Raport Białoruś

W Mińsku odsłonięto pomnik KGB

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 20:00
Rzeźbę z popiersiem Dzierżyńskiego odsłonięto w rocznicę utworzenia Czeka. Przy odsłonięciu pomnika na Białorusi asystował szef białoruskiego KGB i szef rosyjskiej spadkobierczyni KGB, Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
Audio
W Mińsku odsłonięto pomnik KGB
Foto: Kadr z materiału vesti.ru

W Mińsku odsłonięto pomnik poświęcony funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa państwowego, którzy zginęli w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

Pomnik, który upamiętnia między innymi funkcjonariuszy KGB, został ustawiony przed siedzibą Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego. W odsłonięciu wziął udział Walery Wakulczyk - szef białoruskiego KGB i Aleksander Bortnikow - dyrektor FSB Rosji.

Kompozycja "Tarcza Ojczyzny", na której znalazła się m.in. podobizna Feliksa Dzierżyńskiego, została uroczyście odsłonięta w 95. rocznicę utworzenia przez niego Ogólnorosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka).
Jak podał KGB, pomnik ten to wyraz hołdu dla osób, które tworzyły jedną z najsilniejszych służb specjalnych świata, walczyły na frontach II wojny światowej oraz uczestniczyły w misjach w Afganistanie i Czarnobylu. Ma on przypominać Białorusinom, że historia to żywa pamięć o bohaterstwie, chwale i honorze tych, którzy za cenę życia bronili wolności i niepodległości ojczyzny.

To nie pierwszy pomnik poświęcony funkcjonariuszom służb specjalnych. W Mińsku na skwerze naprzeciwko centralnej siedziby KGB stoi popiersie Feliksa Dzierżyńskiego - twórcy Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem - dalekiej poprzedniczki KGB. Niedaleko białoruskiej stolicy znajduje się odbudowany dom, w którym Dzierżyński się urodził. Co roku odbywa się tam zaprzysiężenie nowych funkcjonariuszy białoruskiego KGB.

Na uroczystość z udziałem m.in. szefa KGB Walera Wakulczyka i wicepremiera Anatola Tozika przyjechali także goście z Rosji, m.in. dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow.

Pomnik jest z brązu, autorstwa Uładzimira Żbanoua, wysokości 3,5 m i szerokości 2 m. Znajdują się na nim trzy płaskorzeźby: oprócz Dzierżyńskiego także żołnierza z czasów II wojny światowej symbolizującego wszystkich czekistów walczących z faszyzmem oraz współczesnego pracownika organów bezpieczeństwa państwowego.

 

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Mińsku będzie nowy pomnik Dzierżyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 20:10
"Żelazny Feliks", założyciel słynącej z okrucieństwa sowieckiej policji politycznej Czeka, będzie patronował białoruskim kagiebistom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oficerowie KGB-dzieciom!" na 95-lecie Czeka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 22:30
Absurd, który możliwy jest tylko na Białorusi, w państwie autorytarnym. KGB, osławione torturowaniem więźniów politycznych i prześladowaniem obywatelskiego społeczeństwa, organizuje imprezę da dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy szef KGB Białorusi i inne zmiany kadrowe

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 15:15
Walerij Wakulczyk został nowym szefem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. Z kolei obecny minister kultury Paweł Łatuszka zostanie ambasadorem w Paryżu i przy UNESCO.
rozwiń zwiń