Raport Białoruś

Ławrow o rosyjskiej bazie na Białorusi: nie ma powodu do obaw

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 20:23
Szef MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że zachodni partnerzy Rosji nie powinni się obawiać nowej bazy, którą Rosja buduje na Białorusi. Szef polskiego MSZ uważa jednak inaczej. Ławrow stwierdził też, że to już dawno postanowione, że Rosja i Białoruś tworzą wspólną przestrzeń wojskową.
Audio
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): o bazie na Białorusi
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (C), minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle (P) i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (L), podczas wspólnej konferencji prasowej, po spotkaniu w Warszawie
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (C), minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle (P) i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (L), podczas wspólnej konferencji prasowej, po spotkaniu w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

- Nie widzę przyczyn, by się niepokoić – powiedział Siergiej Ławrow, pytany o bazę, którą Rosja zamierza stworzyć na Białorusi. Ławrow wystąpił na wspólnej konferencji z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim i szefem dyplomacji Niemiec Guido Westerwellem, po spotkaniu trzech szefów MSZ w Warszawie.

Jak stwierdził Ławrow, Rosja i Białoruś są “państwem związkowym, tworzą wspólną przestrzeń”, także z wojennego punktu widzenia. Ławrow stwierdził, że baza nie ma nic wspólnego z tarczą i są inne środki by „neutralizować (to) ryzyko”. Powstanie rosyjskiej bazy na Białorusi zapowiedział 23 kwietnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, podczas wizyty w Mińsku. Według jego słów na Białorusi ma powstać pułk lotniczy, a już w tym roku mają przylecieć pierwsze samoloty i ma być tworzone dowództwo bazy. Aleksander Łukaszenka kilka dni temu próbował zasugerować, że powstanie bazy rosyjskiej na Białorusi nie jest przesądzone, że decyzja jeszcze nie zapadła.  Z oświadczenia Ławrowa nie wynikało jednak, by Rosja wciąż zastanawiała się nad jej rozmieszczeniem na terenie Białorusi. Opozycja białoruska podkreśla, że baza rosyjska to kolejny cios w niezależność i suwerenność Białorusi.

Sikorski: to nas niepokoi

- Polska nie chce uczestniczyć w regionalnym wyścigu zbrojeń. Oczywiście, gdy do naszych granic przybliża się infrastruktura wojskowa państwa trzeciego, to zawsze nas to niepokoi. Wolelibyśmy, żeby tego nie było – odpowiedział szef polskiego MSZ Radek Sikorski.

Najważniejsze co musimy zrobić, to budowa zaufania – odrzekł w tej kwestii szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle. Według niego ”bezpieczeństwo w Europie możemy zapewnić tylko wspólnie, nie przeciwko Rosji”. Stwierdził, że on i Radek Sikorski obstawali przy tym, żeby współpracować w ramach NATO w ramach ”wspólnej przestrzeni zaufania”.

Ławrow odniósł się do wypowiedzi Sikorskiego, cytując że „budzi to pytania, gdy infrastruktura wojskowa zbliża się do granic”. – To co dotyczy Rosji i Białorusi – to wspólna przestrzeń wojskowa, to jest już dawno postanowione w umowach między dwoma państwami, które są częścią jednego państwa związkowego. Czy rosyjskie, czy białoruskie samoloty, nic to nie zmienia, bo my ochraniamy naszą wspólną granicę. Co dotyczy zbliżenia infrastruktury – to już nieraz mówiłem, że po rozpadzie Układu Warszawskiego było zapewnienie, że nie będzie poszerzania NATO na Wschód i nie będzie na terenach nowych członków istotnej infrastruktury wojskowej. A infrastruktura wojskowa aliantów zbliża się do granic rosyjskich. Ale my nie robimy z tego tragedii (…) Jest pełne zrozumiemie, że Rosja i NATO to nie wrogowie. Jest zrozumienie, że zostawiając wojskowym ich część roboty  - bo oni muszą robić tak, żeby potencjały wojskowe były w stanie adekwatnym – dyplomaci powinni robić wszystko, żeby wzmacniać poziom zaufania – oświadczył Ławrow.

Minimum tego, co nam potrzebne, to transparentność, (także przy) ćwiczeniach i nieprowokacyjne ich scenariusze – odpowiedział na to szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Pytanie o bazę wojskową zadał rosyjski dziennikarz "Niezawisimoj Gaziety". Ławrowa spytał o plany w sprawie bazy i czy to reakcja na tarczę antyrakietową, a Berlin i Warszawę o to, jaka będzie reakcja tych krajów i reakcja NATO.

 

Na podst. IAR// ITAR-TASS//Interfax.ru/RIA Novosti/

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zachód 2013 nie zagrażają Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:14
Nie rozumiem, dlaczego Zachód z takim niepokojem reaguje na nasze kolejne manewry - oznajmił Aleksander Łukaszenka, który spotkał się we wtorek w Mińsku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja na Białorusi: rosyjskie bazy to okupacja

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:28
Opozycja białoruska alarmuje, że rosyjska baza na terytorium Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu i jest sprzeczna z konstytucją. Ceną może być niezależność Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: rosyjska baza w Baranowiczach albo w Berezie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:00
Według rosyjskich mediów w bazie rosyjskiej na Białorusi mają stacjonować samoloty Su-30. Przypomniano, że na Białorusi są już dwie rosyjskie bazy: radar Wołga w Hancewiczach i punkt łączności w Wilejce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o dostawach rakiet S-300 z Rosji: my i Rosję osłaniamy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 21:22
Dostawy na Białoruś rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 nie są skierowane przeciwko komukolwiek - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Dodał, że sam o nie prosił siedem lat temu, ale dostał je dopiero od nowego ministra obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:50
To tylko zabrzmiało jak baza - oświadczył Aleksander Łukaszenka pytany o rosyjską bazę lotniczą na Białorusi. Jej powstanie zapowiedział podczas spotkania z Łukaszenką, kilka dni temu, minister obrony Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi ma być rosyjska baza. A potem broń jądrowa?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 11:50
- Niewykluczone, że na terytorium Białorusi wróci broń jądrowa – uważa autor artykułu w ”Deutsche Welle”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: duszą nas sankcjami, a przy granicach lata NATO

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 14:00
Podczas Dnia Zwycięstwa Aleksander Łukaszenka mówił o niewypowiedzianej zimnej wojnie (z Zachodem). Stwierdził, że nowe kompleksy rakiet i samoloty z Rosji służą obronie suwerenności.
rozwiń zwiń