Raport Białoruś

Wyciek z MSZ: "sprawa dla sejmowej komisji"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 18:00
Sprawą wycieku z MSZ danych dotyczących pomocy rozwojowej powinna zająć się sejmowa komisja spraw zagranicznych - uważają posłowie PiS.
Budynek MSZ
Budynek MSZFoto: msz.gov.pl

Szef komisji Grzegorz Schetyna (PO) powiedział, że czeka na informację od Radosława Sikorskiego w tej sprawie; dodał, że decyzja o zwołaniu komisji jeszcze nie zapadła.

Wewnętrzna baza danych MSZ dotycząca pomocy rozwojowej zawierająca m.in. opisy projektów z ich celami politycznymi, kwoty na wsparcie opozycji białoruskiej, znalazła się na ogólnodostępnym, amerykańskim portalu internetowym. Dane przekazał jeden z urzędników Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ. Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, że urzędnik ten został zwolniony z pracy, a resort wprowadził procedury, które mają zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Posłowie PiS na zwołanej w środę w Sejmie konferencji prasowej ocenili, że sprawą wycieku danych z MSZ powinna zająć się komisja spraw zagranicznych. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie może być ministerstwem wycieków zagranicznych, a to już jest któryś przypadek, kiedy z gmachu przy al. Szucha wyciekają dane wrażliwe - podkreślił Szczerski, który pracuje w komisji SZ.

Jak zaznaczył, został złożony już wniosek o zwołanie posiedzenia komisji w sprawie dokumentów podatkowych wysyłanych przedstawicielom opozycji białoruskiej, ale - dodał - będzie on rozszerzony o sprawę informacji dotyczących pomocy rozwojowej.

- Czekam na informacje od ministra (spraw zagranicznych). Decyzja jeszcze nie została podjęta - powiedział szef komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy zostanie zwołane posiedzenie komisji.

- Tego typu poufne dane, które nie były dostępne parlamentarzystom, narażą działaczy organizacji pozarządowych w Polsce i ich partnerów za granicą. Może to spowodować całkowitą dekompozycję polskiej polityki zagranicznej na Wschodzie i wyzerowanie tych projektów, które były dotąd realizowane - ocenił szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Adam Lipiński (PiS).

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wpadka MSZ. PIT-y dla opozycji wysłano na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 08:34
Urzędnicy ministerstwa Radosława Sikorskiego narażają na sankcje białoruskich opozycjonistów - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT-y opozycji na Białoruś? MSZ nie widzi problemu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 18:33
MSZ w lutym tego roku wysłało białoruskim opozycjonistom pocztą rozliczenia podatkowe PIT. Wiceszefowa resortu zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Jednak Białorusini tłumaczą, że takie działania mogą skutkować represjami wobec adresatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bialacki prosił o niewysyłanie danych o koncie"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 17:40
Aleś Bialacki był w polskiej ambasadzie w Mińsku, prosząc, by nie przekazywano informacji o jego polskich kontach – pisze ”Rzeczpospolita”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ: jednostronny mały ruch graniczny nie jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 21:00
- Małego ruchu granicznego z Białorusią niestety nie można wprowadzić bez zgody Mińska. To prawnie niewykonalne – oświadczył rzecznik polskiego MSZ, Marcin Bosacki.
rozwiń zwiń