Raport Białoruś

W Mińsku będzie nowy pomnik Dzierżyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 20:10
"Żelazny Feliks", założyciel słynącej z okrucieństwa sowieckiej policji politycznej Czeka, będzie patronował białoruskim kagiebistom.
Projekt pomnika
Projekt pomnikaFoto: ng.by/CIOS KGB Białorusi

W stolicy Białorusi stanie pomnik służby bezpieczeństwa, a na którym znajdzie się m.in. podobizną Feliksa Dzierżyńskiego - poinformowała białoruska "Narodnaja Gazieta".

Pomnik z brązu autorstwa Uładzimira Żbanoua, wysokości 3,5 m i szerokości 2 m, stanie na terenie Instytutu Narodowego Bezpieczeństwa Białorusi w Mińsku w grudniu, kiedy przypada 95. rocznica utworzenia Ogólnorosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka).
Na pomniku znajdą się trzy płaskorzeźby: założyciela Czeka Feliksa Dzierżyńskiego, żołnierza z czasów II wojny światowej symbolizującego wszystkich czekistów walczących z faszyzmem oraz współczesnego pracownika organów bezpieczeństwa państwowego - powiedział gazecie pułkownik Alaksandr Kislickij.

Jak komentuje dziennikarz "Narodnaej Gaziety", pomnik będzie poświęcony "współczesnemu Stierlitzowi", który "kontynuuje sławne tradycje wielu pokoleń pracowników organów bezpieczeństwa naszego kraju". (Stierlitz to główny bohater popularnego niegdyś radzieckiego serialu "Siedemnaście mgnień wiosny".)

Dzierżyński urodził się w Dzierżynowie, kilkanaście kilometrów od Iwieńca pod Mińskiem. Co roku odbywają się tam uroczystość przyjmowania na służbę nowych funkcjonariuszy KGB. Dzierżyński ma już w Mińsku swój pomnik - jego popiersie stoi na skwerze naprzeciwko siedziby KGB.

PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruskie KGB produkuje fałszywki polskich depesz

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 06:15
Białoruskie tajne służby prowadzą w Polsce akcję dezinformacyjną, prawdopodobnie za pomocą dokumentów skradzionych z polskich placówek dyplomatycznych - ujawnia "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: KGB przysięga w majątku Dzierżyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 11:07
Szeregi białoruskiego KGB zasili nowi oficerowie. Pod Mińskiem odbyło się uroczyste zaprzysiężenie przyszłych funkcjonariuszy Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Topless przed siedzibą KGB. "Niech żyje Białoruś"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 18:52
Trzy działaczki ukraińskiej organizacji FEMEN protestowały topless przed centralną siedzibą białoruskiego KGB w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protestowały przed KGB, zostały wywiezione do lasu i pobite

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 16:41
Trzy działaczki ukraińskiej organizacji FEMEN protestowały topless przed centralną siedzibą białoruskiego KGB w Mińsku. Potem zniknęły. Okazało się, że porwali je "nieznani sprawcy": rozebrali, pobili, grozili śmiercią i porzucili w środku lasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB odcina się od incydentu z polskim dyplomatą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 16:31
Białoruskie KGB oświadcza, że nie ma nic wspólnego z filmem umieszczonym na YouTube, który miał skompromitować polskiego dyplomatę.
rozwiń zwiń