Raport Białoruś

Apel do Polski i Litwy o jednostronny mały ruch graniczny

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 17:00
O wprowadzenie małego ruchu granicznego z Białorusią przez Polskę i Litwę , nawet jednostronnie, apeluje Anatolij Labiedźka, jeden z liderów białoruskiej opozycji.
Audio
Apel do Polski i Litwy o jednostronny mały ruch graniczny
Foto: fot. Flickr/radio.svaboda.org

Anatol Labiedźka przekazał w czwartek ambasadorowi Litwy na Białorusi Linasowi Linkevicziusowi apel tej treści skierowany do premiera Litwy Andriusa Kubiliusa. W ciągu najbliższych dni ma być przekazany analogiczny list do premiera Polski Donalda Tuska - podała na swojej stronie internetowej Zjednoczona Partia Obywatelska.

Labiedźka podkreśla , że wprowadzenie przez Polskę i Litwę małego ruchu granicznego byłoby pozytywnie przyjęte przez obywateli Białorusi.

Swój postulat Labiedźka uzasadnił tym, że władze Białorusi uczyniły kwestię wdrożenia umowy o małym ruchu granicznym w tymi krajami "przedmiotem handlu". - Realizacja porozumienia przez władze Litwy i Polski byłaby bardzo silnym sygnałem zarówno pod adresem władz w Mińsku, jak i setek tysięcy obywateli Białorusi - oświadczył Labiedźka, cytowany na stronie internetowej swej partii. – Nadszedł czas, by w wyznaczaniu polityki orientować się na obywateli Białorusi, a nie na władze o wątpliwej legalności - dodał, wyrażając przekonanie, że uda mu się znaleźć "sojuszników wśród polityków Litwy i Polski".

Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych oświadczył w czwartek, że Białoruś nie jest na razie gotowa do prowadzenia bardziej zaawansowanych prac z Polską nad porozumieniem o małym ruchu granicznym. Dodał, że obecnie trwa analiza praktycznej realizacji analogicznej umowy z Łotwą, obowiązującej od 1 lutego, co potrwa do końca bieżącego roku. Po jej zakończeniu zostanie rozpatrzona kwestia optymalnego terminu wejścia w życie takiej umowy z Litwą. (Czytaj więcej na ten temat >>>)

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oligarcha Łukaszenki robi interesy na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 20:50
Łotewski producent biopaliw Mamas D jest jedną z najszybciej rozwijających się firm na Łotwie. 80 procent jej udziałów należy do firmy białoruskiego oligarchy Jurija Czyża, który kwalifikował się na czarną listę Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki biznes Łotwy i Holandii z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 16:00
Niektórym krajom Unii Europejskiej bardzo opłacał się handel naftowymi produktami z Białorusią – zauważa portal EuObserver. Chodzi tu przede wszystkim o Łotwę i Holandię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w Straży Granicznej. Areszt dla strażników

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 19:16
Zarzuty korupcyjne usłyszało czterech funkcjonariuszy Straży Granicznej w Terespolu. Wobec trzech z nich sąd zastosował areszt tymczasowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Unia powinna płacić Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 19:30
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Białoruś co roku zatrzymuje dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów do Unii Europejskiej i zasugerował, że UE powinna jej za to płacić.
rozwiń zwiń