym. W okresie wielkanocnym w koszyczkach przynoszą do poświęcenia jaja jako symbol nowego życia, chleb, sól, czasem wodę i wędliny.

Zgodnie z wieloletnią tradycją w białoruskiej telewizji będzie transmitowana msza święta, która zostanie odprawiona w mińskiej archikatedrze wieczorem w Wielką Sobotę. Następnego dnia telewizja będzie transmitowała świąteczne orędzie metropolity Tadeusza Kondrusiewicza.

Prawosławni obchodzą w tym roku Wielkanoc tydzień później niż katolicy.

IAR, agkm

fot.
fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Pogrzeb kardynała Kazimierza Świątka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 17:00
Kilka tysięcy wiernych oraz ponad 100 księży i biskupów uczestniczyło w Pińsku na południu Białorusi w ceremonii pogrzebu kardynała Kazimierza Świątka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski kościół apeluje o zniesienie kary śmierci

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 17:31
Zwierzchnik białoruskich katolików - w imieniu Kościoła katolickiego i Benedykta XVI - apeluje do Aleksandra Łukaszenki o niestosowanie kary śmierci wobec dwóch mężczyzn, uznanych za sprawców wybuchu w mińskim metrze.
rozwiń zwiń